Scenarijus: 14 val. šventiniai pietūs jos mamos namuose, 18 val. kiti šventiniai pietūs jo mamos namuose.
© Shutterstock nuotr.

Abi mamos našlės ir negali ištverti minties švęsti bet kokias šventes be vieno iš savo vaikų. Kiekvienas vaikas, dabar jau suaugęs, negali išverti minties būti tuo, kuris nuvilia savo motiną. Taigi, kiekvienuose namuose jauna pora jaučiasi privalanti entuziastingai valgyti ir apsimetinėti, kad kita šeima neegzistuoja. Kiekvienų metų gruodžio mėnesį jie (dauguma mūsų taip pat) išgyvena tą patį - skausmingas derybas, kuriuose namuose per Šv. Kalėdas apsilankyti pirmiausia... Kur švęsti Kūčias, o kur - Kalėdas.

Kiekvienais metais galima stebėti, kaip, artėjant švenčių sezonui, daugumai žmonių kyla panašių problemų. Kai kurios šeimos sugeba rasti kūrybiškų sprendimų, kurie tikrai pasiteisina. Kitos šeimos yra taip skausmingai sąžiningos dėl to, kas kur vyksta, kad galiausiai visi jaučiasi šiek tiek kalti ir nelaimingi, kad ir ką jie darytų. Tuo tarpu kiti pasitinka kiekvieną lapkričio mėn. su nauja baime, stengdamiesi sugalvoti, ką daryti šiais metais. Gruodį.

Kas iš tikrųjų vyksta?

Labai dažnai problema yra vystymosi klausimas, kurio žmonės nežino kaip įvardinti arba tinkamai suprasti. Vedybos, tuomet anūkų atsiradimas žymi svarbų pradinės ištikimybės pasikeitimą nuo ištikimybės šeimai, kurioje mes užaugome, į ištikimybę naujai šeimai.

Derybos dėl pokyčio

Derybos dėl to, kur ir kaip mes praleidžiame kurias atostogas yra svarbus pratimas, nustatant, kas mes esame vienas kitam kaip pora ir kokio vaidmens imamės mūsų platesnių šeimų atžvilgiu. Tinkamai atlikus, šios derybos lemia patogius, sveikus santykius tarp visų šeimos narių. Atlikus blogai, tenka mokėti kainą: naujoje šeimoje gali neatsirasti pakankamai stiprus tapatumas, kad atsilaikytų sunkiu metu. Tarp kartų išlieka įtampa, nuspalvinanti kiekvieną šeimos renginį. Kur žmonės praleidžia atostogas, gali tapti skausmingose lojalumo varžybose pelnytu tašku.

Klausimas dažniausiai iškyla, kai nauja šeima turi ikimokyklinio amžiaus vaikų. Ateina laikas, kai tampa akivaizdžiai aišku, kad yra tiesiog per sunku paimti vaikus, supakuoti vaikų asmeninius daiktus, dovanas ir indėlį į šventinius pietus tik tam, kad laikinai per šventes paviešėti „namuose“. Labai svarbu, kad nauja šeima nustotų skubėti kur nors nuvykti ir leistų sau pasimėgauti ramiu Kalėdų rytu, leisti vaikams pasidžiaugti gautomis dovanomis, o suaugusiems atsipalaiduoti. Natūralioje šeimos evoliucijoje „namai“ nebėra ta vieta, kur tėvai gyveno būdami vaikais. „Namai“ yra čia.

Kai kurios šeimos paverčia šį natūralų procesą tokiu bereikalingai skausmingu. Senoji karta jaučiasi atstumti, nevertinami ir yra pikti. Jaunoji karta jaučia spaudimą, jaučiasi kalti, pilni apmaudo. Dėl to, kad nesupranta, kad tai, kas vyksta, yra normalus lojalumo šeimai pokytis, žmonės pradeda daryti vieni kitiems skausmingą spaudimą.

Kartais yra pasakomi baisūs dalykai, kai jaunoji šeima bando įvesti savo tradicijas, o senoji karta stengiasi laikytis to, kas yra įprasta. Galiausiai šeima persikonfigūruoja, bet nuoskauda, kaip tai buvo padaryta, metų metus temdo švenčių sezoną.

Kaip sumažinti įtampą

Tai nebūtinai turi būti padaryta tokiu būdu. Kai šeimos įtampos priežastimi yra toks vystymosi pokytis, reikėtų įvairiems šeimos nariams suprasti, kad tai, kas slypi už jų nerimo, pykčio, baimės, liūdesio jausmų, yra visiškai normalus ir naudingas etapas. Tuomet mes galime kartu pabandyti sugalvoti, kaip persvarstyti tai, kas buvo, į tai, ko reikia dabar.

Vyresnioji karta gali labai padėti šiame procese, pasidalindami savo prisiminimais, koks sunkus jiems buvo toks pat pokytis, kai jie buvo jauni, ir suteikdami tam tikrą leidimą naujai šeima pradėti kurti savo tradicijas.

Kai vyresnioji karta pašalina spaudimą mylinčiu, nemanipuliuojančiu būdu, suaugę vaikai yra labiau linkę atsižvelgti į savo tėvų poreikius priimdami sprendimą. Jaunoji karta gali padėti suprasdami, koks sunkus gali būti pasikeitimas jų vyresniems tėvams, bandantiems susidoroti su savomis netekimo problemomis.

Dar daugiau, suaugę vaikai turi atminti, kad tokia pati problema vieną dieną iškils ir jiems. Kaip jie susidoros su ja dabar yra pavyzdys jų pačių vaikams, kai jie užaugs. Kai kartos išbando naujus sprendimus kartu, klausimas tampa problema, kurią kiekvienas stengiasi išspręsti, užuot buvęs skausmingu „stumt-traukt“ procesu.

Beveik nesvarbu, kokį sprendimą, kur švęsti Kalėdas, priima šeima. Svarbu, kad žmonės jaučiasi esantys mylimi, įtraukti į procesą ir deda pastangas, kad priimtas sprendimas visiems tiktų, bet jau kartkartėmis.

Daug šeimų daro tai be profesionalų pagalbos. Vis dėlto, kartais kreipimasis į psichologą, patikimą šeimos draugą, dvasininką ar kitą „specialistą“ gali padėti žmonėms suvaldyti savo jausmus ir atrasti naujų būdų bendradarbiauti. Kad ir kokį kelią žmonės pasirenka, švenčių dilemos išsprendimas tokiu būdu, kad visi jaustųsi mylim ir saugūs savo šeimos santykiuose, yra ilgai išliekanti ir nuostabi dovana visiems į tai įtrauktiems.

Kuriuose namuose Jūs švęsite Kalėdas?

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (9)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (1)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (21)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (66)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (20)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (7)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...