Jūsų 11-etis sūnus vis dar verkia, jeigu kas nors nepasiseka. Ar tai normalus elgesys? Ar jūs turėtumėte jį grūdinti? Jam patinka skaityti, groti pianinu, klausytis klasikinės muzikos ir jis nekreipia dėmesio į visuomenės nustatytas "berniukiško elgesio” normas. Ar jis unikalus, ar paprasčiausias “mamytės sūnelis”?
Paauglys
© Corbis/Scanpix
Tikrai sudėtinga atsakyti į klausimą dėl perdėto berniukų jautrumo. Jie visi yra skirtingi. Kiekvienas unikalus. Kiekvienam iš jų reikia pagalbos, kol jie subręsta ir virsta į savarankiškus jaunus vyrus. Mokymasis bendrauti su savo jautriu sūnumi ne visada yra lengvas tėvams.

Koks jis yra

Tėvai, kurie augina jautrius berniukus pastebi, kad yra labai sunku jų vaikui išlikti ramiam, susidūrus su konfliktine situacija. Skubus jų atsakymas į situaciją yra ašaros arba liūdesys.

Daktaras Džonatanas A.Sleiteris, Niujorko vaikų psichiatrijos ir konsultavimo tarnybos vaikų ligoninėje vedėjas sako, kad yra labai svarbu, jog jautrių berniukų ir mergaičių tėvai suprastų, kad nerimas yra normali reakcija. “Vaikai turi būti mokomi nebėgti nuo šio jausmo ir nemanyti, kad jis netinkamas”-, sako jis. “Pagrindinė užduotis yra mokyti pakantumo įgūdžių. Galima būtų pradėti išsiaiškinant, dėl ko yra nerimaujama ir nuogąstaujama. Bendravimas yra geras būdas padėti vaikui, kai jis susiduria su nerimu ar baimėmis.”

Augimas ir brendimas

,,Nieko blogo, jeigu berniukai ar vyrai yra jautrūs“-, sako daktaras Sleiteris. ,,Žinoma, tai yra privalumas, kadangi jautrumas leidžia akyliau stebėti žmogaus aplinką ir pagerinti suvokimą, kas gali padėti žmonėms tapti geresniais. Tai taip pat gali sustiprinti santykius ar tarpusavio ryšius.“

Daktaro Sleiterio teigimu, svarbu ,,panaudoti“ žmogaus jautrumą ir nemanyti, kad tai yra silpnumo ženklas. ,,Tai yra kažkas, ko mes privalome išmokyti savo vaikus“-, sako jis. ,,Tėvai turėtų vengti apsaugoti jautrų berniuką ir leisti jam palaipsniui patekti į stresines situacijas, net jeigu jis tam priešinasi.“

Tokiu būdu vaiko pakantumo įgūdžiai turi galimybę tobulėti. Daktaras Sleiteris teigia, kad padrąsinimas atvers jūsų vaikui kitą požiūrį į naujas situacijas. Jis nepataria specialiai stumti vaiką į veiklą, kuriai jis neturi gebėjimų, pvz.: sporto, muzikos, kuri reikalauja specialių įgūdžių ir duomenų. Toks naujas patyrimas kaip stovyklavimas su nakvyne gali sustiprinti vaiko savarankiškumo jausmą. Mažas postūmis tikrai nepakenks.

Vyriškumas: kiek tai svarbu?

,,Įtraukite savo vaiką į kovos menus (karate, dziudo...), kur jis galėtų išmokti valdyti savo jautrumą nesikompromituodamas kitų akyse”,- sako daktaras Sleiteris. ,,Tokio tipo užsiėmimai stiprina berniuko pasitikėjimą, atkaklumą ir savigarbą, kartu mokantis savigynos įgūdžių, kurių gali prireikti įvairiose situacijose.

Paauglystėje jaustis vyrišku ir stipriu yra labai svarbu. Dažnai tai padeda kontaktuoti su vyresniais berniukais (pusbroliais ar vyresniu broliu), kurie gali padėti ieškant savo stiliaus ar plėtojant konkrečius interesus.

Specialus ,,sunkumų“ ieškojimas, su kuriais vaikas gali susidurti ateityje, yra naudingas‘‘, sako Sleiteris. ,Mes privalome išmokyti vaiką valdyti nusivylimo jausmą nepasiduodant. Kai vaikas išmoks nugalėti sunkumus, jis gali tikėtis įgauti daugiau jėgų.

Būkite dėmesingi

Daktaras Sleiteris primena tėvams, jog labai svarbu, kad vaikas suprastų, jog nieko blogo būti jautriu. Vietoje to pasakykite jam, kiek daug gali reikšti parodytas jautrumas.

Jeigu jūs padrąsinsite atskleisti vaiko individualumą, supažindindami jį su naujais dalykais, kurie yra aukščiau jo žinomų normų - tai padės sustiprinti jo pasitikėjimą savimi. Dirbkite su savo vaiku, mokydami jį susidurti su sunkumais, netikėtumais, kol jis suaugs ir pats turės juos nugalėti. Mokykite įvairių strategijų, bet puoselėkite jo jautrumą, nes tai daro jį tuo, kuo jis yra.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (19)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (268)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (412)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (65)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (62)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto,...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (24)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (4)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (221)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (19)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...