Pirmosios meilės yra stebuklingos. Patenkate į visiškai nepažįstamą laikymosi susikibus rankomis, bučinių ir pasimatymų pasaulį... Šis laikotarpis gali būti labai intensyvus ir emocingas. Bet kartu su pirmąja meile aplanko ir pirmasis išsiskyrimas. Dauguma pirmųjų santykių baigiasi, todėl merginos susiduria su visu rinkiniu iki tol nepažinotų emocijų, taip pat širdgėla. Ko galima išmokti iš pirmojo išsiskyrimo?
Pokalbis
© Corbis

Ar prisimenate savo pirmąjį vaikiną? Pirmieji santykiai susiję su emocijų ir jaudulio antplūdžiu. Sutikus pirmąjį vaikiną viskas nauja: jausmai, potyriai, bendravimas. Tai gali būti viską užgožiantis ir gluminantis laikas... O išsiskyrimas gali būti tiesiog niokojantis. Niekam nepatinka atstūmimas, o išsiskyrimas gali atrodyti kaip pats didžiausias iš visų, negrįžtamas atstūmimas. Suaugę mes žinome, kad taip nėra, bet paauglys gali taip jaustis.

„Mergaitei pirmasis išsiskyrimas gali būti tikrai skausmingas. Ji neturi patirties, kuri pasakytų, kad ji ateityje dar ką nors sutiks. Bet ji išmoksta būtinų gyvenimo įgūdžių: gedėti, suvokti, kas santykiuose netinka, atskirti mylėjimą nuo nemylėjimo ir tai, kokie svarbūs būna draugai, kuomet nusiviliama meile. Tai yra pamatiniai įgūdžiai bet kokiuose vėlesniuose santykiuose“, - sako mokslų daktarė psichoterapeutė Tina B. Tessina.

Kuo geras išsiskyrimas? Tuo, kad mergaitės iš pirmosios savo širdgėlos gali išmokti labai daug. Štai penkios svarbios pamokos, kurias jūsų duktė turėtų įsisavinti.

Pirmojo išsiskyrimo pamoka Nr. 1: tvirtumas

Tą akimirką gali taip neatrodyti, tačiau visiems tenka išgyventi pirmąjį išsiskyrimą ir po jo žmogus būna stipresnis nei iki jo. Tikrai.

Santykių ekspertai sako, kad tvirtumas gali padėti mergaitėms sveikai ir produktyviai sutelkti savo energiją.

„Jos sužinos, kad turi daugiau emocinės stiprybės nei manė iki tol ir kad neturėtų priprasti prie bet kokių santykių. Šį laiką jos gali išnaudoti skambučiams toms draugėms, su kuriomis jau seniai nebuvo bendrauta arba grįžti į tą sporto šaką, kuri jai anksčiau labai patiko. O jei yra galimybė atverti savo jausmus tėvams, mergaitė bus nustebinta sužinojusi, kad tėvai paauglystėje taip pat išgyveno kažką panašaus“, - sako gyvenimo instruktorė Connie Love.

Mergaitės turėtų žinoti, kad nėra vaikino, dėl kurio būtų verta atsisakyti savo mėgstamos veiklos ar draugų.

Pirmojo išsiskyrimo pamoka Nr. 2: dauguma santykių nėra amžini

Galbūt tai yra niūrus, tačiau visgi faktas, kad dauguma santykių netrunka amžinai. Be abejo, paauglei mergaitei gali atrodyti, kad būtent jis yra idealus vaikinas, tačiau mokyklinio amžiaus meilės yra, švelniai tariant, nepastovios.

„Dauguma santykių baigsis, nebent susituoksite, nors kartais ir tokie santykiai pabaigiami skyrybomis. Taigi, žinokite, kad jokie santykiai neturi trukti amžinai ir kad amžinų santykių tikėjimasis gali būti nepagrįstas. Kartais sutinkami vaikinai, su kuriais meilė trunka tik metus“, - sako susitikinėjimo ir santykių ekspertė J.J. Smith, parašiusi knygą „Why I Love Men: The Joys of Dating“

Taigi mergaitės turėtų išmokti mėgautis savo pirmaisiais santykiais taip, kaip dera: tai yra smagus, malonus pamokantis patyrimas.

