Šis klausimas anksčiau ar vėliau sušmėžuoja kiekvieno mažylio galvytėje. Kalėdiniuose filmukuose ir televizijos reklamose mielas raudonskruostis barzdočius dažniausiai skrenda dangumi, pasikinkęs elnius. Pasakos byloja, jog Senelis dovanų prikrečia per kaminą. Vaikai sako matę jį čiuožiantį slidėmis (ar net vairuojantį prabangų automobilį.
© Corbis
Kuria istorija mažyliams tikėti? Kaip jiems paaiškinti, kokiais būdais juos aplanko tas mistinis personažas, pildantis slapčiausius vaikų norus?

Sostinės Psichoterapijos ir psichoanalizės centro psichologė Vita Čioraitienė sako, kad vaikų svajonės ir fantazijos labai svarbios jų socialinei raidai ir pažinimui. Būtent todėl Kalėdų Senelis ne tik suteikia šventėms paslapties, bet ir skatina mažylių kūrybiškumą, teikia laukimo džiaugsmą, pagardintą jaukia nežinomybe.

„Legendą apie Kalėdų Senį suaugusieji pernelyg sureikšmina, pateikdami ją kaip realią istoriją. Siekdami pratęsti atžalėlių vaikystę, apie Kalėdų Senį tėvai kalba labai įtaigiai - tarsi mėgindami įtikinti, netgi primygtinai įpiršti, kad jis tikresnis personažas negu Karlsonas ar Sniego karalienė. Tėvų užduotis yra supažindinti vaikus su pasaka, kurios pagrindinis herojus - dosnus dėdulė, labai mylintis vaikus ir per šventes atnešantis jiems dovanėlių", - kalba psichologė.

Visa kita telieka vaikų fantazijai. Detaliai neatsakinėkite į mažylių klausimus ir netenkinkite jų smalsumo. Priešingai, patys pasiteiraukite vaikų nuomonės apie Kalėdų Senelį - kaip jis atrodo ir kaip atkeliauja. Nustebsite, kokia laki vaikų vaizduotė. Kamantinėjami jie papasakos, iš kur Senelis gauna dovanų, kiek vaikų aplanko, kaip sugeba įsmukti nepastebėtas - išgirsite daugybę neįtikinamiausių pasakojimų. Vaikų fantazijos beribės, todėl neužgožkite jų tvirtindami, kad Kalėdų Senis vilki raudoną kostiumą, atkeliauja su elniais ir karieta, o dovanėles jam parūpina mažieji elfai.

„Aštuonmetis tikriausiai natūraliai suabejos tuo, ar Senelis yra. Nenusiminkite - jūsų mažylis paaugo. Jei nepiršote jam savojo Senelio įvaizdžio, išsaugosite reputaciją ir nebūsite apšaukti melagiais, nes mažylis suvoks, kad pats viską prasimanė. Jei vis dėlto padėjote vaikui nusipiešti Kalėdų Senelio paveikslą ir primygtinai tikinote jo egzistavimu, atžalėlė labai nusimins iš kiemo draugų išgirdęs, kad jokio Senio nėra", - sako Čioraitienė.

Anot psichologės, vaikams reikėtų paaiškinti, kad Kalėdų Senelius gatvėse ir prekybos centruose vaidina aktoriai, kurie nori pralinksminti ir dovanoti šventinę nuotaiką ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems.

Kalėdos - puiki proga atsiskleisti kūrybiškumui. Gerai pagalvokite, koks siurprizas iš tiesų pradžiugintų jūsų mažylį. Galbūt dovanas jis ras ne po egle, o po lova, batų dėžėje arba paltuko rankovėje. Būkite išradingi ir kasmet paruoškite netikėtumų. Šie maži stebuklai šventes dar labiau praskaidrins ir kaitins vaikų fantaziją. Kalėdos - ne tik skubus dovanų nupirkimas ir išvyniojimas. Tai - ramybės ir susikaupimo metas, kai stebiname brangiausius žmones. Vaikai tai jaučia. Geriausia, kai ne tik mažieji, bet ir suaugę žmonės Senelį užsiaugina savo širdyje ir vaizduotėje. Nors jis netikras, tačiau dovanoja tikra džiaugsmą, dovanas ir šventę. Kalėdų Senelis - padėkos, gerumo ir meilės simbolis. Pasirodęs mūsų namuose, jis liudija, kad nesame pamiršti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (47)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (39)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (2)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (35)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (96)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (97)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1137)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (56)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (89)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (5)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...