Mokslininkais įrodė, kad muilo dozatoriuose knibžda daugybė patogeninių mikrobų. Taip susidaro puiki terpė įvairioms ligoms plisti.

Dozatoriuose – mikrobų rojus

Arizonos universiteto mokslininkai įrodė, kad muilo dozatoriuose knibžda daugybė patogeninių mikrobų. Taip susidaro puiki terpė įvairioms ligoms plisti. Ekspertai palygino mikrobų koncentraciją ant pradinukų ir jų mokytojų rankų po jų plovimo paprastu ir skystu muilu. Paaiškėjo, kad po pastarosios higienos priemonės vartojimo ant vaikų ir mokyklos darbuotojų rankų mikrobų skaičius išaugo net 26 kartais.

Mokslininkų tokio reiškinio priežastys nestebina. Anot jų, prie dozatoriaus žmogus pirmiausia prisiliečia nešvariomis rankomis. Nuo jų ligas galintys sukelti mikrobai persikelia į jiems palankias sąlygas – šiltą ir skystą aplinką. Kitas skystuoju muilu nusprendęs pasinaudoti žmogus ne tik palieka užkratą, bet ir gauna naują „dozę“. Su tokiomis rankomis liečiant burną, nosį, akis galima užsikrėsti ligomis.

Skysto muilo vartojimas ypač pavojingas medicinos įstaigose, kur klesti įgavę atsparumą antibiotikams, sunkių ligų sukėlėjai. Kita pavojinga vieta – viešieji tualetai. Anot specialistų, apsilankius tokiose vietose reikėtų vartoti savo antibakterinį skystį ar dezinfekuojančias servetėles.

Kaip teisingai plauti rankas

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai primena, kad rankų pakišimas po šaltu vandeniu neduos tinkamo efekto – didžioji dalis infekcijų sukėlėjų liks tūnoti ant rankų.

Reikia visada naudoti šiltą, tekantį vandenį bei odai tinkantį muilą. Pirmiausia rankos sudrėkinamos vandeniu ir pamuiluojami delnai taip, kad muilas suputotų. Rankas muilu plauti reikia mažiausiai 10–20 sekundžių. Muilas po srove nuskalaujamas ne trumpiau kaip 10–20 sekundžių. Muilu kruopščiai ištrinami krumpliai, pirštai, tarpupirščiai, delnai, išvalomos panagės.

Paskui rankos nusausinamos. Geriausiai tam tinka popieriniai rankšluosčiai. Namuose tiks ir medžiaginiai. Kiekvienas turėtų naudoti tik savo asmeninį rankšluostį. Čiaupą po rankų plovimo procedūros reikėtų su vienkartiniu rankšluosčiu.

Priminkite vaikams, kad rankas reikia plauti ne tik tada, kai jos yra purvinos, bet ir grįžus iš lauko, pasinaudojus tualetu ir, žinoma, prieš valgį. Rekomenduotina rankas plauti ir kaskart pažaidus su gyvūnu ar tiesiog jį lietus, pabendravus su sergančiu žmogumi (ypač jei spaudėte jam ranką), pakosėjus ar nusičiaudėjus ir kt.