Šiais laikais ūgtelėjusios ir bręsti pradėjusios merginos nėra ypatingai mėgstamos. Teiginį, kad į dailiosios lyties atstoves nuo 11 iki 18 metų žvelgiama su dideliu įtarumu ir nepasitikėjimu, būtų galima pagrįsti kad ir tokiomis neseniai išleistomis knygomis, kaip "Bičių motinėlės ir svajonių moterys" (Queen Bees and Wannabes) ir "Lauk nevykusias mergaites" (Odd Girl Out), kuriose rašoma apie moteriškas priekabes ir merginų psichologiją, bei neseniai viename Niujorko žurnalų pasirodžiusiu straipsniu, kurio anonsas ant viršelio skelbė - "Bjaurios mergiūkštės" (Mean Girls).
Paauglė
Tyrimu siekta patyrinėti vieną socialinės agresijos rūšių - socialiai silpnų asmenų izoliavimą ir manipuliavimą jais. Nors ši agresijos rūšis nepalieka išorinių randų, kai kurie tyrėjai įsitikinę, kad ji gali būti daug žalingesnė nei fizinė agresija, dažniau būdinga paaugliams berniukams.

Kaip parodė ankstesni tyrimai, tokio pobūdžio socialinė agresija gaji tose kultūrose, kuriose jau nuo ikimokyklinio amžiaus pabrėžiama individo svarba, pavyzdžiui, europiečių arba amerikiečių. Tačiau, pasak neseniai pasirodžiusių duomenų, Indonezijoje, kurios visuomenėje itin akcentuojama socialinės harmonijos svarba ir skatinama vengti tarpasmeninių konfliktų, merginos taip pat elgiasi agresyviai.

Tyrimo metu Jungtinėse Valstijose ir Indonezijoje penktų bei aštuntų klasių mokiniai buvo paprašyti apibūdinti jiems nepatinkančius bendraamžius. Tyrėjai paauglius, kurių amžiaus vidurkis buvo 11-14 metų, klausinėjo apie užgaulų kitų žmonių elgesį ir konfliktus su jais. Vėliau respondentų duomenys buvo užšifruoti pagal tai, kokią agresijos rūšį - fizinę, žodinę ar socialinę - jie nurodė.

Abiejose šalyse socialinė agresija mergaitėms buvo būdinga dažniau nei berniukams. Be kita ko, beveik 20 proc. merginų manė, kad jų bendraamžiams yra būdinga vienokia ar kitokia socialinės agresijos forma, tuo tarpu tokios nuomonės laikėsi tik apie 5 proc. berniukų.

Pažymėtina, kad daugiau nei 30 proc. mergaičių teigė, jog jaučiasi socialiai atstumtos, tuo tarpu taip manančių berniukų buvo mažiau nei 6 procentai. Be to, 27 proc. merginų skundėsi, kad jas užgaulioja nešvankiais juokeliais, ir tik 11 proc. berniukų nurodė, kad iš jų tyčiojamasi.

Pasak Ilinojaus valstijos mieste Blumingtone esančio Wesley (Veslio) universiteto daktaro Dorano C.Frencho (Dorano C.Frenčo) ir jo kolegų naujausiame leidinio "Child Development" numeryje publikuojamas tyrimas "įrodo, kad abiejų kultūrų vaikų visuomeniniame bendravime sublimuotajai agresijai tenka svarbi vieta".

Tačiau mokslininkai pabrėžia, kad socialinei agresijai įtakos turi kultūrinės ir socialinės normos. Pavyzdžiui, apie socialinį atstūmimą galima kalbėti tik tuo atveju, kai omenyje turimos taisyklės, kuriomis vadovaujasi bendraamžių paauglių grupės. Akivaizdu, jog išstumti draugus iš bendros veiklos labiau įprasta JAV negu Indonezijoje, teigiama tyrime.

Beje, tyrimo autoriai pastebėjo tik vieną akivaizdų skirtumą tarp JAV ir Indonezijos vaikų - fizinę agresiją. Ją gerokai dažniau minėjo Indonezijos vaikai. Pasak mokslininkų, taip gali būti dėl to, jog fizinė agresija Indonezijos visuomenėje nėra itin toleruojama ir greičiausiai apie ją dažniau kalbama.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (156)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (49)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (25)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

7 vietos pasaulyje, kur žmonės valgė žmones (2)

Kanibalizmas anksčiau pasaulyje buvo gana paplitęs reiškinys, pasakytų antropologai. Kartais jį...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (26)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (152)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (13)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (5)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (18)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...