Su vaikais atlikto naujo tyrimo rezultatai pateikia bent vieną paaiškinimą dėl tam tikro paaugliams būdingo socialinio elgesio: mergaitės yra užprogramuotos rūpintis bendravimu akis į akį su geriausiomis draugėmis (ir amžiams), tuo tarpu berniukams daug svarbesnė grupinė dinamika ir varžymasis su kitais berniukais.
Vaikai
© Corbis

Tyrimą atlikę Džordžijos universiteto Nacionalinio psichinės sveikatos instituto mokslininkai pradėjo nuo kiekvieno paauglio tėvui gerai žinomos hipotezės: vaikams lytiškai bręstant, labai keičiasi dalykai, į kuriuos jie kreipia dėmesį. Jiems ima mažiau rūpėti jų šeima ir pradeda labiau rūpėti bendraamžiai.

Taigi, kas iš tikrųjų vyksta tose jaunose smegenyse? Mokslininkai paprašė 34 sveikų, nuo 8 m. iki 17 m. amžiaus vaikų pažiūrėti į 40-ties kitų berniukų ir mergaičių nuotraukas, ir nuspręsti, ar jiems būtų įdomu su jais pabendrauti internete. Tyrime dalyvavusių vaikų buvo paprašyta įvertinti nuotraukas skalėje nuo 0 („visai neįdomu”) iki 100 („labai įdomu”). Mokslininkai pasakė vaikams, kad nuotraukose esantys berniukai ir mergaitės bus informuoti apie jų vertinimus, ir jie suorganizuos jų susitikimą su jais internetu. Pokalbiai internetu turėjo įvykti po dviejų savaičių.

Numatytą dieną funkcinio magnetinio rezonanso vaizdo tyrime dalyvavę savanoriai dar kartą buvo atvesti į laboratoriją. Šį kartą mokslininkai tyrė vaikų smegenų veiklą, kai jiems buvo rodomos kelios nuotraukos. Dalyvių buvo paprašyta atspėti, kurie iš nuotraukose esančių vaikų (tų pačių, kuriuos jie vertino ir kurie, kaip jie manė, žinojo apie jų įvertinimą) norėtų su jais bendrauti. 

Tai buvo įmantri apgaulė: vaikai nuotraukose buvo aktoriai ir nebuvo suorganizuoti jokie pokalbiai internetu. Apgaulės tikslas buvo ištirti dalyvių smegenų veiklą, kai pastarieji yra įsitraukę į potencialų socialinį bendravimą. Iš dalies todėl tyrimas buvo toks sudėtingas – sunku magnetiniu rezonansu ištirti socialinį bendravimą – niekada anksčiau nebuvo atliktas toks eksperimentas.

Tyrimo rezultatai byloja, kad nuo ankstyvo lytinio brendimo link paauglystės tam tikros mergaičių smegenų dalys tampa aktyvesnės, kai jos atsiduria potencialioje su socialiniu bendravimu susijusioje situacijoje. Kitaip tariant, kai vyresnė mergaitė planuoja susipažinti su kokiu nors nauju žmogumi – tuo, kuris, jos manymu, bus susidomėjęs ja – padidėja veikla jos požieviniame smegenų branduolyje (kuris yra susijęs su atlygiu ir motyvacija), pogumburyje (susijęs su hormonų sekrecija), hipokampe (susijęs su socialiniu mokymusi) ir saloje (susijusi su subjektyviais jausmais).

Tuo tarpu tokioje pat padėtyje atsidūrusių berniukų aukščiau nurodytose smegenų dalyse neužfiksuoti jokie veiklos pokyčiai. Iš tikrųjų, jų saloje veikla netgi sumažėja. Atrodo, kad berniukų nedomina „akis į akį“ bendravimas taip, kaip mergaičių.

Ankstesni tyrimai parodė, kad vyriškos lyties paaugliai daugiau dėmesio skiria varžymuisi didesnėse grupėse (pvz., tarp sporto komandų). Galbūt tai įrodo, kad evoliucijos eigoje berniukai buvo „užprogramuoti” varžytis didelėse grupėse, kad konkuruojant dėl moterų išmoktų pašalinti varžovus, o mergaitės buvo „užprogramuotos”, bendraujant akis į akį, įvertinti, kas būtų globėjiškiausias tėvas jų atžaloms. 

Tyrimo autoriai yra nelinkę daryti tokių plačių išvadų dėl lyčių skirtumų. 

„Yra daugybė skritingų galimų paaiškinimų, - time.com teigė Nacionalinio psichinės sveikatos instituto neurologijos mokslininkas Danielis Pine’as. - Gali būti, kad mergaitės stengiasi prisiminti, ką anksčiau parašė (apie vaikus fotografijose). Įsivaizduokite scenarijų, kai jos sako: „Ooo, ar aš parašiau kažką blogo apie tą mergaitę?“. Berniukai tiesiog tą daro rečiau”. 

Kitaip tariant, gali būti, kad berniukai yra storžieviai, nes tiesiog yra užprogramuoti tokiais būti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (24)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (3)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (4)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (29)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (152)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...