Mažylių vaizduotė laki ir beribė, tad juos dažnai kamuoja įvairios baimės. Jie regi patamsyje tūnančias pabaisas, bijo būti užklupti ligų ar mirties. Norėdami pagelbėti vaikui, taip pat pasitelkite vaizduotę - ji padės vaduotis nuo siaubūnų.
Vaikas, berniukas, baimė
© Corbis/Scanpix
Pasiūlykite vaikui įsivaizduoti jo mintyse tūnantį baubą, tarkime, tamsų kambarį ar šunį. Padėkite jam susidraugauti su baimės objektu - drauge pafantazuokite, kaip užeinate į tamsų kambarį ar priėję paglostote bauginantį šunį. Tokį pratimą kartokite keletą kartų - tol, kol baimė išnyks.

• Šis metodas gali puikiai pasitarnauti ir vyresniems vaikams, kurių baimės kur kas realesnės -jie bijo lankyti šokių būrelį, pereiti į kitą mokyklą ar imtis vaidmens mokyklinėje pjesėje. Žingsnis po žingsnio vaikas turi vaizduotėje išgyventi baimę keliančią situaciją - tai jam suteiks daugiau pasitikėjimo jėgomis.

• Susigrūmus su baime vaizduotėje, laikas pradėti tai daryti ir realybėje. Bet tai turi vykti palaipsniui. Tarkime, vaikas bijo gyvūnų. Nueikite į gyvūnų parduotuvę, tačiau prieš peržengdami slenkstį, apžiūrėkite gyvūnėlius pro langą. Jei vaikas jausis pakankamai drąsus, ženkite vidun, gal vėliau jis net ryšis kurį jų paglostyti.

Padės pliušinis meškiukas

Kovoje su baimėmis (įsivaizduojamomis ir realiomis) niekas geriau nepadės, nei detali informacija. Jeigu vaikas paniškai bijo vorų ar vabzdžių, paskaitykite apie juos knygose. Paaiškinkite mažyliui, kad jų baimė dažniausiai būna nepagrįsta. Neretai vaikai bijo ligų ar mirties: „Kas bus, jeigu neteksiu mamos? Kas bus, jeigu susirgsiu"? Išgirdę apie tokias baimes paaiškinkite atžalai, kokia maža tokių įvykių tikimybė. Sakykite, kad tokie dalykai - jūsų rūpestis, o ne jo.

Kartais gali padėti net ir toks paprastas daiktas kaip žibintuvėlis. Jeigu jūsų vaikas bijo tamsos ir joje neva tūnančių pabaisų, prieš einant į lovą duokite jam elektrinį žibintuvėlį - jis simbolizuos kontrolę, mažylis nesijaus toks nesaugus. Net jei juo nepasinaudos, žinos, kad yra šalia ir bet kada galima jį įjungti. Nugalėti baimę gali padėti ir paprasčiausias pliušinis meškiukas. Paprašykite vaiką išsirinkti jam patinkantį žaisliuką ir paskirti jį savo gynėju. Tai suteiks mažyliui pojūtį, kad tai, ko bijo, jis gali kontroliuoti.

Jie moka plaukti ant debesies

Daug baimę keliančių dalykų galima išvysti per televiziją, todėl būtina kontroliuoti, ką vaikas žiūri. Neleiskite jam stebėti smurto scenų, kriminalinių laidų, žiaurių filmų. Vietoj to geriau pasiūlykite baimių kamuojamam vaikui atlikti keletą atpalaiduojančių pratimų. Pamokykite jį kvėpuoti giliai ir įsivaizduoti ką nors malonaus - tai padės atsipalaiduoti ir sumažins baimės jausmą. Juo labiau kad vaikams tokius pratimus atlikti daug lengviau nei suaugusiesiems, jie nesunkiai gali įsivaizduoti plaukiantys ant debesies ar gulintys paplūdimyje.

Pasiūlykite mažyliui nupiešti tai, ko jis labiausiai bijo, o paskui tame paveikslėlyje mėginkite surasti ką nors juokingo - baisuoklis atrodys nebe toks jau ir baisus. Vaikui gali padėti tam tikros istorijos prieš miegą. Papasakokite jam apie didvyrius, įveikusius savo baimę ir pasiekusius tai, apie ką jie net nesvajojo. Mažylis įsisąmonins, kad ir jis gali atsikratyti savo baimių, o tai jau pirmas žingsnis į sėkmę. Galite palikti vaiko kambaryje degančią naktinę lempą. Kuo dažniau sakykite, kad jam tikrai negali atsitikti nieko blogo, o jei kas ir nutiktų, tai jūs - suaugę ir stiprūs - visada jam padėsite.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (140)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (48)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (27)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1163)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (328)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...