Vaikai šiais laikais daug išradingesni nei tuomet, kai mes patys buvome vaikai. Televizija, kompiuteriai ir internetas leidžia vaikams pasiekti tokios informacijos, apie kurią mes savo vaikystės metais negalėjome nė svajoti. Mūsų vaikai gali naudotis įvairia informacija, ir mes norime, kad jie kuo geriau pasirengtų ateičiai, bet stebėtina, kiek mažai mes mokome vaikus naudotis pinigais.
Pinigai, piniginė, monetos
© Corbis/Scanpix
Pripažinkime: pinigai yra įrankis, kuris gali būti naudojamas gerai arba blogai. Ir tai, kaip mūsų vaikai išmoks leisti pinigus, darys jiems įtaką visą gyvenimą.

Mokyti vaikus naudoti pinigus nebūtinai turi būti sunku, bet reikalauja tam tikro plano. Pirmiausia mes turime vaikams duoti šiek tiek kišenpinigių, kad jie išmoktų su jais tvarkytis. Tuomet mes turime nusakyti savo lūkesčius, kaip jie turėtų būti tvarkomi. Galiausiai mes turime vadovauti vaikui visame šiame procese, o jų patirtis turėtų būti tiek žaisminga, tiek pamokoma. Jei norite, kad vaikai išmoktų tvarkytis su pinigais, jūs turite jiems duoti tai, ką jie galėtų tvarkyti. Žinoma, dauguma tėvų, kurie neduoda kišenpinigių, taip elgiasi, nes mano, kad ir taip daug išleidžia vaiko poreikiams. Vietoj to galvokite apie kišenpinigius kaip apie pinigus, kuriuos šiaip ar taip skirtumėte savo vaikui ir duokite juos jiems, kad jie išmoktų juos protingai leisti.

Ar kišenpinigiai turi būti susiję su namų ruošos darbais? O kas moka jums už jūsų namų ruošos darbus? Tai – šeimos gyvenimo patirties dalis. Jei vaikas tikisi, kad paruošite jam priešpiečius mokyklai, - tai vienas jūsų darbų, - jūs turite teisę tikėtis, kad jis susitvarkys žaislus. Tai nereiškia, kad nėra darbų, už kuriuos nebūtų galima sumokėti. Bet tokie darbai jau nėra kasdienės ruošos elementas, ir jie turi turėti apibrėžtą vertę. Kitas dalykas, kurį reikia atsiminti, yra tai, kad jei jūs neduodate kišenpinigių, kai jūsų vaiko namų ruošos darbai nepadaryti, jūs žlugdote pačią kišenpinigių paskirtį – duoti vaikams pinigų, kad jie išmoktų jais naudotis.

Išdėstykite lūkesčius

Kadangi norite išmokyti vaikus tvarkytis su pinigais, turite išdėstyti lūkesčius, kaip jie turėtų leisti pinigus. Kiekvienas vaikas turi turėti ilgalaikių santaupų, pinigų, kuriuos išleis reguliariai (kaip slidinėjimas ir vaizdajuostės) ir šiek tiek nesuplanuotų pinigų.

Ilgalaikės santaupos nėra tas įprotis, kuris atsirastų natūraliai pas visus. Kuo anksčiau pradėsite skiepyti šį įprotį, tuo lengviau jis atsiras. Dauguma finansų ekspertų sutinka, kad geriausia sutaupyti dešimt procentų nuo mūsų pajamų. Taigi mūsų mažieji nuo kiekvieno gauto lito gali padėti į taupyklę po dešimt centų. Pasirūpinkite, kad kišenpinigiai būtų duodami smulkiomis monetomis, kad vaikas galėtų iškart atsidėti pinigėlius taupymui. Jei vaikas turi laukti, kol išsikeis penkis litus, tie litai veikiau atsidurs parduotuvės kasoje nei kiaulėje-taupyklėje.

Kiekvienam suplanuoto pirkinio pinigams laikyti jaunesniems vaikams (iki dešimties metų) prireiks atskirų dėžučių. Pavyzdžiui, gali prireikti atskiros dėžutės videožaidimų pinigams ir dar vienos – komiksų kolekcijai. Jau nuo dešimties metų dauguma vaikų gali atlikti skaičiavimus ant popieriaus, naudodami biudžeto lentelę, kad matytų, kur skiriami pinigai. Tai taip pat geras laikas atidaryti pirmąją vaiko taupomąją sąskaitą.

