Su vaikais dirbantys specialistai žino: praktiškai kiekvienas vaikas per savo gyvenimą yra paėmęs svetimą daiktą. Tačiau didžioji dauguma suaugusiųjų į vaikų vagiliavimo atvejus reaguoja labai stipriai: pasimetimas („Kaip gi taip galėjo atsitikti su mano vaiku?“), panika („Ką žmonės pagalvos?“, „Aš nesugebu auklėti vaiko...“), noras „nubausti taip, kad ilgam prisimintų“. Svarbu tai, kaip mes vertiname situaciją jei vaikui taip atsitiko pirmą kartą (ar pirmą kartą tai pastebėjome). Žinoma, mūsų reakcija priklausys ir nuo vaiko amžiaus.
Sausainiai
© Corbis/Scanpix

Terminas „vagystė“ darželinio amžiaus vaikams apskritai netaikytinas, nes jiems realus ir fantazijų pasaulis yra neatskiriami dalykai. Jie dar nesugeba suvokti, kuo blogas jų poelgis.

Jei taip atsitiko vaikui, kuriam dar nesukako ketveri, jo poelgį sunku pavadinti tikra vagyste. Vaikas dar nesugeba skirti „mano daiktas“-„ne mano daiktas“. Vyresnis vaikais (4-6 metų) sugeba nustatyti nuosavybės ribas. Bet jam kol kas sunku sutvardyti savo įgimtą impulsyvumą: užsimaniau, žinau kad ne mano, bet vis vien imu. Ir daikto vertė yra visiškai nesvarbi. O suaugusieji paprastai dėl tokio įvykio būna labai sukrėsti jei paimtas daiktas būna brangus. Ir kur kas mažiau reaguoja, jei tai būna kokia nors smulkmena – pavyzdžiui, plastmasinis žaisliukas.

Vaikus reikia mokyti apie asmeninę nuosavybę ir kad negalima imti svetimų daiktų, negavus leidimo. Vaikai nuo penkerių metų apskritai būna linkę į egoizmą ir dažnai jų pagrindinis tikslas yra rasti ir paimti tai, ko jiems norisi. Būtent dėl to tėvai turi išmokyti vaiką prašyti leidimo, prieš ką nors imant, skolinantis ar naudojantis svetimu turtu.

Yra daugybė priežasčių, dėl kurių maži vaikai gali imti svetimus daiktus.

- Vaikas gali jausti dideli norą ką nors turėti (paprastai kokį nors žaisliuką) ir to noro mažylis nesugeba įveikti. Matydamas naują, seniai išsvajotą žaislą bendraamžio rankose, vaikas tinkamą akimirką jį pagriebs ir parsineš namo. Tokio elgesio priežastis yra ikimokyklinuko sąmonės ypatumai: jam sąvokos „mano“, „tavo“, „svetima“ ir panašiai yra abstrakčios ir todėl nelabai suprantamos.

Paprastas pavyzdys: dvejų-trejų metų mažylis dar nesugeba suprasti, kas yra nuosavybė, todėl yra įsitikinęs, kad jam „priklauso“ visas pasaulis, todėl išėjus į lauką ar svečiuose vaikas norės pasiimti sau kokį nors patikusį žaislą. Nepradėsime dėl to jo vadinti vagimi, bet būtinai paaiškinsime, kad tas žaislas yra svetimas, todėl jo imti negalima, nes pats vaikas (be suaugusiųjų pagalbos) negali suprasti, kad svetimus daiktus imti negražu.

Apie tai tėvai jam turi pasakoti ne kartą, o pasakojimus papildyti konkrečios situacijos nagrinėjimu. Kad vaikui būtų paprasčiau, atkreipkite jo dėmesį į žmogaus, netekusio kokio nors daikto, išgyvenimus.

- Vaikas galėjo užsimanyti padovanoti ką nors kam nors iš savo artimųjų (paprastai tėvams). Ši priežastis taip pat susijusi su vagystės neigiamo vertinimo suvokimo nebuvimu. Vaikas siekia vienaip ar kitaip padaryti ką nors malonaus mamai, o tai, kad jis elgiasi neteisingai, jam tiesiog dar nesuvokiama.

- Vaikai gali jaustis tartum „radę“ daiktą, kuris jiems nepriklauso, o rastą daiktą galima pasilikti sau. Tėvai turi išmokyti savo vaikus, kad „rasti“ daiktai nebūtinai turi tapti jų nuosavybe.

- Vaikai gali vagiliauti norėdami patraukti dėmesį. Dažnai jie reikalauja dėmesio iš šalies, ne tik iš tėvų, bet ir iš bendraamžių, brolių ar seserų. Norint patraukti bendraamžių dėmesį, reikia turėti kokį nors įdomų daiktą.

