Mylimai atžalėlei išmokus savarankiškai atsisėsti ir atsistoti lovytėje, dažna mama pagalvoja – gal jau laikas įsigyti vaikštynę? Esą vaikštukai ne tik padėtų mažyliui greičiau išmokti vaikščioti ir geriau pažinti supančią aplinką, bet ir sutaupytų tėvelių laiką, skirtą pirmųjų žingsnių pamokėlėms. Tačiau pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad vaikštynės labiau kenkia nei padeda.

Pirmieji žingsniai
© Corbis/Scanpix
Klaipėdos pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiosios gydytojos pavaduotoja pediatrijai Lilija Girčienė mano, kad retkarčiais mažylis vaikštynėje gali palakstyti, tačiau per daug žavėtis šia priemone nepatarė. Tai – tėvelių, o ne mažylių gyvenimą palengvinanti priemonė. Ne tik dėl galimo pavojaus susižeisti, patirti traumų nepažintoje namų teritorijoje.

Anot gydytojos, apie vaikštukus negalima nė galvoti, jeigu mažylis dar nesugeba be tėvų pagalbos atsisėsti, atsistoti remdamasis į lovytę. Mažyliui patogu sėdėti vaikštukuose, tačiau jo stuburas, raumenys, kaulai, sąnariai dar nesusiformavę tokiam krūviui. Todėl gali iškrypti stuburas, kojytės, atsirasti kitų skeleto defektų.

Pastebėta, kad per anksti į vaikštukus įsodinti kūdikiai savarankiškai vaikščioti išmoksta vėliau negu šios priemonės nepažinę vaikai. Vaikštynė riboja mažojo judesius – jis negali nei prisėsti, nei pasilenkti. Be to, nereikia pačiam stengtis išlaikyti pusiausvyrą, būti atsargiam, mokytis kuo neskausmingiau nukristi ir vėl atsikelti.

Kuo greičiau pažinti supantį pasaulį ir aktyviai dalyvauti šeimos gyvenime trokštantys mažyliai vis dėlto vaikštukus labai mėgsta. Tačiau L. Girčienė priminė, kad tai nereiškia, kad vaikas gali juose lakstyti visą dieną. Geriausiai neviršyti valandos per parą – po pusvalandį ryte ir vakare. Ir, be abejo, tėveliai turėtų būti šalia ir stebėti, kad mažylis saugiai žengtų pirmuosius žingsnius.

Nors mūsų šalyje vaikštynės gana populiarios, kai kuriose užsienio šalyse kėdučių ant ratukų vaikams skirtų prekių parduotuvėse nė su žiburiu nerasi. Pavyzdžiui, Kanados sveikatos apsaugos ministerija dar prieš keliolika metų uždraudė vaikiškų vaikštukų importą, gamybą bei prekybą – ne tik parduotuvėse, bet ir turgavietėse bei iš antrų rankų. Pažeidusiems draudimą gresia bauda net iki 100 tūkst. JAV dolerių.

Kanados specialistai mano, kad vaikštynės pavojingos vaikų, galinčių sėdėti, bet dar nemokančių savarankiškai vaikščioti, saugumui ir sveikatai. Tėvai džiaugiasi, kad smalsus mažylis vaikštukuose visur juda pats ir nereikia nuolat aplink jį šokinėti. Tačiau jie neretai pamiršta, kad į vaikštynę įsodintas nė metukų nesulaukęs vaikas neturi savisaugos refleksų, lėtai orientuojasi – išvystęs nemenką greitį, gali rimtai susižaloti nusirisdamas nuo laiptų, užsiversdamas ant savęs sunkų daiktą, pasiekęs pavojingus prietaisus ir pan. 1990-2002 m. įvairių traumų būdami vaikštukuose patyrė net 1935 kanadiečių atžalos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (3)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus ženkliai pavyko sustiprinti savo...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (63)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta  (98)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (19)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (5)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (62)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (161)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Kaimynų prekybos tinklas ruošiasi galingam spurtui Lietuvoje (128)

Latvijos statybinių medžiagų ir buities prekių parduotuvių tinklo „ Depo “ prekybos tinklas...

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (10)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...