“Vienas vaikas - ne vaikas”- kategoriškai tvirtina vokiečių posakis. Ir ko tik nepasakoja apie vienturčius - jie išlepę, nepripratę dalintis su kitais, egoistiški. Atseit, pasaulyje jie jaučiasi nejaukiai. Nesvetingas jis jiems. Tačiau ar visuomet tai tiesa ir kokie yra vienturčio vaiko privalumai?
Vaikas važiuoja mašinytėje
© Corbis/Scanpix
Garsus austrų psichoterapeutas A. Adleris teigė, kad vienturčius vaikus labai ilgai kontroliuoja motinos. Vienturtis nepatiria, ką reiškia būti išstumtam kitų vaikų - konkurentų daugiau nėra. Žinoma, vėliau jis ilgą laiką tikisi tokios pat motinos apsaugos ir tokio pat padidinto dėmesio. Ir staiga paaiškėja: daugiau jis nėra dėmesio centras. Ir jo bendraamžiai jį jau yra aplenkę, nes jie išėjo konkurencijos mokyklą. Todėl jam turėtų būti sunkiau tarp jų išsikovoti vietą.

Rusų paauglių psichiatras Ličko taip pat tvirtino, kad vienintelis vaikas, užimantis “princo” poziciją šeimoje, greičiau įgyja isteroidinių charakterio bruožų, t.y. būna labai reiklus dėmesiui. Taip pat nepasižymi psichologiniu stabilumu ir nepaprastai jautriai reaguoja į išskirtinės padėties praradimą. Kadangi studentaudamas labai domėjausi Ličko teorija, tai ilgainiui pats ja įtikėjau.

Atrodo, teorija labai graži. Tačiau psichologiniai tyrimai jos nepatvirtino. Štai toks mokslininkas Falbo ištyrė koledžo studentus ir nustatė: vienturčiai demonstruoja netgi didesnį polinkį bendradarbiauti, nei vyresnieji ar jaunesnieji vaikai. Kiti tyrimai patvirtino, kad vienturčiai vaikai yra tiek pat psichologiškai stabilūs, kaip ir išaugę daugiavaikėse šeimose.

Tad kas čia yra? Tiesiog ši teorija – “pozicija šeimoje veda prie tam tikrų charakterio bruožų” - yra labai tiesioginė ir vienmatė. Joje nėra esminių faktorių – kaip realiai auginami vaikai, kaip į juos reaguoja kiti vaikai, kaip vienturčio savijauta veikia charakterį į priešingą pusę.

Imkime ir įsivaizduokime, kaip realiai auga vienturtis vaikas.

Pirmiausia vienturčio motina, išgąsdinta “egoizmo teorijų”, labai skatina jo bendravimą ir atiduoda vaiką į darželį, kuriame jis su vaikais prisikonkuruoja iki soties. Išėjęs žaisti į kiemą jis siekia kitų vaikų dėmesio - nes vaikai nemoka nuobodžiauti. O namuose yra tik motina. Arba močiutė. O bendraamžių jam labai reikia. Todėl bendravimo alkis ne tik kad neizoliuoja, bet netgi skatina jį ieškoti kitų vaikų.

Žinoma, tuos kitus vaikus traktuojant tik kaip tarnus ar kaip tavo norų tenkintojus, neišvengiamai iškyla konfliktas. Tačiau kiemo kompanijos sudarytos iš įvairių asmenybių. Štai vienas vaikas kieme yra didesnis už kitus ir ima lyderiauti. Vienturtis vaikas šalia jo pamiršta savo vienturtiškumą, nes jaučiasi turįs antrą brolį. Kitą vaiką kiemo kompanija globoja, ir vienturtis taip pat pasijaučia turįs jaunesnį brolį.

Maža to, vienturčiai vaikai neretai turi visokių privalumų materialia prasme - jų namuose ir vietos laisvos daugiau, ir kompiuterio niekas neokupuoja. Štai kiemo vaikai pas jį į namus gali vaikščioti netgi dažniau, nei pas vaiką iš didelės šeimos. Taip vienturtis įgyja tyrimų patvirtintų bruožų – jis labiau siekia ir labiau moka bendrauti.

O kaip su išskirtiniu motinos dėmesiu? Argi tai neskatina Edipo komplekso išsivystymo, t.y. padidinto prisirišimo prie vieno iš tėvų su konkurencija bei kalte kito tėvo atžvilgiu? Adlerio ir Froido laikais šeimos būdavo kitokios. Dažniausiai jose tėvai dirbdavo, o vaikus prižiūrėdavo motinos, auklės, vyresni vaikai. Nemaža dalis šiuolaikinių motinų - dirbančios arba vienišos. O ten, kur yra tėveliai, jie daug laiko praleidžia uždirbdami pinigus. Todėl tokio tipiško “Edipo trikampio” mes dabar galime ir negauti.

Problema įgyja kitą atspalvį - šiuolaikiniai vaikai gali jaustis kiek apleisti, arba nelabai reikalingi, ypač tėveliams. O tai jau ne edipinės problemos, o prisirišimo ir pasitikėjimo savimi klausimai. Čia iškyla ne tiek konkurencijos uždaviniai, kiek uždavinys susirasti artimą žmogų, įsitvirtini kolektyve, išmokti reikšti jausmus, tvarkytis su vienatve – tarkime, gyvenant dideliame mieste jausti savo vertę ir save realizuoti. Berniukui reikia tėvo - kad jaustųsi vyriškas. Mergaitei irgi reikia tėvo – kad turėtų į ką atsiremti ir kam patikti.

Tačiau pasaulis yra toks, koks yra. Ir jei vienturtis vaikas jame gyvena, reiškia, jam teks išmokti gyventi vienturtystės ir betėvystės sąlygomis. Nepamirškime - mūsų planetoje niekad nebuvo Rojaus. Tai tau ledynmetis, tai maras, tai karas. Išgyveno žmonija ir netgi pasidaugino nežmoniškais kiekiais. Išgyvensime ir šiuolaikinę šeimą. Ir netgi išmoksime draugauti su šiuo iš pirmo žvilgsnio nelabai svetingu pasauliu. Tiesa, vėliau paaiškėja, kad jis netgi labai svetingas. Jei tik jam atsiveri ir juo pasitiki.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (23)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (120)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (218)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Incidentas Suomijoje: į ligoninę išvežti aštuoni žmonės atnaujinta (177)

Suomijos pietvakariniame Turku mieste penktadienį buvo subadyta keletas žmonių, o mažiausiai...

Karklė apgulta. Stop juostos, užkardos ir palaidi šunys (14)

Karklės gyventojai, kurie neišvyko iš kaimo prasidėjus festivaliui „Karklė live music beach...

Gyvai / Neįprastos kontrolinės rungtynės be žiūrovų: Lietuva – Rumunija (2)

Europos krepšinio čempionatui besiruošianti Lietuvos rinktinė penktadienį pradeda kovas...

Atrodo paprasta, bet daugelis lietuvių nežino atsakymo į šį klausimą apie Europos Parlamentą (3)

Nuo Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą praėjo 13 metų, tačiau ne visi Lietuvos gyventojai...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (90)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Nuotraukose niekuomet nesišypsanti B. Hadid tam turi keistą priežastį (3)

Supermodelį Bellą Hadid fotografai dažniausiai užfiksuoja rimtą ar net griežtą, o gerbėjai...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (22)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...