Nors kišenpinigiai – geras būdas mokyti, kaip elgtis su pinigais, taip pat svarbu nepamiršti, kad vaikai lieka vaikais. Bent maža dalis kišenpinigių turi būti skiriama neplanuotiems pirkiniams. Šie pinigai gali būti išleidžiami impulsyviai, bet kam, ko tik tą akimirką jų maža širdelė geidžia. Tai pinigų teikiamo malonumo dalis. Paprastai tokių kišenpinigių dalies procentas vaikui augant ir pamažu galint pačiam užsidirbti “beprotiškiems pirkiniams” mažėja.

Būkite jų vedlys

Kadangi jūs padedate vaikui susipažinti su pinigų pasauliu, nuo jūsų priklausys, kokius elgesio modelius jūsų vaikas imituos. Vaikai daug daugiau išmoksta iš to, ką mato mus darant, nei iš to, ką girdi sakant.

Kai atliekate kasdienius darbus, papasakokite vaikams, ką darote. “Šiandien turime nueiti į banką pasiimti pinigų, kurių reikia mūsų prekėms. Matai, aš įkišu kortelę į bankomatą, pasakau jam, kiek man reikia, ir jei turiu užtektinai banko sąskaitoje, bankomatas duoda man grynųjų.”

Formuluokite klausimus ir leiskite savo vaikams siūlyti sprendimus. “Kaip manote, iš kur bankomate atsiranda pinigai?” Kai mokote, nepamirškite pagirti vaikų už nuovokumą. “Tai labai geras spėjimas.” Pasilinksminkite: “Ar norėtum paspausti mygtuką, kad bankomatas išduotų pinigus?” Naudokitės vaizduote. “Kai grįšime namo, ar norėtum pasistatyti savo nuosavą bankomatą?”

Atsipalaiduokite. Jūs turite dar daug laiko išmokyti vaiką svarbių su pinigais susijusių pamokų. Jei jie klausia to, į ką negalite atsakyti, prisipažinkite: “Brangusis, aš nieko nenutuokiu apie vertybinius popierius. Gal pasiimkime knygą ir pasiskaitykime apie juos?”

Absoliučiai kiekvienas žmogus, su kuriuo tik kalbėjau, turėjęs tėvus, kurie jį mokė elgtis su pinigais, buvo tuo be galo patenkintas. Nepagailėkite laiko, kad supažindintumėte vaiką su pinigų pasauliu ir galėsite juo vėliau didžiuotis.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Į populiarumo viršūnes braunasi primiršta šventė: išleidžia tūkstančius eurų (27)

Jei anksčiau prabangiausia šeimos švente buvo įvardijamos vestuvės , tai pastaruoju metu į...

Naktis Vilniuje: netikėtai atpažintas kelių erelis ir vienas už kitą įdomesni pažeidėjai

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus policijos pareigūnai surengė reidą. Pylimo...

Hobis tapo antrąja profesija (5)

Garsiausiame Pietų Dzūkijos turguje, veikiančiame Lazdijų rajono Veisiejų miesto pakraštyje,...

Orai: įspūdingą karštį nuplaus liūtys (1)

Panašu, kad šį savaitgalį vėl sulauksime panašios karščio kulminacijos kaip ir praėjusį:...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (24)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Sutemus į „Karklę“ sugūžėjo minios: konfiskuoja ir alkoholį, ir narkotikus papildyta 23:40 (77)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Ekspertai kai kuriuos Laisvės aikštės pertvarkos projektus pavadino isteriškais (23)

Dailės galerijoje aptarus 10 pateiktųjų projektų, kaip atnaujinti Laisvės aikštę ir jos...

Kai katės pervertina savo galimybės: bando įsirangyti į kelis kartus mažesnes vietas (8)

Yra vienas dalykas, kurį katės mėgsta daryti labiau nei valgyti ir tinginiauti - bandyti sutilpti...

Socialiniame tinkle paatviravo apie sekso metu patirtus sužalojimus (17)

Seksas turėtų būti malonus dalykas, bet kartais jis pasisuka priešinga linkme ir tampa…...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį (11)

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...