Siekiant, kad ne tik motinos, bet ir tėvai imtų atostogas vaikeliui auginti, siūlomos įstatymo pataisos, numatančios motinystės ir tėvystės pašalpų mokėjimo tvarkos pakeitimus.
Tėvas ir sūnus, bendravimas
© Corbis/Scanpix
Artėjant pirmajam birželio sekmadieniui, kuris minimas kaip Tėvo diena, Vyrų krizių ir informacijos centras penktadienį kreipėsi į Seimo Socialinių reikalų komitetą su siūlymu pakeisti Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą, kad jis skatintų vyrus praleisti daugiau laiko su savo mažametėmis atžalomis.

Įstatymo pakeitimo projekte siūloma pratęsti apmokamų vaiko priežiūros atostogų trukmę vienu mėnesiu, jei tą mėnesį atostogų ima vaiko tėvas. Šiuo metu motinystės (tėvystės) pašalpa mokama vaiko priežiūros atostogų laikotarpiu nuo nėštumo ir gimdymo atostogų pabaigos iki tol, kol vaikui sukanka vieneri metai.

Taip pat siūloma tėvui suteikti didesnę pašalpą už vaiko priežiūros atostogas.

Dabar motinystės (tėvystes) pašalpa mokama 60 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Tuo tarpu įstatymo pakeitimo projekte siūloma, kad jei tėvui suteiktų vaiko priežiūros atostogų laikotarpis yra ne trumpesnis nei vienas mėnuo ir ne ilgesnis kaip trys mėnesiai, jam būtų mokama 80 proc. pašalpos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio.

Nors toks siūlymas ir diskriminuoja moterį, iniciatoriai siūlo įstatymo projektą laikyti specialia laikinąją priemone, kurios priėmimo teisėtumą užtikrina Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas.

Specialistai teigia, kad vyrai vis labiau pradeda suvokti, jog atiduodami prioritetą socialinei ar profesinei karjerai, o namų bei šeimos rūpesčius palikdami vien moterims, jie silpnina savo kontaktus su šeimos nariais, praranda artumo, dalyvavimo vaikų auklėjime jausmą. Taip pat moterims vis aktyviau įsijungiant į socialinį, profesinį gyvenimą, vis dažniau kalbama, jog vyrai turėtų daugiau dėmesio skirti šeimai bei vaikams.

Be to, tyrimai rodo, kad tėvo ir vaiko santykiai tampa tvirtesni ir išlieka ilgiau, jei tėvas skiria didesnį dėmesį savo vaikui jau nuo jo kūdikystės. Tai skatina vyrus dalintis vaiko priežiūros rūpesčiais su motina ir mažina smurto prieš moteris tikimybę.

Nors Darbo kodeksas bei Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymas numato vienodas vaiko priežiūros atostogų garantijas vyrams ir moterims, jie neskatina Lietuvos vyrų pasinaudoti šiomis jiems suteiktomis garantijomis.

Psichologas Gediminas Navaitis pernai rudenį atliko tyrimą, kuris parodė, jog dėl įvairių priežasčių nepritariančių tėvystės atostogoms ar neturinčių dėl jų aiškios nuomonės vyrų yra beveik dvigubai daugiau nei pritariančių.

Anot tyrimo, 28,3 proc. apklaustų vyrų pritartų įstatymiškai privalomam vyrų įpareigojimui dalyvauti kūdikio priežiūroje imant tėvystės atostogas, nes mano, jog toks įstatymas sulygintų vyrų ir moterų indėlį prižiūrint kūdikį. Tačiau panašus skaičius vyrų - 27,4 proc., jam nepritartų, nes tai, anot respondentų, būtų bereikalingas kišimasis į šeimos tradicijas.

Dar 17,4 proc. nepritartų tam dėl to, kad tai kliudytų vyrų materialiai aprūpinti šeimą, 6,5 proc. sako, kad tai turi nuspręsti abu sutuoktiniai. Tyrimo, kuris buvo atliktas pernai rugsėjo-spalio mėnesiais, metu buvo apklausti 1,376 tūkst. vyrų. Tyrime labiausiai atstovaujama 30-40 metų amžiaus grupės vyrams.

Vyrų krizių ir informacijos centras, siekdamas inicijuoti įstatymą, kuris įteisintų didesnį vyrų dalyvavimą vaiko priežiūroje, imant bent dalį tėvystės atostogų, 2003 metais atliko tyrimą, apklausdamas 200-2004 kadencijos Seimo narius.

Į klausimą, ar imtųsi inicijuoti įstatymo priėmimą dėl privalomo vyrų dalyvavimo vaiko priežiūroje, imant bent dalį tėvystės atostogų, teigiamai atsakė tik 6 proc. apklaustų parlamentarų, absoliuti jų dauguma - moterys.

Paklausti, ar palaikytų tokią iniciatyvą, jei ją iškeltų kiti, teigiamai atsakė 51 proc. apklaustas Seimo narys. Šiuo atveju teigiami atsakymai pasiskirstė tarp moterų ir vyrų parlamentarų beveik po lygiai. 14 proc. Seimo narių moterų ir 32 proc. Seimo narių vyrų sakė, kad tokio įstatymo priėmimui nepritartų.

Apklausoje sutiko dalyvauti tik ketvirtadalis Seimo narių. Dabar Lietuvoje tik 1 proc. vyrų pasinaudoja įstatymų suteikta teise išeiti tėvystės atostogų. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos duomenimis, tėvystės atostogų eina aukštesnio išsilavinimo moderniai mąstantys vyrai, taip pat tie, kurių žmonos turi gerai apmokamus darbus.

Tuo tarpu Skandinavijos šalyse tėvystės atostogos dalinamos į dvi dalis. Jei didžiąją tėvystės atostogų dalį išnaudoja motina, tai mažesniosios dalies ji nebegali panaudoti - tas laikas suteikiamas tėvui. Nepateikus motyvuoto aiškinimo, kodėl tėvas negali pasinaudoti jam skirtu vaiko priežiūros laikotarpiu, šis valstybės apmokamas laikotarpis pradingsta. Tokia pat procedūra taikoma ir moterims, kai didesne tėvystės atostogų dalimi naudojasi vyras.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (24)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (4)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (4)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (29)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (153)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...