Nelengva šiuolaikiniams tėvams: žingsnis į kairę - tampi diktatoriumi. Žingsnis į dešinę - palaida bala. Pakeli ant vaiko balsą - tave apkaltina nemeile. Leidi vaikui būti savimi, sako, nesirūpini. Kaip rasti tą aukso vidurį, kai gali pasakyti: esu pakankamai geras tėvas ar pakankamai gera mama?
Tėvas ir sūnus
© Corbis
Šį aukso vidurį nusako būsena, kurią geriausia yra pavadinti tėviškąja jėga. Šios jėgos kultas po truputį nykta iš civilizuoto pasaulio. Retai kada sutiksi Europos Sąjungoje šeimą, kurioje vaikai klauso savo tėvų iš baimės. Tokių tėvų dar pasitaiko lietuvių prisiminimuose. Bet daugiau prisiminimuose. Užtat dabartyje dažniausiai atrandama štai kokia situacija:

- tėvas nusišalinęs nuo vaikų auklėjimo;
- motina svyruoja tarp liberalumo ir griežtumo.

Šis motinos svyravimas suprantamas. Juk nesinori, kad vaikas augtų bailus, užguitas, kompleksuotas. O jei jis judrus, emocionalus? Jei skundžiasi, kad mokykloje jam blogai? Kad mokytojai skriaudžia? Apginti jį ar užimti mokytojų pusę? nenorėdama būti bloga mama, motina tampa gera mama. Ji palaiko vaiką...

Tačiau štai vaikas ima vis labiau ir labiau išeiti už ribų. Jis grubiai atsikalbinėja mokytojai, o tapęs paaugliu, tiesiog apleidžia mokslus. Jis išgėrinėja ir leidžia laiką su bloga kompanija. Nesitvarko namuose. Ir tuomet motina griebiasi kito - ji kelia balsą. Ji užvožia savo paaugliui vaikui. Ji draudžia jam žaisti su kompiuteriu. Ji neduoda jam pinigų. Kartais ji demonstruoja elektrotechnikos žinias ir išima iš televizoriaus saugiklį. Arba atjungia kompiuterinę pelę. Motina tampa bloga. Ir ji kartais graužiasi.

O kaip yra nusišalinusiam tėveliui? Jis nusišalina nuo vaikų neatsitiktinai. Pirmiausiai, jis ir pats gerai nežino, kaip elgtis su vaikais. Jo vaikystėje buvo kitaip. Tarkime, tėvo žodis būdavo šventas. Arba niekas jo netikrindavo ir perdaug neauklėdavo, nes jis pats būdavo įsipareigojęs klausyti, gerai mokytis ir dirbti namuose.

Todėl jis tiesiog nesupranta dviejų dalykų :

- kodėl jis pats nėra autoritetas savo vaikams; - kodėl vaikas pats nejaučia vidinio moralinio įsipareigojimo mokytis, klausytis ir dirbti namuose.

Viena ausimi tėvas girdėjo , kad auklėjimas diržu šiuo metu nėra palaikomas. Vietoj to psichologai vis pakalba apie tai, kaip vaikas jaučiasi, kokie jo poreikiai, nuo ko vaikams būna neurozių ir kokie nesąmoningi tėvų veiksmai bei problemos gali išsilieti į vaikų problemas. Labai gera nuo šių pamokymų nepasidaro, nebent atsiranda miglotas kaltės jausmas.

Todėl tėveliui paprasčiausiai atsiriboti nuo vaikų ir uždirbinėti pinigus. O atsakomybę už vaiko problemas suversti:

- žmonai – čia ji vaiką išlepino!
- mokyklai - nesuteikia vaikui sąlygų normaliai jaustis!
- televizijai - rodo tik pramogas, alų bei nuogus užpakalius!
- ir zodiako ženklui – vaikas juk pas mus kas? Skorpionas! Štai ir gelia.

Kartais tėvelis imasi “gerojo tėvelio” vaidmens ir palieka žmonai būti “pikta ragana”. Tačiau grįžkime prie jėgos. Tėviškoji jėga- tai sugebėjimas pasirūpinti vaiku . Pasirūpinti vienareikšmiškai, kas reiškia drąsiai ir rizikuojant. Su vaiku ima kalbėti ne tik mama, bet ir tėvas.

Tėvas ir sūnus
© Corbis

Tėvas pagaliau įsikiša į vaiko gyvenimą ir aiškiai išsako jam, kad pyksta. Tai – saugiklis nuo mušimo. Kuo labiau vyras kalba, tuo mažiau veikia jo rankos. Jis nesirūpina būti geru tėveliu ir leidžia sau kalbėti, kas ateina ant liežuvio. Po to jis atvėsta ir išsiaiškina , kas gi iš tiesų darosi su jo vaiku. Jis siūlo savo sprendimo variantus.

Motina ilsisi. Vėliau ji pakoreguoja tėvą. Moteriškas protas sugeba pridėti taktinius niuansus prie tiesios vyriškos programos. Ar tai ne rizikinga? Ar netrenks vaikas durimis ir nepabėgs iš namų ?

Dažniau būna kitaip. Vaikas nustemba. Jis, žinoma, priprato, kad šeimoje su juo kariauja tik mama. Kariauja ir atleidžia. Tėvo lyg ir nebuvo. Ir štai jis atėjo. O kartu atėjo ir jėga. Ta, kurios labai reikia vaikams, ir paaugliams ypač. Jėga, parodanti vaikui ir paaugliui, kad šeimoje yra ribų. Kurias jis anksčiau ar vėliau bandys praplėsti . Tačiau jei jų nėra išvis- nėra kur vystytis.

Koks bebūtų tėvo žodis, bet jei jis emocionalus ir nuoširdus - jis gerai veikia vaiką.

O ką daryti jei motina vieniša?

Jai vis vien reikalingas vyras. Didysis Brolis. Dėdė. Draugas. Sporto treneris. Motiniška jėga – surizikuoti ir susirasti savo tuštiems namams vyriškos lyties atstovą, kuris, galbūt, nebūtinai idealiai tiks jos vaikui. Tačiau moterys visuomet rizikuoja su vyrais. Ir tai geresnė taktika, nei bijoti, nepasitikėti ir manyti, kad jai ir jos vaikui užteks jos pačios.

Taigi rizikuoja abu - ir motina, ir tėvas, ar tiesiog vyras. Ir štai rizikuoti nepatikti savo vaikams ir reiškia būti pakankamai gerais tėvais. Ypač jei viduje tuos vaikus myli.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (148)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (136)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (136)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (10)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Pirštelius apsilaižysite: traški vištiena amerikietiškai (3)

Šios traškios vištienos nėra net ko lyginti su greito maisto užkandinių patiekalu – skonis...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (5)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (33)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (28)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (237)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...