Pyktis – natūrali emocija, jį patiria visi, nepriklausomai nuo amžiaus ar tautybės. Psichologo Charles‘o Spielbergo, besispecializuojančio pykčio tyrimuose, nuomone, pyktis – tai emocija, kurios intensyvumas varijuoja nuo paprasto susierzinimo iki nevaldomo įsiūčio.
© Shutterstock nuotr.

Kaip ir kitos emocijos, pyktis yra lydimas psichologinių ir biologinių pokyčių, kai jūs supykstate, pakyla spaudimas, padažnėja širdies ritmas, padidėja adrenalino kiekis kraujyje. Pyktis gali pasireikšti agresyviu elgesiu – žodine ar fizine agresija, užsisklendimu.

Kodėl kai kurie žmonės yra piktesni nei kiti?

Pasak psichologų, kai kurie žmonės yra tikri karštagalviai, užsipliekiantys nuo mažiausios smulkmenos. Jie dažnai būna prastos nuotaikos, socialiai atsiskyrę, sutrikusios dvasinės pusiausvyros.

Greitai įpykstantys žmonės, kaip teigia psichologai, pasižymi nesugebėjimu valdytis sudėtingose situacijose, kai tenka kuo nors nusivilti. Greitas susierzinimas, nesivaldymas gali būti nulemtas genetiškai. Todėl kai kurie vaikai jau iš prigimties yra lengvai susierzinantys, jautrūs, greitai įpykstantys ir tai pasireiškia vos ne nuo pat pirmųjų dienų.

Pyktis gali būti sociokultūrinės aplinkos padarinys. Pyktis įvardijamas kaip neigiamas reiškinys ir vaikai yra mokomi jį valdyti, užslopinti ir nerodyti. Tai vaikams sukelia sunkumų, jiems sunku viską užslopinti savyje. Galų gale ir šeima vaidina svarbią rolę. Lengvai supykstantys ir įsiaudrinantys vaikai dažniausiai patys yra iš šeimų, kuriose nevaldomos emocijos, mėgstama bartis.

Kaip išmokti suvaldyti pyktį?

Jei jūsų vaikas labai įpyksta, jūs bandote įsikišti, ieškote būdų jį nuraminti. Štai keletas patarimų, kaip suvaldyti savo pyktį, žinodami juos galėsite padėti nurimti ir savo vaikui.

1. Atsipalaidavimas

Paprasti atsipalaidavimo metodai, kaip gilus kvėpavimas, ko nors ramaus įsivaizdavimas padeda nuraminti jausmus. Esama daug knygų, mokančių atsipalaidavimo technikų, jūs galite jomis pasinaudoti.

Štai pagrindiniai žingsniai:

Kvėpuokite giliai, iš pačios diafragmos, tai padeda atsipalaiduoti. Kartokite kokius nors raminančius žodžius. Pasitelkite vaizduotę, įsivaizduokite ką nors atpalaiduojančio, raminančio.

2. Minčių restruktūrizavimas

Paprasčiau tariant, reikia pakeisti mąstymo pobūdį. Pikti žmonės linkę keiktis, piktžodžiauti ne tik garsiai bet ir mintyse. Kai tampate piktas, jūsų mintys taip pat įsiaudrina, viskas perdedama ir padidinama. Vietoj to, kad mintyse keiktumėtės, pasakykite sau, kad tai dar ne pasaulio pabaiga ir viską įmanoma ramiai išspręsti. Prisiminkite, kad pyktis – negatyvi emocija, nepadedanti pasijusti geriau.

3. Problemų sprendimas

Dažnai pyktį sukelia neišspręstos problemos. Pyktis – natūrali ir sveika reakcija į iškylančius sunkumus. Tikėjimas, kad kiekviena problema turi savo sprendimą, sukelia nusivylimą, kai nepavyksta. Geriau ne pulti ieškoti sprendimo, o pabandyti nuraminti save, susidoroti su savo emocijomis.

4. Bendravimas

Supykę žmonės linkę greitai daryti išvadas ir jos gali būti klaidingos. Jei jūs dalyvaujate audringoje diskusijoje, pagalvokite ir pabandykite nusiraminti prieš ką nors sakydami. Įsiklausykite į kitų žmonių žodžius, nepulkite prieštarauti.

5. Aplinkos pakeitimas.

Kartais įgrisusi aplinka sukelia susierzinimą ir pyktį. Problemos ir didelė atsakomybė gali pradėti jus slėgti, jūs galite tiesiog pradėti nekęsti su tuo susijusių žmonių. Padarykite pertrauką. Skirkite šiek tiek laiko sau, tai padės susitvardyti labiausiai įtemptomis akimirkomis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (21)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (17)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Atakas Ispanijoje įvykdžiusi kuopelė „neutralizuota“, aptikti šiurpą keliantys radiniai (203)

Kuopelė, kuri panaudodama automobilius įvykdė atakas Barselonoje ir Kambrilse, buvo...

Savame bute jaučiasi kaimynų įkaitu (7)

Nuo lubų besisunkiantis vanduo, kibirkščiuojantys laidai ir nuolatinė drėgmė jau tapo...

Užsiminė apie galimybę padėti mažiau uždirbantiems, dėl kurios iečių nelaužo jokia partija (70)

Politikai turėtų peštis ne dėl Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatų, o galvoti apie...

Atsibodo valdžios diskriminacija – renka parašus

Šiemet įsigaliojęs naujasis Administracinių nusižengimų kodeksas jau kurį laiką neramino...

Beprasmė tragedija: pasaulio čempionas Rusijoje pateko į mirtinas muštynes (167)

Rusijos sporto bendruomenė sukrėsta: nuo patirtų sunkių galvos traumų Anapilin iškeliavo...

Būtina aplankyti bent kartą gyvenime: šie paplūdimiai garsėja visoje Europoje (3)

Keisčiausių formų uolos ir paslaptingos grotos, tarp jų įsispraudę paplūdimiai su Atlanto...

„Brexit“ žala. Kas laukia tūkstančių darbuotojų iš Lietuvos? (271)

Šimtai tūkstančių darbuotojų iš Europos Sąjungos valstybių nėra užtikrinti dėl savo...

Kvapą gniaužiančios vestuvės: prabanga, 3 metrų šleifas ir seksualus nuotakos šokis (6)

Dainininkė, šokėja bei aktorė Rochelle Pangilinan ištekėjo už aktoriaus bei modelio Arthuro...