Paauglystės metai šiandien mergaitėms yra tikrų pavojų periodas. Pradėjusios lytiškai bręsti mergaitės dažnai susiduria su “pasitikėjimo krize”, kurios paverčia jas pažeidžiamomis rizikingam elgesiui ir šie netinkami pasirinkimai turi neigiamas ilgalaikes pasekmes.
Paauglė
Kaip elgtis?

Turbūt dar blogiau nei pavojingos galimybės paauglėms yra faktas, kad dauguma jų apie šiuos pavojus nesikalba su savo tėvais. Kaip teigia Pegine Echevarria, MSW, naujos knygos “For All Our Daughters: How Mentoring Helps Young Women and Girls Master the Art of Growing Up” (Visoms mūsų dukterims: kaip vadovavimas padeda jaunoms moterims ir merginoms įvaldyti subrendimo meną), “Nesvarbu, koks geras yra jūsų ir jūsų dukters bendravimas, yra dalykų, kurių ji jums nepasakys ir negali pasakyti, dalykų, kuriuos jai būtinai reikia kam nors papasakoti.”

Atsakymas? Moteris vadovė – žmogus, kuriuo mergaitė gali pasitikėti ir tai nėra jos tėtis ar mama. “Jūs turite nukreipti savo dukterį link patikimo elgesio pavyzdžio – tetos, pusseserės, močiutės, mergaičių skaučių vadovės, mokytojos, draugės ar kitos atsakingos ir rūpestingos moters,” teigia ji, “nes nuo to priklauso jūsų dukters gyvenimas.”

“Vieni iš nuostabiausių santykių yra tuomet, kai mama pati mama tampa vadove ir geriausia dukters drauge. Kai kurios motinos tampa savo draugių dukrų vadovėmis.”

Krizės metai

Pegine Echevarria yra įsitikinusi, kad iššūkiai, su kuriais susiduria paauglės, yra sudėtingesni nei tie, kuriuos tenka išgyventi berniukams, ir priduria, kad “jokie santykiai su tėvais patys savaime nėra pakankamai stiprūs, kad sugebėtų šiuo laikotarpiu suprasti ir apsaugoti dukterį. Jeigu jūs norite, kad jūsų duktė pergyventų šiuos krizės metus ir taptų sveiku, gerai prie gyvenimo prisitaikiusiu suaugusiu žmogumi, jūs turite ieškoti kitos moters.

“Būdamos devynerių ar dešimties metų amžiaus mergaitės pradeda sutelkti savo dėmesį į poreikį būti nepriklausomomis. Privatumas tampa jų pagrindiniu rūpesčiu, o dažnai netgi manija. Mergaitės turi įgimtą troškimą įtvirtinti kontrolę, todėl tėvai turi sudėtingus emocinius santykius su savo dukterimis.

Daugelis jų bijo nuvilti mus ar mesti iššūkį mūsų įsitikinimų sistemai. Dažnai mums sunku duoti patarimą, kuris neskambėtų kaip pamokslas. Mergaitėms dažnai yra būtina aptarti problemas, su kuriomis jos susiduria, tačiau joms reikalingas “neutralus asmuo”, žmogus, kuriuo jos gali pasitikėti, kuris nėra jos tėtis ar mama.

Svarbiausias dalykas, kurį gali padaryti vadovas, tai išklausyti ir mokyti pavyzdžiu. Ji neturi teisti, bausti ar smerkti. Ir kad ir koks svarbus taptų jos vaidmuo, jis yra laikinas – vadovas niekuomet nepakeis mamos. Kaip teigia Pegine Echevarria, “Motinos – dukters ryšys išlieka dominuojančia jėga dukters gyvenime, kol tik ji vaikšto šia žeme.” Iš tikrųjų, ji teigia, kad vienas iš pačių vertingiausių santykių susiformuoja tuomet, kai motinos tampa savo dukterų vadovėmis, o kai kurios moterys tampa savo draugių dukterų vadovėmis.

Sudėtingi pokyčiai

Kas vyksta – tiek mergaičių kūnuose, tiek ir mūsų visuomenėje – kas paverčia iššūkius, su kuriais joms tenka susidurti, pavojingesniais ir sudėtingesniais nei ankstesnėms kartoms? Taip atsitinka dėl to, kad lytinis brendimas įvyksta anksčiau ir mergaitėms jis yra akivaizdesnis nei berniukams ir gali tapti labai sunkiu išbandymu.

“Nesvarbu, ar jai tai patinka, ar ne, ar ji tai nori pasakyti, ar ne, ar tai teisinga, ar ne, dabar, kas kartą jai įžengus į kambarį, kuriame yra kitų žmonių, jūsų dukra jaučia seksualinį jų susidomėjimą,” rašo Pegine Echevarria. “Mergaitės jaučiasi nužiūrinėjamos vyrų (jaunų ir senų), kurie seksualumą supranta kaip jaunos moters krūtų atsikišimus.”

Šiandienos besikeičianti visuomenė situaciją mergaitėms dar labiau apsunkina ir joms dar sunkiau prisitaikyti prie savo kintančio kūno. “Mergaitės kovoja su žiniasklaidos manipuliacijomis, neaiškiais moraliniais standartais, pasibjaurėjimu savimi, kylančiu dėl neįmanomų fizinio grožio standartų, didelio bendraamžių spaudimo dėl seksualumo ir alkoholio bei narkotikų vartojimo ir mokslo dilemų,” teigia ji.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

G. Landsbergis vienoje srityje jau aplenkė senelį (32)

Konservatorių lyderiui Gabrieliui Landsbergiui per metus pavyko nemenkai sustiprinti savo...

Žinomas telefonų gamintojas nesutinka su mokesčiu Lietuvoje: priskaičiavo 0,5 mln. eurų skolos (75)

Teisme vyksta ginčas tarp autoriams atstovaujančios asociacijos AGATA ir informacinių ir ryšių...

Meilės kaina: A. Valentaitė neteko brangenybių už 140 tūkst. eurų atnaujinta 14.50 val. (136)

Viena garsiausių Lietuvos manekenių Asta Valentaitė prarado įvairių brangenybių už daugiau...

Į Vilnių sugrįžta skrydžiai (1)

Vilniaus oro uoste ketvirtadienį po rekonstrukcijos atidarytas kilimo ir tūpimo takas. Pirmasis...

D. Adomaitis į Rygą išsivežė 14 kandidatų – su vienu atsisveikinta (20)

Iki 2017 metų Europos krepšinio čempionato likus 14-ai dienų Lietuvos rinktinės treneris...

Vilniuje susituokė menininkė J. Vaitkutė: mūsų susitikimas tapo lemtingu (9)

Ketvirtadienio popietę Vilniaus santuokų rūmuose už savo mylimojo, komunikacijos specialisto...

R. Karbauskis tapo seneliu (67)

Ramūno Karbauskio šeimą aplankė džiugi žinia – jo sūnus Justinas Karbauskis su žmona...

Akibrokštas: valstybinė įmonė savo patalpose atidarė paslaptingą viešbutį (162)

Palangos girininkijoje dirba ne vien tik miškininkai. Kaip išsiaiškino DELFI, jų ten mažuma....

Automobilių gamyboje – nauja aukso kasykla (10)

Autonomiški automobiliai gali drastiškai sumažinti aukų keliuose skaičių, apkarpyti suvartojamų...

Kanadietė pamestą sužadėtuvių žiedą po 13 metų rado netikėtoje vietoje (8)

Prieš daugiau nei dešimt metų šeimai priklausančiame ūkyje kanadietė Mary Grams pametė savo...