- Vaikai mokosi stebėdami suaugusius. Kai vaikas mato, kad tėvai pasiima kokius nors daiktus iš darbo, iš kaimynų ar net iš parduotuvės, tai yra vagiliavimo elgesio pavyzdys.

- Kai kurie vagiliaujantys vaikai jaučia tartum jiems trūktų to, ką turi kiti vaikai. Pavyzdžiui, kai kurie vaikai gauna kišenpinigių. Tėvams gali atrodyti, kad toks noras yra nepagrįstas arba jie neturi galimybių duoti vaikui kišenpinigių, todėl vaikas pradeda vogti pinigus, norėdamas patenkinti savo poreikius.

- Kai kurie vaikai vagia, norėdami įgyti kontrolę ar valdžią.

- Vaikas gali vogti, norėdamas ką nors nubausti ar atkeršyti.

Ką daryti su ikimokyklinuku, jei jis namo parsineš svetimą daiktą?

Iš pradžių pabandykite išsiaiškinti, kas gi iš tikrųjų atsitiko. Pavyzdžiui, mažylis tiesiog apsikeitė savo daiktu su kokiu nors kitu vaiku. O jei tai yra žaislas iš vaikų darželio ar gydytojo kabineto? Savaime suprantama, daiktą reikia grąžinti į vietą. Bet tuo pačiu reikia susimąstyti: gal mes teikiame nepakankamai dėmesio vaiko poreikiams? Arba tai buvo būtent tas daiktas, kurio vaikas jau seniai norėjo?

Ką daryti, jei paaiškės, kad daiktas arba žaisliukas yra kito vaiko nuosavybė? Svarbu išsiaiškinti situacijos niuansus. Ar tas daiktas į namus parneštas atvirai ir vaikas pats apie jį papasakojo? O gal radote tą daiktą paslėptą tarp namų žaisliukų? Kokie vaiko santykiai su daikto šeimininku? Galbūt jis nori į save atkreipti to vaiko dėmesį. Arba tokiu būdu parodo savo valdžią priešais silpnesnįjį.

Ar vaikas juto kaltės jausmą kai daiktas buvo atrastas? Jei jis visai nesigėdija ir nesigaili dėl savo poelgio, reikia pasakyti griežtai ir vienareikšmiškai: daiktas turi būti grąžintas, o jūs smerkiate tai, kas atsitiko. Tikitės, kad jūsų sūnus ar duktė jau žino, kad tai yra blogas poelgis ir jis daugiau nebepasikartos.

Pagailėkite mažylio ir jam iškart pasidarys gėda. Padėkite ištaisyti jo padarytą klaidą. Kaip galima atsargiau ir taktiškiau vertinkite ir vaiką, ir jo poelgį.

Bus tęsinys

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ispanijoje įvykdyta dar viena ataka, penki teroristai nušauti yra sužeistų (23)

Ispanijos pajūrio kurorte Kambrilse penktadienį paryčiais automobiliui „Audi“ įsirėžus į...

Orai: po tikros karščio bangos vėl teks ieškotis megztinio (13)

Vasara tempo nemažina ir jau artimiausiomis dienomis vėl sulauksime tikros karščio bangos: oras...

„Lietuvos įtakingiausieji 2017“: žurnalistai (14)

Ir šalies elitas, ir visuomenė vieningai sutaria dėl įtakingiausių šalies žurnalistų. Sąrašo...

Teroristinis išpuolis Barselonoje: aukų skaičius dramatiškai išaugo nuolat pildoma (789)

Turistų pamėgto Ramblos rajono pagrindinėje gatvėje Barselonoje, į žmonių minią įvažiavo...

Išpuolis Barselonoje: sulaikyti du įtariamieji (270)

Ispanijos saugumo tarnybos paskelbė įtariamojo, kurio vardu išnuomotas incidente panaudotas...

Liudininkas apie kraupų išpuolį Barselonoje: jis per žmonių minią lėkė visu greičiu, nė nebandė stabdyti (29)

Ketvirtadienio vakarą Barseloną sukrėtė kraupi teroro ataka – į minią žmonių įsirėžė...

Barselonos centre gyvenantis lietuvis: nejauku ir pikta, bet tenka priimti tokią realybę (43)

Apie šešerius metus Katalonijos sostinėje Barselonoje gyvenantis kaunietis Eduardas Žigunovas...

„Sūduva“ po pertraukos neatlaikė Bulgarijos čempionų spaudimo (175)

Bulgarijos čempionai parodė savo meistriškumą. Paskutinio UEFA Europos lygos atrankos varžybų...

Lietuvoje pristatyta įspūdinga aukštosios mados Indijos kolekcija (15)

Vilniuje ketvirtadienio vakarą įvyko neeilinis mados renginys. Indijos nepriklausomybės dienos...