Mušamos moterys Klaipėdoje turi galimybę sulaukti pagalbos, palikti namus ir smurtautoją vyrą. Tačiau fizinį ir dažniau emocinį smurtą nuo savo žmonų patiriantiems vyrams tokių sąlygų kol kas nėra.
Liūdnas vyras
Skandino vonioje

Per 25 bendro gyvenimo metus pedagogę Sofiją vyras mušdavo beveik kas antrą dieną. 49 metų moteris pasakojo, kad ne vieną kartą tai yra buvę vaikų, netgi jos tėvų akivaizdoje. Advokatas mušdavo savo žmoną ir slapta - naktį, lovoje. Išmušti dantys, laužti ir sugiję kaulai ir šonkauliai, mėginimas skandinti vonioje...

Baisiausias prisiminimas, kurį patyrė tuomet tik kelerių metukų buvusi Sofijos dukra, kai, sučiupęs už plaukų, tėtis panardino mamos veidą į pilną vandens vonią. Mergaitės klyksmas tąkart galbūt išgelbėjo moteriai gyvybę.

Pirmą kartą vyras Sofiją sumušė praėjus keletui mėnesių po jų vestuvių. Ji laukėsi kūdikio. Į svečius atėjo keletas draugų su šeimomis, visi draugiškai sėdėjo, vaišinosi tortu. Pamatęs, jog žmona paragavo šlakelį vyno, vyras trenkė jai per veidą. „Dar kėsinosi spirti į pilvą, tačiau sulaikė draugai“, - pasakojo moteris.

Kitą rytą ji apsisprendė išeiti gyventi pas draugę. „Suvokiau, kad nebesu saugi. Nenorėjau rizikuoti savo ir kūdikio sveikata“, - dienraščiui pasakojo moteris. Jos vyras atsiprašinėjo už praėjusį vakarą. Sakė, jog susierzinęs dėl to, kad ji gėrusi alkoholį. Žadėjo, jog daugiau niekada gyvenime rankos prieš ją nekels. Atgailavo ir bučiavo kojas. Sofija grįžo pas vyrą. Paskui dar dvidešimt metų kentėjo smurtą. Ne tik fizinį. Kam nors skųstis ar kreiptis pagalbos nedrįso - rūpėjo, kad tai nepakenktų šeimos prestižui. Skirtis vyras nesutiko. „Jis advokatas. Rūpinosi, kad apie visa tai nesužinotų darbovietėje“, - pasakojo Sofija.

Pasak Lietuvos moterų draugijos valdybos pirmininkės Dalios Cimbaliuk, daugiau nei pusė - 67 procentai apklaustų gyventojų smurtą šeimose toleruoja. “Daugeliui žmonių „vienodai šviečia“, kas ką ir kodėl namuose muša“, - sakė pirmininkė.

Agresijos daug

Uostamiestyje daugiau nei pusė visų iškvietimų susiję su šeimyniniais konfliktais. Klaipėdos vyriausiojo policijos komisariato Operatyvinio valdymo skyriaus pareigūnų duomenimis, per devynis šių metų mėnesius buvo

2 251 pranešimas dėl šeimyninių konfliktų. Vidutiniškai per mėnesį - apie pustrečio šimto tokių iškvietimų. Specialistų teigimu, tai reiškia, kad agresijos klaipėdiečių šeimose daug.

Dėl smurto šeimoje, kai kuris nors iš sutuoktinių nukentėjo, per devynis šių metų mėnesius užregistruoti 442 atvejai, iš jų 58 atvejai, kai smurtauta buvo nebe pirmą kartą.

Daužė keptuve

Teismo medicinos instituto Klaipėdos ekspertinio skyriaus vedėjas Diomenas Vitkus įsiminęs vieną jauną klaipėdietį gydytoją, kuris jau tris kartus buvo atėjęs į skyrių ekspertų pažymos apie jam žmonos padarytus sužalojimus. Durtinės žaizdos ant kūno, keptuve sudaužyta galva, apdraskytas, sumuštas veidas. Pasak D.Vit-kaus, natūralu, dabar ši šeima ketina skirtis. Taip pat D.Vitkus prisiminė atvejį, kai vieną Naujųjų metų naktį trys žmonos nužudė savo sugyventinius.

„Vyrus tiesiog nudūrė aštriais virtuvės įrankiais. Stebina tai, kad labai dažnai pirmas ir vienintelis moters smurtautojos smūgis būna toks taiklus, kad tampa mirtinas. Kartais susidaro įspūdis, kad moteris gali užmušti ir šaukštu“, - sakė D.Vitkus.

Žemino žmona

Bėgančios nuo smurtautojų vyrų moterys kartu su vaikais trims paroms gali prisiglausti Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro Moterų namuose. Pasak jų direktorės Dalios Puidokienės, vėliau šioms moterims teikiama pagalba, konsultacijos. Per mėnesį namuose, kur vienu metu galima suteikti prieglobstį penkiems asmenims, pasikeičia kelios šeimos. Daug skambučių sulaukiama telefonu.

Direktorė minėjo, kad į centrą kreipiasi ir vyrai, patiriantys nuolatinį psichologinį pažeminimą nuo žmonos. „Faktų yra. Vyrams tai labai skausmingas patyrimas“, - sakė D.Puidokienė.

Centro darbuotoja minėjo atvejį, kai kreipėsi žmonos morališkai sužlugdytas vyras, privestas netgi prie savižudiškų išpuolių.

Vyrui padėti sunku

Kaip dienraščiui teigė Vilniaus vyrų krizių ir informacijos vadovas Algirdas Meškauskas, per metus į centrą kreipiasi maždaug 200 vyrų. Pasak A.Meškausko, bendrai tariant, vyrus pagalbos priverčia kreiptis vienišumo jausmas. “Smurto šeimoje vyrai neakcentuoja kaip pagrindinės problemos, bet tai išryškėja šnekantis su jais. Paprastai paaiškėja, kad tai būna abipusis smurtas“, - sakė centro vadovas.

Kalbinti specialistai pripažino, kad vyrams, prieš kuriuos šeimoje smurtauja moteris, yra sudėtingiau ne tik prabilti apie tai, kreiptis pagalbos, bet ir apskritai trūksta programų, pagal kurias skriaudžiamiems vyrams būtų galima teikti pagalbą. Pasak Klaipėdos Socialinės ir psichologinės pagalbos centro direktorės psichologės Nijolės Pilipavičienės, dažniau vyrai skundžiasi anoniminės psichologinės pagalbos telefonu. Jie sakosi patiriantys emocinį pažeminimą, nuolatines moters patyčias dėl mažo uždarbio, plūdimą.

Klaipėdos krizių įveikimo centro darbuotoja Rimantė Vasiljeva dienraščiui teigė, jog centro specialistams keletą kartų taip pat yra tekę susidurti su atvejais, kai smurtaujama prieš vyrą.

Pagal „Baltijos tyrimų“ atliktą Lietuvos gyventojų apklausą dažniau nei kas antras 15-74 metų šalies gyventojas mano, kad dėl smurto prieš moteris kalti vyrai. Beveik kas ketvirtas gyventojas teigė, kad dėl smurto prieš moteris vienodai kalti ir vyrai, ir moterys. Tik rečiau nei kas dešimtas gyventojas mano, kad dėl smurto prieš moteris kaltos jos pačios.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (2)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (77)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (171)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (170)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (18)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (216)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (24)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (3)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (29)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...