Atsakinėjimas į vaikų klausimus apie seksą yra viena iš pareigų, kurios daugelis tėvų labiausiai bijo. Kita vertus, dauguma siekiančių būti atvirais tėvų dažnai neranda žodžių ir jaučiasi nepatogiai, kai prakalbama apie seksą. Tačiau šios temos nederėtų vengti. Atsakinėdami į paaugusių vaikų klausimus apie seksą, tėvai gali padėti suformuoti sveikus vaikų jausmus apie seksą.
Vaikas, tėvai, konfliktas
Kada vaikai pradeda domėtis savo lytimi?

Tėvams lygiai taip pat sunku pripažinti, kaip ir vaikams galvoti apie tėvų lytinį aktyvumą. Bet net kūdikiai domisi savo kūnais, tai yra sveika ir normalu.

Kokį „lytinio“ elgesio būdą patiria vaikai?

Pradedantys vaikščioti kūdikiai dažnai liečia save, kai yra nuogi, pavyzdžiui, vonelėje ar keičiant jiems vystyklus. Šioje vystymosi stadijoje jie nejaučia drovumo. Jų tėvų reakcija pasako jiems, ar jų elgesys yra priimtinas. Tokie maži vaikiukai neturėtų būti barami ar verčiami jausti gėdą dėl domėjimosi savo kūnu.

Vaikams natūralu domėtis savo kūnu. Kai kurie tėvai gali nekreipti dėmesio, kai mato save liečiančius vaikus. Kiti gali laikyti tai privačiu reikalu, nes žino, kad tai yra geri jausmai. Tėvai gali leisti suprasti, kad tikisi, jog vaikams šie veiksmai liks privatūs.

Tėvams vertėtų susirūpinti tik dėl masturbacijos, jeigu atrodo, kad vaikas užsiima tuo daugiau, negu kitais dalykais. Kartais savistimuliacija yra būdinga lytinio išnaudojimo aukoms.

Ar teisinga vadinti mažybiniais vardais lytinius organus?

Kai vaikams sueina 3 metai, tėvai gali pradėti vartoti teisingus anatominius terminus. Jie gali nuskambėti kliniškai, bet nėra priežasties, kodėl teisingi pavadinimai neturėtų būti vartojami, jeigu vaikas gali juos ištarti. Šie žodžiai – penis, makštis ir pan. – turėtų būti vartojami dalykiškai, be jokių tariamų nesąmonių. Tokiu būdu vaikai išmoksta juos vartoti teisingai ir nesidrovėdami.

Faktiškai, daugelis tėvų taip ir daro. Gallup instituto tyrimai parodė, kad 67 % tėvų vartoja tikrus moteriškų ir vyriškų lytinių organų pavadinimus.

Ką atsakyti labai mažam vaikui į klausimą, iš kur atsiranda vaikai?

Priklausomai nuo vaiko amžiaus, Jūs galite atsakyti, kad vaikas išauga iš kiaušinėlio mamytės gimdoje, parodant į savo pilvą, ir išeina per specialią vietą, vadinamą makštimi. Nėra poreikio aiškinti apie mylėjimosi aktą, nes labai maži vaikai to nesupras.

Tačiau Jūs galite pasakyti, kad kai vyras ir moteris myli vienas kitą, jiems norisi būti arti vienas kito. Papasakokite, kad vyro sperma susijungia su moters kiaušinėliu ir tada pradeda augti vaikelis. Daugumą vaikų iki 6 metų toks atsakymas visiškai patenkins. Pagal amžių parašytos knygos šia tema taip pat yra sveikintinos. Atsakykite vaikui į jo klausimą tiesiogiai ir, galbūt, pamatysite, kad kol kas jam užtenka negausios informacijos.

Ką daryti, jeigu pagaunate savo vaiką žaidžiant „daktarą“, t.y. parodant savo intymias vietas kitam vaikui?

Dauguma 3 -6 metų vaikų žaidžia „daktarą“. Dažniausiai tėvai pernelyg jautriai reaguoja, kai išgirsta ar pamato tai. Griežtas auklėjimas NĖRA šios situacijos sprendimas. Tėvai neturėtų vertinti to nei kaip pasileidusio elgesio, nei kaip promiskuiteto pradžios. Paprastai tėvų pasirodymo pakanka, kad vaikai nutrauktų žaidimą.

Jums gali kilti noras nepastebimai nukreipti Jūsų vaiko dėmesį į kitą veiklą. Vėliau atsisėskite pasikalbėti su vaiku. Paaiškinkite, kad nors Jūs suprantate jos susidomėjimą jos draugo kūnu, ji yra didelė mergaitė, o suaugę žmonės paprastai siekia slėpti savo kūnus viešumoje. Tokiu būdu Jūs nustatysite apribojimus nepriversdami vaiko pasijusti kaltu.

Be to, tai yra tinkamas amžius pradėti kalbėti apie gerus ir blogus prisilietimus. Papasakokite vaikui, kad jo kūnas priklauso tik jam ar jai ir kad ji turi teisę į privatumą. Niekas neturėtų jos liesti, jeigu jai tai nepatinka ar ji to nenori. Pasakykite jai, kad jeigu kas nors lies ją taip, kad ji pasijaus keistai ar blogai, ji turėtų pasakyti tam žmogui liautis, o vėliau papasakoti Jums. Paaiškinkite, kad Jūs norite žinoti viską, dėl ko ji jaučiasi blogai ar nepatogiai.

