Dovanos turinys ir teikimo pobūdis labai priklauso nuo progos oficialumo, nuo to, kiek mums yra pažįstamas ar artimas asmuo ir dar nuo daugelio dalykų, kurie dažniau ne padeda situacijoje, o tik dar labiau ją komplikuoja. Ką gi sako etiketas?
Dovanos
Gėlės tinka visur ir visada, išskyrus vienintelį atvejį, kai vyriškis sveikina savo bendraamžį. Paplitusi nuomonė, kad vyriškiausia gėlė yra gvazdikas. Tačiau ne mažiau vyriškiui tinka dovanoti kardelius.

Apsilankę pas solenizantą namuose, gėles įteikiame šeimininkei. Prieš teikiant gėles, vyniojamasis popierius yra nuimamas (išskyrus tą atvejį, kai tai yra permatoma folija). Jei pobūvis organizuojamas restorane, gražu būtų tos dienos rytą gėles nusiųsti į namus, pridėjus savo vizitinę kortelę ar trumpą laiškelį.

Klausti solenizanto apie jo norus nėra mandagu, nors neretai tam nusižengiame dėl abipusio patogumo. Kompromisas būtų - tai išsiaiškinti neutraliu laiku, lyg tarp kitko paklausus. Taip išliktų laukiama staigmena.

Jei atsitiko, kad būsimas dovanos gavėjas jau sužinojo, ką jam ruošiame, maža netikėta smulkmena galėtų priminti apie mūsų dėmesį ir fantaziją. Pavyzdžiui, perkant dovanai rūbus, juos išrinkti reikėtų kartu. Gavęs dovaną asmuo rūbo neturėtų dėvėti iki savo šventės. Kartu reikėtų rinkti ir kvepalus, tačiau juos nupirkti vėliau ir padovanoti būtent tą dieną.

Jis ir ji

Lūpų dažai, kitokia dekoratyvioji kosmetika, apatinis trikotažas - labai asmeniškas dalykas. Tai galima pirkti tik labai gerai pažįstant žmogų ir nebijant rizikuoti, nes tai arba patiks arba ne. Kitaip tariant, reikia „pataikyti į dešimtuką". Tačiau jei tai pavyksta - įvertinimas atperka visas pastangas, nors etiketas ir taria savo griežtąjį „ne".

Ką gali dovanoti vienas kitam sutuoktiniai? Viską, kas suteiks džiaugsmo. Tačiau tai neturėtų būti buitinės technikos prietaisas, palengvinantis abiejų buitį.

Savo rankų gamybos dovana, be abejo, labai pradžiugins, nes tai rodo, kad svečias nepagailėjo nei laiko, nei pastangų ir taip išreiškia ypatingą dėmesį ir dėkingumą. Tačiau tai gali ir sutrikdyti, pavyzdžiui tuo atveju, kai „menininko" savęs vertinimas neatitinka gavusiojo dovaną vertinimą arba jei darbas nėra funkcionalus, o apie meno dirbinius asmuo turi savo nuomonę.

Gyvas dovanas: šuniuką, kačiuką, paukštelius ar žuvytes tinka dovanoti tik suderinus su būsimuoju jų šeimininku. Gal paieškokime ko nors neutralesnio?

Ar mandagų dovanoti pinigus? Atsakymas vienprasmiškas - ne. Tačiau ir ši taisyklė turi išimčių. Nieko baisaus, kai močiutė dovanoja pinigų anūkui arba jaunai šeimai įteikiami pinigai gyvenimo pradžiai. Visais atvejais, dovanojant pinigus, priimtiniau atidaryti dovaną gaunančiojo vardu sąskaitą ir šventės metu įteikti tai liudijantį dokumentą, negu įteikti pinigus tiesiog voke.

Dovana

Ne mažiau svarbu mokėti dovaną priimti, o kartais, netgi jos atsisakyti. Gavus dovaną, būtina ją tuojau pat išvynioti, apžiūrėti ir pasidžiaugti. Dovanojusiajam džiaugtis kartu nereikėtų, kaip ir ne vietoje būtų komentarai apie sunkias dovanos paieškas ar svarstymus ką išrinkti.

Atsisakyti dovanos vertėtų tuo atveju, jei ji yra per daug brangi ir įpareigojanti. Tokiu atveju būtina pagirti dovanojusiojo skonį ir paprastai paaiškinti, kodėl mes dovanos atsisakome. Tokia situacija nėra maloni, todėl prieš dovanojant kažką brangaus, reikėtų pagalvoti, ar nesudarys tai nepatogumų.

Atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus:

Kur tinka dovanojant įrašyti įrašą knygose ir koks jis turi būti?

Įrašus knygose paprastai daro knygos autorius. Kitais atvejais prisiminimui keletą žodžių užrašyti patartina atviruke, kurį dovanojame kartu su knyga.

Ar būtina įdėti į supakuotą dovaną kortelę, su užrašu, nuo ko ji?

Taip. Prie dovanos galima pridėti savo vizitinę kortelę arba atviruką su sveikinimo žodžiais ir palinkėjimais.

Ar iškilminga proga tinka dovanoti atviruką? Koks jis turi būti -sulenktas ar atvirlaiškis?

Kad ir kokia būtų proga, tinka perlenkiamas pusiau atvirukas. Į atviruko vidų gali būti įdedamas tokio pat dydžio balto popieriaus lapas, ant kurio užrašome sveikinimus. Atvirukas įpakuojamas prie dovanos arba, jei dovanojamos siunčiamos gėlės į namus, įdedamas į voką. Vokas neužklijuojamas, nebent turinys būtų labai asmeniškas. Ant voko užrašomas tik adresato vardas ir pavardė, adreso rašyti nereikia.

Kam dera dovanoti dovanų kuponą (apsipirkti kokioje nors parduotuvėje)? Kaip jį pateikti?

Dovanų kuponą tinka dovanoti draugams, kuriuos gerai pažįstame. Kuponas įdedamas kartu su atviruku j voką, kuris po to neužklijuojamas.

Ką ir kaip dera dovanoti viršininkui ir bendradarbiams per Kalėdas ir Naujuosius metus?

Renkant dovaną bendradarbiams ar viršininkui, reikia atsižvelgti į progą ir tinkamumą tam asmeniui. Dovana neturėtų įpareigoti ar būti per daug asmeniška. Tai gali būti knyga, kanceliarijos reikmuo ar kas nors, atitinkantis solenizanto pomėgius, hobį. Kalėdų, Naujųjų metų proga tinka nebrangios dovanos, malonios smulkmenos.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (360)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (238)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (49)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Elito karai Rusijoje: eksministras tėškė kaltinimus įtakingiausiam šalies naftininkui

Rusijos valdžios elitų tarpusavio karai, apie kuriuos iki šiol kalbėjo tik stebėtojai, netikėtai...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (18)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (19)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (24)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (16)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (57)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (4)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...