Pirmojo išsiskyrimo pamoka Nr. 3: įsimylėjimas yra dėmesio verta rizika

Paaugliai
Paaugliai
© Corbis

Alfredas Lordas Tennysonas kadaise parašė: „Geriau mylėti ir meilės netekti nei visai niekada nemylėti“. Ir niekas dar nėra pasakęs teisingesnių žodžių.

Įsimylėjimas yra didžiulė rizika: meilė gali būti nerealizuota, o mergaitei iš skausmo plyš širdis. Bet tai yra laikina, o šios širdgėlos teikiama patirtis gali būti neįkainojama.

„Turite suvokti, kad įsimylėjimas reiškia, jog rizikuojate būti įskaudinta. Tai yra neišvengiama rizika, bet ji yra to verta. Neleiskite įskaudinimo baimei trukdyti jums užmegzti gilius, prasmingus santykius“, - sako J.J. Smith.

Beje, apie skausmą: jis yra neatsiejamas nuo teritorijos ir yra būtinas emociniam augimui. „Justi skausmą bus svarbu. Leisdami sau justi skausmą, įskaudinimą ir kartais atstūmimą mes stiprėjame bei sužinome, kaip kituose santykiuose būti geresniais. Gyvenime skausmas yra neišvengiamas, taigi, mokykitės kaip išgyventi šiuos skausmingus gyvenimo patyrimus“, - sako J.J. Smith.

Pirmojo išsiskyrimo pamoka Nr. 4: ko iš tikrųjų norima

Prieš pirmuosius santykius sunku pasakyti, ko iš tiesų norite iš vaikino. Bet po pirmųjų santykių paaugliai gali aiškiau identifikuoti tai, ko siekiama. O tai yra labai gerai!

„Ragaudamos“ jos gali daugiau sužinoti apie tai, ko jos iš santykių nori ir ko nenori. Taip pat jos gali pasimokyti mylėti ir gerbti save, kad jų savigarba nepriklausytų nuo vyro nuomonės apie jas. Puikiai prisimenu savo pirmosios rimtos meilės baigtį. Kai jis man buvo neištikimas po dvejų susitikinėjimo metų, su juo išsiskyriau, bet vėliau jis pažadėjo būti ištikimas ir susitaikėme. Praėjus metams, kai jis vėl buvo neištikimas, aš jam pasakiau: „Mano jausmai tau nė kiek nepasikeitė. Myliu tave taip pat, kaip mylėjau anksčiau, bet smarkiai pasikeitė mano jausmai sau ir aš nusipelniau, kad su manimi būtų elgiamasi geriau“, - sakė vaikų ir šeimos psichologė Katie McCorkle.

Pirmojo išsiskyrimo pamoka Nr. 5: ji išgyvens

Išgyvenimas yra vienas iš esminių instinktų, o mergaitei įsimylėjus, patyrus išsiskyrimo skausmą bei jį išgyvenus šis instinktas tik sustiprinamas.

Mama su dukra
© Corbis

„Jei ji gali leisti sau jausti skausmą ir jį įveikti, ilgainiui supras, kad viską gali įveikti grakščiai ir pasitikėdama savimi. O tai bus labai reikalinga jos tolesniame gyvenime ir stiprinant pasitikėjimą savimi, kas yra svarbu kiekvieno paauglio gyvenime“, - sako C. Love.

Kaip gali padėti tėvai?

Jūs, tėvai, norėtumėte apsaugoti vaikus nuo skausmo ir širdgėlos. Bet kartais skausmas yra būtinas raidos komponentas. Jūsų pagrindinė užduotis - išklausyti, nebandant kaip nors išgelbėti vaiko. Pakeisti tai, kas atsitiko – ne jūsų darbas, jūsų darbas išklausyti ir galbūt pasidalinti savo paauglystės patyrimais.

„Nekaltinkite jos ar vaikino. Patikinkite, kad ji yra mylima ir kad meilė bei savigarba yra kelias į svajonių santykius. Kai mergaitės (ir moterys) suvokia, jog jos traukia vyrus, kurie yra panašūs į jas, tai įkvepia dar labiau mylėti ir gerbti save“, - sako K. McCorkle.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (9)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Hobis tapo antrąja profesija (1)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (21)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (66)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (20)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (7)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (75)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...