Vaikas grįžta iš mokyklos. Užuot kuo greičiau paruošęs pamokas ir išlėkęs į kiemą, jis gulinėja prie televizoriaus. Į tėvų klausimus, kas atsitiko, atsako irzliai niurnėdamas. Galima manyti, kad kaltas pavasaris ir todėl vaikas blogiau jaučiasi, bet...
Liūdnas vaikas
© Corbis/Scanpix
Stresas ir jo požymiai

Specialistai įspėja, kad tai gali būti ir nuolatinio streso požymiai. Medikai stresą įvardija kaip organizmo pokyčius taikantis prie neįprastos situacijos. Jėgų antplūdis, padidėjęs fizinis aktyvumas paprastai atsiranda vaikui atsidūrus naujoje situacijoje - tik pradėjus lankyti mokyklą ar, pavyzdžiui, rengiantis egzaminui, konkursui. Toks stresas atlieka pozityvų vaidmenį, jis padeda susikaupti ir sėkmingai susidoroti su iškilusia problema. Tačiau tokiai būsenai užtrukus ilgiau vaikas tampa agresyvus, irzlus, ima bėgti iš pamokų. Taip jis tarsi bando atsikratyti įtampos.

Suaugusieji dažnai neįsigilina į situaciją ir, užuot padėję vaikui įveikti problemą, jį baudžia. Tada aktyvias neigiamas emocijas keičia pasyvios. Tai vadinamasis distreso periodas (angl. distress - nusivylimas), pasireiškiantis visišku paklusnumu ar nesugebėjimu atlikti paprasčiausių užduočių. Vaikas jau pernelyg pavargęs, kad protestuotų. Tada ir ima reikštis įvairūs negalavimai - nuo dažnų peršalimų iki lėtinių uždegimų.

Realybė

Daugeliui tėvų atrodo, kad vaikas tiesiog negali jausti didelių stresų, juk pagrindinis ir bene vienintelis jo rūpestis - gerai mokytis. Tačiau pabandykime įsivaizduoti save šiuolaikinio moksleivio vietoje. Pamokos ir jų ruošimas namie trunka beveik tiek pat, kiek suaugusio žmogaus darbo diena. O dabar įsivaizduokime, kad kasdien ir kas valandą (kas pamoką) tektų eiti pas viršininką ir jam atsiskaityti. Kontroliniai, testai, atviros pamokos, egzaminai sukelia papildomos įtampos. O kur dar konfliktiški santykiai su kai kuriais mokytojais, bendraamžių patyčios (Lietuvoje jas patiria apie 70 proc. moksleivių). Ir tai dar ne viskas, juk moksleiviai paprastai lanko įvairius būrelius. Jei dar ir namie užgriūva kaltinimų ir priekaištų lavina, natūralu, kad vaikas gyvena kasdien patirdamas didžiulę įtampą.

Beje, kai kurios suaugusiųjų stresinės situacijos turi ir gerąją pusę. Nemėgstamas ar alinantis darbas kartais būna gerai apmokamas, įvairūs profesinio tobulėjimo ar kalbų kursai leidžia tikėtis geresnių perspektyvų tarnyboje. O dažnas moksleivis nejaučia jokios motyvacijos, kai lanko dailės pamokas ar ištisas valandas groja gamas akordeonu.

Vaikai kenčia: vieni todėl, kad nenori nuvilti tėvų, kiti, kad bijo jų, treti įsitikinę, kad suaugusiesiems paklusti privalu. Bet tai nereiškia, kad jie nejaučia diskomforto. Taip elgtis reikia nemažai pastangų, o organizmo resursai tikrai nėra begaliniai. Taigi vaiko organizmas (ypač jei silpnesnė nervų sistema) laikui bėgant išsenka ir prasideda įvairios ligos.

Tinkama mityba

Nereikėtų pamiršti, kad bendrai savijautai daug įtakos turi ir mityba.

Jūros gėrybėse gausu jodo, fosforo ir kalcio. Šios medžiagos būtinos augančiam organizmui, ypač kaulams vystytis.

Ankštinėse daržovėse, burokėliuose, saulėgrąžose, špinatuose, bananuose esantis magnis stiprina nervų sistemą.

Paukščių ir galvijų kepenyse, morkų ir granatų sultyse, rupiai maltų grūdų gaminiuose gausu kalio, beta karoteno, geležies ir magnio - medžiagų, stiprinančių imunitetą ir nervų sistemą, didinančių organizmo tonusą.

Kaip padėti?

Jei paaiškėja, kad vaikas sveikas, reikėtų peržiūrėti jo dienotvarkę. Galbūt kai kuriuos būrelius vaikas lanko tik verčiamas tėvų arba dėl to, kad yra itin aktyvus ir pasirenka per daug veiklos sričių.

Kurį laiką galima atsisakyti ir visos popamokinės veiklos, bet dėl to būtina tartis su vaiku. Juk mėgstamiausi užsiėmimai padeda atsipalaiduoti.

Patartina vengti kraštutinumų - itin girti už gerą mokymąsi ar barti už prastesnius rezultatus. Kai vaikas nejaučia didžiulio suaugusiųjų spaudimo, jam paprastai sekasi geriau.

Svarbu, kad vaikas būtų fiziškai aktyvus. Tai nereiškia, kad jis turi sportuoti - pasivaikščiojimai gryname ore ar važiavimas dviračiu taip pat puikiai tiks.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Prastos naujienos planuojantiems uždirbti iš būsto nuomos (4)

Dar neseniai bankai ir įvairūs ekspertai buto įsigijimą nuomai įvardino kaip patrauklią...

Mokestis už mokyklos įnorius mamai atėmė žadą: išeitis – tik užsienis (218)

Naujiems mokslo metams besiruošiantys tėvai atakuoja ne tik parduotuves, bet ir siuvyklas. Tiesa,...

Meilės V. Putinui kaina: už pinigus gali parduoti ne tik tėvynę, bet ir visą Europą? (366)

„Putino samdinys“, „apmokamas Putino tarnas“, „Kremliaus lobistas“ – taip buvusį...

Krito naujų butų pardavimai (56)

Naujų butų pardavimo apimtys Lietuvos didmiesčiuose antrąjį šių metų ketvirtį buvo...

Lietuvė iki šiol sapnuoja Etiopijos moterų klyksmus: tai, ką pamatai čia, smegenys atsisako suprasti (51)

„Tai unikali šalis, daugiau tokių nėra likę, - apie paslaptingąją Etiopiją sako kelionių...

V. Matijošaitis: per ateinančius porą metų neatpažįstamai pasikeis visos centrinės Kauno gatvės (265)

Dalies medžių, kurie yra sergantys ir pažeisti, pakeitimas bus neišvengiamas, sako Kauno meras...

Rizikingų bitkoinų vertė vilioja: ar gali pabrangti iki 25 tūkst. JAV dol.? (19)

Bitkoino vertė šią vasarą pasiekia vis naujas rekordines aukštumas, o analitikai žada ir...

Pavojų kelia ir nedidelė žaizda (1)

Iškylas į gamtą ir tolimesnes keliones neretai apkartina dėl neatsargaus elgesio atsiradę...

Suskaičiavo algų didėjimą: kam pasisekė labiausiai? (217)

Antrąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, šalies...

A. Juškevičiui – bilietas į Europos čempionatą, L. Lekavičiui – du mėnesiai be krepšinio (16)

Negailestingą diagnozę išgirdęs Lukas Lekavičius ketvirtadienio rytą galėjo šiek tiek...