Kada tėvai turėtų susėsti su vaikais tam pačiam svarbiausiam pokalbiui apie „paukštelius ir bitutes“?

Iš tikrųjų - niekada! Lytinis ugdymas neturėtų apsiriboti viena pamoka. Tai turėtų būti besivystantis procesas, kurio metu vaikas palaipsniui išmoksta tai, ką turi žinoti. Į klausimus reikia atsakinėti, kai jie atsiranda, kad natūralus vaiko smalsumas būtų patenkinamas jam bręstant.

Jeigu Jūsų vaikas neklausinėja apie lytinius dalykus, nevenkite šios temos. Maždaug nuo 5 metų amžiaus galite rodyti jam knygas apie lytėjimą, atsižvelgiant į jo išsivystymo lygį. Tėvai dažnai neranda tinkamų žodžių, bet tam yra skirta daugybė puikių knygų.

Nuo kokio amžiaus nuogumas namie turėtų būti apribotas?

Kiekviena šeima turi savo nuogumo, kuklumo ir privatumo standartus. Nors kiekvienos šeimos vertybės skiriasi, kiekvienam vaikui labai svarbu išmokti privatumo. Tėvai turėtų paaiškinti apribojimus dėl privatumo lygiai taip pat kaip ir kitas namų taisykles – dalykiškai, kad vaikai neasocijuotų privatumo su kalte ar slaptumu. Iš esmės, vaikai mokysis remdamiesi apribojimais, kuriuos jiems nustatėte.

Kiek tėvai gali pasikliauti mokyklos lytiniu ugdymu?

Tėvai turėtų pradėti lytinį ugdymą daug anksčiau nei vaikas pradeda lankyti mokyklą. Formalus lytinio ugdymo dėstymas klasėje būna įvairus; daugelyje mokyklų jis prasideda penktoje ar šeštoje klasėje. Kai kurios temos lytinio ugdymo pamokose gali būti skirtos anatomijai, kontracepcijai, ligoms, perduodamoms lytiniu būdu, bei nėštumui. Tėvai turėtų būti pasiruošę tęsti pokalbį ir atsakinėti į klausimus namie. Mokykloje daugiau aiškinama mechanika ir mokslas, negu vertybės. Tai sritis, kurioje tėvai gali ir turi kai ką paaiškinti.

Kokiame amžiuje pasakoti mergaitėms apie menstruacijas?

Mergaitės (ir berniukai) turėtų sužinoti šią informaciją, kuri gali būti gaunama ir mokykloje, sulaukę maždaug 8 metų. Be abejo, paaiškinančios knygos yra naudingos, tačiau motinos turėtų pasidalinti su savo dukterimis ir savo patirtimi, papasakodamos, kada tai prasidėjo joms pirmą kartą ir ką jos jautė, ir kad po kurio laiko, kaip ir daugelis kitų dalykų, tai jau nebebuvo problema.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

A. Užkalnis. Blogybių šaknis yra dviratininkai (134)

Nežinau, ar jūs pastebėjote, bet mūsų vasarėjančioje Lietuvoje (iki kitų metų tikrai...

V. Putinas spaudžia Baltarusiją dėl Baltijos šalių (9)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas didina spaudimą Baltarusijai nukreipti naftos krovinių...

Ėmė griežčiau tikrinti remontuojamus kelius: už broką skyrė baudų (16)

Lietuvos automobilių kelių direkcija prie Susisiekimo ministerijos griežtina kokybės...

Mobiliojo ryšio tiekėjams artėja atpildo valanda (66)

Mobilusis ryšys tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos Sąjungos šalyse turi kainuoti tiek pat –...

Lengvai ir gaiviai vakarienei: cukinijų ir vištienos kepsneliai (2)

Šiuo metu daugelio virtuvėse galima rasti vieną kitą cukiniją , tad šie kepsneliai – visų...

Mažu uždarbiu Palangoje skundžiasi ne visi: vos per 3 valandas – 200 eurų (24)

Iš Basanavičiaus gatvės kavinių sklinda muzika, tiesa, įvairovės nedaug, dažniausiai nevykusiai...

Girtas vairavęs „Oro navigacijos“ skrydžių valdymo viršininkas tikisi įspūdingos išeitinės (150)

Visiškai girtas prie vairo pagautas valstybės valdomos įmonės „ Oro navigacija “ Vilniaus...

Ruso oligarcho vestuvių puotoje – neregėta prabanga: milijonus kainuojantis žiedas, 8 aukštų tortas ir dvi nuotakos suknelės (8)

Rusas oligarchas Aleksejus Šapalovas vedė modelį Kseniją Cariciną (27 m.). Prabangi vestuvių...

Lietuvoje išaugo sergamumas infekcine mononukleoze: kaip apsisaugoti (3)

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Lietuvoje...

Rungtynės tarp Lietuvos ir Rumunijos vyks be žiūrovų (14)

Penktadienį, rugpjūčio 18 d. Rygoje vyksiančios kontrolinės krepšinio rungtynės tarp Lietuvos...