Kas yra seksas paauglystėje: normalus reiškinys, „pereinamasis“ etapas ar rizikingas užsiėmimas? „Lytiniai santykiai – artumo ir bendrumo išraiška. Tai svarbu įvairaus amžiaus žmonėms, o ypač – jauniems. Fizinis artumas turi įtakos žmogaus sveikatai ir gerovei. Tačiau nesaugi ir ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys“, – pastebėjo Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė dr. Ingrida BASEVIČIENĖ.
Paaugliai, seksas
© Corbis/Scanpix
Paauglio, pradedančio lytinį gyvenimą, motyvai taip elgtis gali būti šie:

– įgyti fizinio patrauklumo jausmą,
– įgyti subrendusio, suaugusio žmogaus statusą,
– įgyti nepriklausomybės ir autonomiškumo jausmą,
– pasitikrinti intymumo sugebėjimus,
– pajusti „naują“ kūną,
– sulaužyti socialines nuostatas,
– įgyti „intymumo“ ir uždarumo (arba glaudumo) jausmą, kai jo nepatiriama kitais būdais,
– pasijusti „gerai“.

„Kai seksualumas pasireiškia ankstyvais lytiniais santykiais, kartu atsiranda medicininė ir emocinė rizika”, – atkreipė dėmesį dr. I.Basevičienė.

Mergaitėms jausmai ir emocionalūs santykiai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia dėl „statuso“ tarp bendraamžių, todėl jie nesusimąsto arba beveik nesusimąsto apie savo partnerę ir lytinių santykių pasekmes. Taip merginos atsakomybės našta tampa didesnė.

Paaugliams rizika sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir AIDS yra didesnė nei suaugusiems žmonėms. Pagrindinė LPI komplikacija – dubens organų uždegimai ir nevaisingumas.

Paauglių žinios nepakankamos

Tyrimų duomenimis, paauglės žino terminą „saugus seksas“, tačiau žinios apie LPI plitimą ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamos ir neadekvačios. Vidutiniškai viena iš dviejų respondenčių manė, kad, užsikrėtus ŽIV, tuoj pat pasireikš simptomai.

Paaugliai, tapę tėvais, susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.

„Sėskim ir pakalbėkim”

Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai” dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių (ir pasitenkina jos lygiu). Tėvai mažiau informuoja ir apie lytiškai plintančias ligas (tarp jų – ir ŽIV/AIDS).

Jeigu tėvų ir vaikų santykiai blogi arba tėvai nežino, kada ir kokią informaciją pateikti, tada pirmiausiai informuoja bendraamžiai.

Teisingą informaciją apie lyčių skirtumus, kūno fiziologiją, šeimos planavimą ir kontracepciją tėvai turėtų pateikti vaikams, atsižvelgdami į jų amžių, jiems suprantamai ir daug anksčiau – dar iki paauglystės.

Paaugliai, galintys su tėvais pasikalbėti sekso klausimais, mažiau linkę anksti pradėti lytinį gyvenimą, turi mažiau partnerių ir elgiasi saugiau. Tai svarbu ne tik paauglių ankstyvų lytinių santykių, bet ir neplanuotų nėštumų, LPI bei ŽIV prevencijai.

Lytiniai santykiai dažnesni tarp paauglių, kurių motinos tapo nėščios paauglystėje, anksti ištekėjo ir išsiskyrė. Tokios motinos tolerantiškesnės ankstyvo savo vaikų sekso atžvilgiu, ir jų vaikai būna seksualiai aktyvesni.

Paaugliai, užaugę su abiem tėvais, lytiškai pasyvesni nei jų bendraamžiai, užaugę nepilnose šeimose.

Žiniasklaidos įtaka mažesnė nei draugų

Populiarūs informavimo šaltiniai – nuo „muilo operų“ iki žurnalų paaugliams – turi įtaką formuotis nuomonei bei stereotipams. Tačiau tarp daugybės sekso scenų ar užuominų apie jas televizijų programose beveik nėra informacijos apie kontracepciją ar abstinenciją. Neskelbiami ir paauglių nėštumų bei gimdymų, LPI paplitimo skaičiai.

Paaugliai dažnai stokoja žinių apie LPI perdavimo kelius, simptomus bei apsaugos priemones.

Tyrimų duomenimis, informaciją apie LPI ir kontracepciją paaugliai gauna: iš „artimų draugų“ (64 proc.), „draugų“ ( 60 proc.), motinos (55 proc.), tėvų ir kitų suaugusiųjų (25 proc.).

Daugelis paauglių teigia, kad draugai suteikia nevisiškai adekvačią informaciją, bet su jais lengva bendrauti. Australijos nacionalinio AIDS komiteto duomenimis, pusė penkiolikmečių mergaičių nežinojo, kad LPI galima užsikrėsti lytinių santykių metu.

Lietuvoje, apklausus reprodukcinio amžiaus moteris, paaiškėjo, kad pagrindinis informacijos apie veiksmingą kontracepciją šaltinis yra ginekologai, antroje vietoje – slaugytojos ir akušerės, trečioje – bendrosios praktikos gydytojai.

Kontracepcija ir ankstyvas lytinis gyvenimas

Nėra įrodymų, kad lengvai prieinama kontracepcija skatina paauglius anksti pradėti lytinius santykius. Tyrimų duomenimis, paaugliai, kuriuos gydytojai konsultuoja kontracepcijos klausimais, jau yra seksualiai aktyvūs mažiausiai 6–24 mėn., ir tai nepadidina lytinių santykių dažnumo arba partnerių skaičiaus. 50 proc. mergaičių paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, mano, kad pastoti neįmanoma. Praktika liudija kitaip: apie 40 proc. paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, gali pastoti per pirmus 6 mėn. nuo lytinių santykių pradžios. Du trečdaliai paauglių dėl nesaugaus sekso pastoja per dvejus metus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (381)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (186)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (26)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (257)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Vėžio pacientams viena klaida mirties riziką padidina net 2,5 karto (2)

Vėžys – sunki liga, kuriai įveikti reikia daug jėgų ir stiprybės. Chemoterapija , kurią...

Naujos kartos automobiliai gali tapti išsigelbėjimu ieškantiems būsto nuomai

Savavaldis transportas – jau realybė. Taksi be vairuotojų važinėja po Pitsburgą, San Franciską...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (14)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

Žvilgsnis iš arti: Malaizijos milijardieriaus paveldėtoja dalinasi ištaigingo gyvenimo akimirkomis (1)

Paprasti mirtingieji dažnai ieško progų žvilgtelėti į turtingų ir žinomų gyvenimus. Kadangi...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (35)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...