Seksas yra natūralus dalykas, tačiau dažnai gėdijamės apie tai kalbėti, ypač su vaikais. Neretai tėvai, nežinodami, ką pasakyti, seka jiems pasakas: „tave gandras atnešė“, „radome tave kopūstuose“ arba „nusipirkome parduotuvėje“. Tokios ir panašios istorijos vaiką tik klaidina. O ir meluoti negražu. Taigi kaip reikėtų apie tai kalbėti?
Vaikas, ausis
© Corbis/Scanpix
Kūnas – asmeninė tvirtovė

Seksualinis vaikų auklėjimas nėra vienkartinis dalykas. Nepakanka vieną kartą paaiškinti, kaip atsiranda vaikai, ir ramiai atsipūsti, nes seksualinis auklėjimas – ilgalaikis ir nuolatinis procesas.

Apie antrus gyvenimo metus vaikai pradeda suvokti, kad pasaulyje egzistuoja dvi skirtingos lytys – mergaitės ir berniukai. Kartais jie net pradeda vienas kitam rodyti savo lytinius organus ir tai darydami nemato nieko bloga. Savaime suprantama, tėvams dėl to būna labai nesmagu. Nesijaudinkite, vaikų elgesy visiškai normalus. Patartina tam neteikti pernelyg daug reikšmės ir nesibarti – tuomet šis periodas praeis daug greičiau.

4–5 metų vaikai jau pradeda žaisti mamą, tėtį, jie gali grįžę iš darželio pasakyti, kad įsimylėjo. Maždaug šešerių vaikai susidomi nešvankiais posakiais, juos nuolat kartoja. Tėvams patartina to neakcentuoti, geriausia negražius žodžius visiškai ignoruoti. Taip vaikai pamažu juos pamiršta, nes nesulaukia jokios suaugusiųjų reakcijos.

Vėliau ateina laikas, kai berniukai žaidžia tik su berniukais, o mergaitės – su mergaitėmis. Nuo 10–11 metų jau galima pamatyti pirmas poreles – vaikus, susikibusius už rankų.

Svarbu žinoti, kad vaikas turi išsiugdyti suvokimą, jog kūnas – jo asmeninė tvirtovė, ir jeigu jis nenori, niekam nevalia jo liesti. Tai reikia pradėti ugdyti jau ankstyvoje vaikystėje. Tarkime, jeigu vaikas nenori būti ant jūsų rankų, nereikia jo įkalbinėti ir prievarta nešioti. Jeigu vaikas nenori, kad jūs jį kutentumėte, tuoj pat reikia liautis. Taip pamažu įsisąmoninama teisė pasirinkti: pasakyti „ne“ arba „taip“.

Nebijokite atvirai kalbėtis

Dažnai suaugusieji baiminasi, kad per anksti pradėjus kalbėti apie seksualumą, tai gali suveikti kaip paskatinimas. Netiesa. Priešingai, toks vaikas bus labiau pasitikintis savimi ir gebantis teisingai pasirinkti. Beje, jeigu su vaiku atvirai kalbama, atsakoma į visus jo užduotus klausimus, jam nekyla noras paragauti uždrausto vaisiaus.

Kalbėti reikia kuo atviriau. Penkiametis vaikas gali pasitenkinti, pavyzdžiui, tokiu atsakymu, kad vaikai atsiranda iš tėčio sėklos, kuri auga mamos pilve. Maždaug aštuonerių vaikui jau įdomu, kaip ta sėkla patenka pas mamą. 10–11 metų vaikas jau norėtų žinoti, kaip vyras ir moteris įsimyli vienas kitą, kaip nusprendžia: mylėtis ar ne. Aišku, būtina vaiką mokyti ir atsakomybės, kurią reikia prisiimti už lytinius santykius.

Pirmos žinios – namie

Žinoma, tėvams labai sunku įsivaizduoti, kad jų vaikai kada nors turės lytinių santykių. Taip pat ir vaikams sunku suvokti, kad jų tėvai mylisi. Tačiau nuo realybės nepasislėpsi – taip jau gamtos sukurta, kad seksas yra žmogaus prigimtinis dalykas.

Namai yra saugiausia vieta išsiaiškinti šią subtilią temą. Tik padedant tėvams vaikui susiformuos sveikas požiūris į lytinius satykius. Jeigu to nepadarysite, jis sužinos apie tai kitais būdais: iš draugų, filmų, o gal net pats eksperimentuodamas.

Pokalbio taisyklės

Pasistenkite kuo atviriau ir paprasčiau atsakyti į vaiko klausimą, iš kur jis atsirado. Jei vaikui kyla papildomų klausimų, nenumokite į juos ranka.

Apie tai galite kalbėti su humoru, taip pat nebijokite vaikui pripažinti, kad jums ši tema kelia diskomfortą.

Kalbėdami apie seksą neminėkite vien tik fizinio aspekto, o susiekite jį su meile, pagarba vienas kitam, kad vaikas ugdytųsi tinkamas vertybes.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (10)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (776)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (265)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (174)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...

Ekonomistai įvertino R. Karbauskio norą (223)

Ekonomistai Nerijus Mačiulis ir Gitanas Nausėda neigiamai vertina „valstiečių“ lyderio...

Berniukas susirūpino benamių kačių likimu: tapo jų gelbėtoju ir superherojumi (11)

Kaskart aplankęs Kris Papiernik ir Kia Griffin, jų penkiametis sūnėnas Shon'as tenori daryti viena...

Kodėl princas Williamas negali skristi vienu lėktuvu su šeima (9)

Pasak karališkojo protokolo, karališkoji šeima neturėtų lėktuvu skraidyti kartu, tačiau...