Motinos dienos proga prezidentas Valdas Adamkus dvidešimt dvi mamas apdovanos medaliu „Už nuopelnus Lietuvai“. Viena šių garbingų mamų – 81 metų Zofija Gaižauskienė. Su savo vyru, žymiuoju smuikininku, kompozitoriumi ir dirigentu Jurgiu Gaižausku užaugino 10 šaunių vaikų. Šventei artėjant „Laikas“ pakalbino mamytę Z. Gaižauskienę apie praeitį ir dabartį.
– Susituokėte tuoj po karo, 1945-aisiais – ar skubėti gyventi skatino viltis, kad košmaras baigėsi ir reikia užglaistyti netektis?

– Dar prieš vestuves Jurgis pasakė: noriu dešimties vaikų. Tada juokiausi – iš kur jie atsiras, kai aš tokia nedidelė ir menkutė. Bet atsirado – ir visi dešimt. Pirmą sūnų pavadinome Jurgiu, po metų gimė Eugenijus, dar vėliau Julius, Vilija, Rima, Eglė, Jonas, Alvydė, Rūta ir Saulė.

Sunkumų neprisimena

– Ar vaikai tęsia estafetę aktyviai gausindami giminę? Kiek turite vaikaičių?

– Iš viso dvidešimt aštuonis. Alvydė pagimdė penkis sūnus, Vilija – keturis, Jonas – keturias dukras, kiti po tris, du, vieną – nemažas pulkelis.

– Jūsų šeimoje nuo pat pradžių vaikai ir muzikavimas buvo susiję. Ar ponas Jurgis, aktyvus kompozitorius, muzikantas, visuomenininkas, Jums padėdavo?

– Aš vis kartu būdavau, kai galėdavau. Kartą mėnesiui buvome išvažiavę koncertuoti į Druskininkus, tai čia ir pagimdžiau – Jurgis Ratnyčėlėje vystyklus skalavo...

– Taip šnekate, tarsi po karo užauginti dešimt vaikų buvo tik žaidimas, labai lengva.

– Kai nori ir myli – tada lengva.

Jų laukia visa Lietuva

–Toks įspūdis, kad bėgant metams tas abipusis ryšys dar sutvirtėjo. Jūs, vyro vadinama Zosele – ištikimoji draugė ir vienintelė bei didžioji Jurgelio meilė. Abu grojate, dainuojate. Kiek šeimos kapeloje dalyvių?

– Įvairiai būna, nevienodai – visi turi savo reikalų, kiekvienam koncertui sunku visus surinkti. Dažniausiai grojame devyni vyresnieji ir septyni anūkėliai. O kartais, ypatingomis progomis, būna ir apie penkiasdešimt – su anūkais, marčiomis, žentais.

– Kiek profesionalių muzikantų?

– Jurgis – pianistas, violončele griežia Vilija Gaižauskaitė-Veličkienė, kankliuoja Eglė Gaižauskaitė-Martinkėnienė, likusieji užsiima kitais menais, nors muzikos yra visi ragavę.

– Ar muzikuoti vaikus vertėte?

– Kai vaikas smuiką čirpindamas knygą skaito – nepriversi muzikantu būti. Prievartos namie niekad nebūdavo – nei muzikavimui, nei kitiems darbams. Jei vaikai nebūtų kasdienių darbų dirbę, nieko nevaliotume. Jurgis net turėjo sąsiuvinį, kur užrašydavo paskirstytus darbus – šeimos susirinkimus darydavome, dalydavomės, kas ką padarys. Kam tekdavo bulves skusti – tai visą kibirą.

Auklėjimo paslaptys

– Klausau Jūsų ir bandau atspėti paslaptį, šeimos darnos esmę. Lyg ir nieko ypatinga nedarėte – vaikų nebaudėte, o jie ir savo vagas kultūros dirvonuose verčia, ir namus vis aplanko, tėvams gėdos nedaro.

– Vaikai visad užimti būdavo, mokėsi, grojo. Kai gyvenome Pavilnyje, kompozitorių namų vasarvietėje, daržą, sodą turėjome – tai vaikai vis dirbdavo. Bet mes ir dirbdami dainuodavome. Ir patys jie teatrus, mokyklas žaisdavo. Iš jų pačių ir mokytojų, ir mokinių užtekdavo.

