„Lauke pliaupia lietus, o vaikas stovi netoli lietvamzdžio ir, ištiesęs dubenėlį, renka į jį teškantį vandenį. Kitas vaikas tuo metu mirko teptuką į purvą ir dažo čiuožyklę, o auklėtoja ramiai paklausia vaiko, ką jis daro“, – tai keletas akimirkų, kurios labiausiai įsiminė Eglei Norkutei, Lietuvos edukologijos universiteto ikimokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogikos IV kurso studentei, atlikusiai vasaros praktiką Utsiktens vilos darželyje, Vesteroso mieste, Švedijoje.
© Shutterstock nuotr.

– Egle, papasakok trumpai apie darželį. Ar tai buvo darželis lauke?

– Sakykime, – pusiau lauke. Darželis įsikūręs atvirame miške, kuriame gyvena gyvūnai. Išsiskiria jis tuo, kad vaikai didžiąją dienos dalį – nuo dviejų iki penkių valandų per dieną – praleidžia lauke. Pogulio miega taip pat lauke, specialiai įrengtame kambaryje be langų. Vaikai ugdomi muzikos ir dailės, lanko gimnastiką. Dažnai eina į mišką, netoliese įsikūrusį Vasteroso miesto Valbu lauko muziejų.

– Kokios šio darželio taisyklės ir principinės nuostatos?

– Kol vaikai yra viduje – galioja vidaus taisyklės, programa. Lauke vaikai labiau atsipalaiduoja, žaidžia individualiai. Daug dėmesio skiriama pagarbiam elgesiui su gamta – vaikai puoselėja ją ir rūpinasi ja. Pavyzdžiui, jei vaikas nulaužia šaką, su juo kalbamasi apie tai, kad medis irgi gyvas, kad nulaužus šaką jis pradeda džiūti. Dažnai priešpiečius vaikai valgo kieme, o vyresnieji kartą per savaitę iškylauja miško namelyje, kur dalis maisto kepama ant laužo.

Dėmesio skiriama kiekvienam vaikui ir jo poreikiams. Su kiekvienu vaiku kalbamasi apie tai, kas jam rūpi, tačiau kartu paliekama ir gerbiama privati vaiko erdvė. Vaikas nuo mažų dienų yra priimamas kaip atskira individualybė. Jam paliekama laisvė rinktis, būti kaip jis nori. Tačiau vaikas nepaliekamas vienas. Auklėtojai įsikiša, kai vaikas pažeidžia taisykles ar kito vaiko erdvę, taip pat tais atvejais, kai pastebi pasikeitusią nuotaiką.

Darželis remiasi lyčių lygybės principu. Pavyzdžiui, jei berniukas iš teatro drabužių kampo apsirengia sijoną – jo niekas nekritikuoja, negėdina. Vaikui leidžiama išbandyti įvairius vaidmenis.

– Koks požiūris į vaikų mitybą?

– Vaikai Utsiktens vilos darželyje valgo ekologišką maistą. Darželyje valgoma ir užkandžiaujama keturis kartus per dieną, kas dvi valandas. Maistas įvairus. Vaikai pratinami valgyti viską, tačiau porcija nėra nustatyta, t. y. maisto įdedama tiek, kiek jis nori, vaikas neverčiamas valgyti. Jei nevalgo ar valgo mažiau, apie tai su juo kalbamasi, vėliau informuojami tėvai.

– Kuo, tavo manymu, šis darželis labiausiai skiriasi nuo lietuviškų darželių?

– Manau, kad auklėtojų požiūriu į vaiką. Auklėtojas Utsiktens viloje yra pagalbininkas, konsultantas, žmogus, kuris prižiūri vaiką, tarsi seka jo raidą ir stengiasi nukreipti kitu keliu, kai tai būtina. Yra remiamasi siūlymo, o ne primetimo principu. Taigi, auklėtojas – nėra vadovas, kuris veda vaikus teisingu keliu.

Dar vienas ryškus skirtumas – viskas atliekama be skubos, nuosekliai. Auklėtojai puikiai ir tikslingai paskirsto laiką. Nėra jokio lėkimo ir streso. Dienos režimas teka natūralia, ramia, bet neuždelsta vaga.

Kol vaikai grupėse, viduje juos prižiūri du auklėtojai. Lauke auklėtojai dirba kaip komanda. Jie tarsi sudaro auklėtojų bendruomenę, kuri prižiūri visus vaikus. Auklėtojai dirba kaip komanda, kolektyvas, o ne kaip pavienės konkuruojančios asmenybės.

Darželyje dirba ir vyrų. Trijų vyrų auklėtojų darbas kuria ir kitokią nuotaiką darželio bendruomenėje. Mano grupėje dirbo vyras ir moteris. Taigi, vaikai auga natūralioje aplinkoje, tarsi namuose, šeimos modelyje, kur yra tėtis ir mama.

