Praėjus beveik metams po to, kai Socialinės apsaugos ir darbo ministro įsakymu buvo patvirtinti Vaiko laikinosios globos (rūpybos) nuostatai ir apibrėžta vaiko globos nustatymo tėvų prašymu tvarka, beveik trigubai išaugo vaikų, kuriems prieš išvykdami į užsienį tėvai parūpina įstatyminį atstovą ir nustato laikinąją globą, skaičius, rašoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pranešime.
Vaikai, namų ruoša
© Corbis/Scanpix
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atliko tyrimą, kurio metu paaiškėjo, kad 2007 m. gruodžio 31 d. Lietuvoje buvo 916 vaikų (435 mergaitės ir 481 berniukas), kuriems dėl tėvų išvykimo į užsienio valstybes nustatyta globa.

2006 metais tokių vaikų buvo tris kartus mažiau – tik 352.

„Galime tik pasidžiaugti, kad sutvarkyta įstatyminė bazė bei Vaiko teisių apsaugos tarnybų savivaldybėse aktyvumas, žiniasklaidos dėmesys paskatino į užsienio valstybes išvykstančius tėvus suvokti būtinybę vaiką palikti su įstatyminiu atstovu. Kai kuriais atvejais tai gali būti net gyvybiškai svarbu, pavyzdžiui, jeigu vaikas suserga, juo gydymo įstaigose visavertiškai pasirūpinti gali tik teisėtas vaiko atstovas. Kitais atvejais, kai vaikai tiesiog paliekami artimųjų ar pažįstamų priežiūrai, įvykus kritinei situacijai teisiškai vaikams atstovauti negali niekas“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Atliekant tyrimą, beveik visos Vaiko teisių apsaugos tarnybos (VTAT) nurodė, kad, siekdamos sužinoti tikrąjį paliktų vaikų skaičių, kreipėsi į ugdymo įstaigas, seniūnijas, socialinius darbuotojus. Gavus informaciją, visiems vaikus prižiūrintiems asmenims buvo išsiųsti laiškai, kuriuose detaliai paaiškinta, kur ir kodėl reikia kreiptis dėl globos nustatymo.

Yra tarnybų, kurios nurodė, kad jų specialistai aplankė visas šeimas, kuriose auga palikti vaikai. Keletas VTAT nurodė, kad yra teismui rengiamos bylos dėl tėvų valdžios apribojimo tėvams, kurie išvykę į užsienį ir visiškai nesirūpina savo paliktais vaikais.

Tačiau nemažai VTAT specialistų atkreipė dėmesį, kad dažnai vaikus prižiūrintys asmenys ir patys tėvai atsisako tvarkyti reikiamus dokumentus, motyvuodami tuo, kad nuolat palaiko ryšį su vaiku, išlaiko juos materialiai, reguliariai parvažiuoja į Lietuvą, o, esant reikalui, patys grįžta ir sutvarko dėl vaiko kylančias problemas.

Kai kurios VTAT nurodė, kad dauguma įstaigų, kurių buvo klausiama apie paliktus vaikus dėl jų tėvų išvykimo iš Lietuvos Respublikos, pateikė netikslius duomenis, nes likusiais be tėvų globos įvardino ir tuos vaikus, kurių tik vienas buvo išvykęs, o antrasis rūpinosi atžalomis. Antra vertus, kai kurios VTAT konstatavo, kad nuolat susiduria su ugdymo ar gydymo įstaigų aplaidžiu požiūriu į tėvų emigraciją, nes ugdymo įstaigos vaikus į mokyklas priima be tėvų prašymų, o gydomi nepilnamečiai taip pat asmeniškai susitarus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (55)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (43)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas?

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai (2)

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (117)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (201)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...