Prieglobsčio prašančių vaikų priėmimo sąlygos Lietuvoje yra viena problematiškiausių sričių šalies prieglobsčio sistemoje, praneša Lietuvos vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga. Stengdamasi išsiaiškinti tikrąją prieglobsčio prašančių vaikų apgyvendinimo ir išlaikymo situaciją, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Rimantė Šalaševičiūtė lankėsi Užsieniečių registracijos centre Pabradėje bei Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje.
Rimantė Šalaševičiūtė
© DELFI
Šiuo metu Užsieniečių registracijos centras vykdo tiek neteisėtai Lietuvoje esančių užsieniečių sulaikymo, teik ir prieglobsčio prašytojų, priėmimo funkciją. Su tėvais į Lietuvą atvykę vaikai, prašantys prieglobsčio, apgyvendinami šalia užsieniečių, sulaikytų dėl neteisėto buvimo Lietuvoje, arba tų, kurie į Centrą perkelti iš kalėjimų.

Į minėtąjį centrą patenkantys asmenys, dažnai atvykę iš probleminių, karo zonų, skirtingų kultūrų bei turintys skirtingus papročius, todėl jiems adaptuotis be tinkamos specialistų pagalbos, vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės nuomone, ypač sudėtinga.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės apsilankymo Užsieniečių registracijos centre metu, taip pat buvo nustatyta, jog Centre nėra nė vieno socialinio darbuotojo bei psichologo.

Pastebėtina, jog Užsieniečių registracijos centre gyvenančios šeimos augina nepilnamečius vaikus, kuriems reikalinga ypatinga apsauga bei socialinė pagalba siekiant tinkamai įgyvendinti Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencijoje įtvirtintas principines nuostatas. Be to, pastebėta ir tai, jog Užsieniečių registracijos centre vienišos motinos auginančios kūdikius gyvena bendrose patalpose (viename bendrame aukšte) su skirtingų šalių prieglobsčio prašytojais vyrais.

Daugelis Lietuvoje prieglobstį gavusių vaikų susiduria su problemomis, sieksdami pasinaudoti bendromis socialinės apsaugos garantijomis.

Tautų Vyriausiojo Pabėgėlių Komisaro koordinatoriaus Lietuvoje teigimu, neretai susiduriama su situacijomis, kai vaikai nesugeba suformuluoti prieglobsčio prašymo. Tai atsitinka dėl amžiaus, kalbos nemokėjimo, patirto psichologinio streso.

Pažymėtina, kad vaikai sudaro apie 40 procentų visų į Lietuvą atvykstančių prieglobsčio prašytojų. Prieglobsčio prašytojų priėmimo, apgyvendinimo įstaigose būtina sukurti vaiko poreikius atitinkančią socialinę infrastruktūrą, užtikrinti materialinę pagalbą, socialines ir psichologines paslaugas.

Migracijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, 2006 metais Lietuvos Respublikoje buvo 152 prieglobsčio prašytojai.

Jungtinių Tautų Vyriausiojo pabėgėlių komisaro duomenimis, prieglobsčio prašytojų ir pripažintų pabėgėlių bendruomenė Lietuvoje sudaro apie 400 asmenų; daugiau nei 60 proc. jų – moterys ir vaikai. Pabėgėliai iš Čečėnijos sudaro apie 80 proc. visų Lietuvoje gyvenančių pabėgėlių.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Mokykla tėvus gąsdina labiau nei vaikus (11)

Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiems ir mokyklinio amžiaus atžalų turintiems lietuviams ruduo...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (122)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (17)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Šių laikų Romeo ir Džiuljeta: tragiška paauglių meilės istorija (7)

Trijų paauglių santykiai, įsipainioję į meilės trikampį, baigėsi tragiškai visiems: vienas...

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (124)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Būkite atsargūs: išmaniuosius telefonus puolė 4 tūkst. pokalbius įrašinėjančių programėlių (10)

Nuo vasario „ Android “ operacine sistema savo išmaniuose telefonuose besinaudojantieji sulaukė...

„Saulėlydžio“ žvaigždės kovos su paparacais: slėpdavosi net bagažinėje

Visiems teko girdėti apie įžymybių „kovas“ su paparacais. Kol paauglių dievaitis Justinas...

Šiuolaikinės moters emocinės perkrovos: lyginame su gyvenimu prieš šimtą metų

Būti moterimi šiandien sudėtingiau nei anksčiau. Tai tiesa. Ir esmė ne vien tame, kad dabar...

Bjaurus skandalas Ukrainoje: du žaidėjai pardavė rinktinės rungtynes (33)

Ukrainos ledo ritulio rinktinę supurtė lažybų skandalas. Du žaidėjai prisipažino gavę pinigų...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (35)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...