– Labai poetiškai ta idilė atrodo. Ar taip ir nėra buvę pykčio, muštynių?

– Gal ir pasimušdavo, bet patys ir išsiaiškindavo. Jei kuris vaikas ką nors blogai padarydavo, Jurgis jam rankas plaudavo, gal taip norėjo blogį nuplauti – nežinau, bet šitai vaikai atsimena.

– Daugybė metų Lietuvoje Jūs, šiuolaikiniais matais vertinant, buvote tarsi gyvas reklaminis klipas, skatinantis mylėti dainą, gausinti šeimas. Niekas nebesuskaičiuoja, kiek tų koncertų būta. Su šiluma ir meile Jus pasitikdavo visoje Lietuvoje. Ir didžioji šiaudinė skrybėlė, po kuria abu telpate – dar nesuplyšo. Ar nepabodo šokti ir dainuoti?

– Noriu šokti ir dabar. (Mums bešnekant, ponia Zofija lengvais žingsneliais ne kartą per kambarį striksėjo.)

Ne tik muzika, bet ir Gaižauskų šeimoje tvyrantis gerumas, talentai ir dvasios grožis žmones traukia. Jie gavo ir išsiugdė muzikos talentus, kuriuos su meile dalija kitiems. Namuose begalė muzikos instrumentų, koncertinių drabužių, knygų, gaidų sąsiuvinių, piešinių, plakatų. Daug ir dovanotų meno kūrinių, suvenyrų, padėkos ženklų. Išties šių dviejų brandaus amžiaus žmonių gyvybingumas ir gyvenimo džiaugsmas stebina. Ponios Zofijos meilės užtenka visiems. Ir mane, pirmą kartą čia užsukusią žurnalistę, išleisdama šeimininkė apkabino, pabučiavo ir palydėjo – kaip artimą giminę. Juk ji motina...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Žiema artėja: yra sprendimų, kurie nepatiks „valstiečių“ rinkėjams (1)

Žiema artėja, o ją savo reitingais gali pajusti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga...

Teko samdyti net saugos tarnybą: Lietuvai priklausančiame kelte įstrigo 12 pabėgėlių (103)

„ DFDS Seaways “ kelte „Kaunas Seaways“ aptikta 12 pabėgėlių, DELFI patvirtino įmonės...

Už mokesčių mokėtojų pinigus – kelias į niekur (75)

Kėdainių rajono pakraštyje esančiame Miegėnų kaime verda aistros – gyventojai nesuvokia, kam...

Įvardijo, kiek asmenų „Karklėje“ sučiupo su narkotikais: skaičiai stebina (7)

Savaitgalį vykusio festivalio „ Karklė Live Music Beach “ dalyvius patikrinę policininkai ir...

Smūgis A. Bosui: prabangų namą prašoma sulyginti su žeme (517)

Vilniaus pašonėje, miškų apsuptyje, prasidėjusias Lietuvoje žinomo verslininko Antano Boso...

Pirmadienio vakarą – visiškas Saulės užtemimas (2)

Rugpjūčio 21 d. įvyks neeilinis visiškas Saulės užtemimas, kurį galės stebėti tūkstančiai...

Martynas Pocius. Čempionatas, kurio niekada nepamiršiu

Interneto platformoje „Sporto namai“ kiekvieną dieną savo jausmais, mintimis ir rūpesčiais...

Atostogų metu dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta Vilniaus prokurorė (21)

Pirmadienį Vilniuje dėl viešosios tvarkos pažeidimo sulaikyta neblaivi Vilniaus apylinkės...

Kūdikį pražudęs Ramzis keliasi naujam gyvenimui: jau spėjo pasirodyti vestuvėse (231)

Po patirto šoko ir nelaimingo atsitikimo, kurio metu žuvo kūdikis, dobermano Ramzio gyvenimas...

Įspūdinga sulaikymo operacija Kaune: sučiuptas vyras įtariamas žmogžudyste papildyta 17.10 (30)

Pirmadienį Kaune gausios policijos pareigūnų pajėgos sučiupo ieškomą „Kryžkelės“ gaujos...