– Kas tau buvo galbūt keisčiausia ir mums, lietuviams, nelabai priimtina?

– Žiūrėdama, kaip vaikai žaidžia su purvu, balose, kaip lekia triračiais, pagalvodavau, kad mūsų sistemoje tai sulauktų didelio pasipriešinimo. Auklėtojai baimintųsi, kad tik kas nenutiktų, kad vaikas neperšaltų, nesušlaptų. Tėvai, tikėtina, piktintųsi, kad vaikai neprižiūrėti, kad jie tikslingai pagal programą neužimami.

– Koks apskritai švedų požiūris į vaikų auklėjimą?

– Kadangi darželis ir Vasteroso mieste išskirtinis, sunku kalbėti apie bendrą švedų požiūrį. Tačiau abejonių nekelia tai, kad vaikams skiriama daug tikro dėmesio – iš tiesų rūpinamasi jų gerove, ne tik materialiniu aprūpinimu.

Per kelias savaites susipažinau su dauguma tėvų. Tai pirmiausia rodo, kad tėvams rūpi, su kuo jų vaikas leidžia dienas. Antra, kad švedų politika sukuria sąlygas tėvams pasirūpinti savo vaiku (t. y. tėvai gali dirbti sutrumpintą (net iki 80 proc.) darbo dieną. Taip pat aiškiai reglamentuota, kiek valandų per savaitę nedirbančių ar kitus mažamečius vaikus auginančių tėvų vaikai gali lankyti darželį.

Dar vienas skirtumas – privačių ir valstybinių darželių kvotos beveik nesiskiria. Taigi, privatūs darželiai prieinami visiems. Tai ne prabanga ar tik išrinktiesiems prieinama paslauga.


– Kokią įtaką ši švietimo sistema daro vaikams? Ar ji visada pasiteisina?

– Švietimo politika ir dėmesys vaikų ugdymui tiek šeimos, tiek valstybės lygmeniu – svarbus klausimas. Utsiktens vilos darželio auklėtiniai – laisvi vaikai, gebantys būti bendruomenėje ir individualiai. Vaikai noriai eina į darželį. Manau, kad tai vienas iš požymių, rodančių, kad su jais elgiamasi tinkamai, atsiliepiama į jų poreikius.

– Ko galėtume pasimokyti iš švedų?

– Galėtume išmokti žiūrėti į pasaulį vaiko akimis. Tai padėtų atliepti jo poreikius, suprasti vaiką, išlaukti jo raidą. O vaiko psichologijos supratimas padėtų tinkamai, vietoje ir laiku suteikti jam tinkamą pagalbą. Dažnai pastebiu, kad mūsų visuomenėje įsišaknijęs betikslis vertinimas, kuriuo dažnai nurašomas vaikas anksčiau laiko ar diagnozuojami nebūti dalykai. Tad palinkėčiau mums atsisakyti impulsyvumo ir ramiai be skubos dirbti.

– Ar norėtumei savo vaiką leisti į tokį darželį ir kodėl?

– Pati užaugau gamtoje ir to labai linkėčiau kiekvienam vaikui. O gamtoje būti apsuptam bendraamžių ir suaugusiųjų, kurie tave išklauso, su tavimi diskutuoja, tave ugdo ir kuria pozityvią aplinką, manau, yra dovana. Norėčiau, kad mano vaikai būtų sąmoningi žmonės, gebantys priimti sprendimus ir eiti savo keliu. Pirmąsias savaites mane stebino tai, kad beveik negirdėjau žodžio „ne“, „negalima“. Kai vaikas elgiasi netinkamai, auklėtojai su juo kalbasi. Pokalbio metu auklėtojas stengiasi suprasti vaiką. Tikiu, kad taip ugdoma samprotauti, mąstyti ir savarankiškai pačiam priimti sprendimus gebanti asmenybė.

– Kokia tavo asmeninė vizija apie savo ateitį? Ar planuoji susieti karjerą su pedagogika?

– Dažnai klausiu savęs, kas toliau, tačiau konkretaus atsakymo neturiu. Svarstau apie galimybę įsitvirtinti Lietuvoje, bet neatmetu galimybės ir vėl kuriam laikui pakelti sparnus. Žinau, kad viskas ilgainiui susidėlioja į savo vietas. Žinau, kad man rūpi vaikai. Tikiu, kad mokytojas – svarbus asmuo kiekvieno žmogaus gyvenime. Ar dirbsiu mokytoja, kiek ilgai, atsakyti dar negaliu. Manau, kad visada kokiu nors būdu prisidėsiu prie pedagoginės veiklos.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (4)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (218)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (366)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (56)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (51)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (265)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (19)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (1)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (217)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (16)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...