Vaikai nuo pat mažens nori žinoti apie pinigus, ir jūs galite padėti jiems suprasti jų vertę. Geriausia paaiškinti, kam panaudojami pinigai, paprastai ir aiškiai. Įtraukite savo vaiką į paprastas pinigų operacijas ir realiame gyvenime. Vaikai greitai supras, kad gali išsikeisti pinigus į mielus daikčiukus, tokius kaip žaislai ar saldainiai.
Pinigai, centai
© DELFI
Galite paaiškinti savo vaikui kaip išleidžiami pinigai, panaudodami apvalų ”pyragą” iš plastilino. Padalinkite pyragą į dalis, kurios parodo, kiek pinigų išleidžiama maistui, sąskaitoms apmokėti ir kitiems įprastiniams mokėjimams. Tuomet atpjaukite mažesnę dalį taupymui ir kitą - ypatingiems pirkiniams, tokiems kaip gimtadienio dovanos. Paaiškinkite, kad tai, kas liko, gali būti išleista šeimos reikmėms.

Kalbanti parduotuvė

Kalbėkite su vaiku apie tai, kiek kas kainuoja, kai apsipirkinėjate parduotuvėje. Prekybos centras yra puiki vieta tai daryti, nes galite parodyti kainas ir jas palyginti. Jūsų vaikui galbūt patiktų pertikrinti prekių čekį, jums iškraustant pirkinius. O vyresni vaikai galėtų padalinti visą išleistą sumą iš pirkinių skaičiaus ir sužinoti vidutinę kiekvieno pirkinio kainą.

Taip pat galite paaiškinti vyresniems vaikams, kad yra daug būdų atsiskaityti už prekes - kreditinės kortelės, čekiai ir užsakymai paštu. Kalbėkite apie tai, kiek toks mažas popierėlis kaip bilietas į koncertą ar kino teatrą yra vertas.

Visos tos reklamos

Vaikai, kaip ir suaugusieji, yra pavergti reklamų. Paaiškinkite, kad žmonės, kurie kuria reklamas, pernelyg pabrėžia, kokie puikūs yra reklamuojami produktai. Galite pažaisti žaidimą, kur pasikeisdami pardavinėtumėte vienas kitam kokį nors kvailą buities reikmenį, pavyzdžiui, lėkštę, ir pamatysite, kiek reikia įdėti pastangų, norint sudominti kitą žmogų.

Ar mes turtingi?

Vaikai gali klausinėti, ar esate turtingi. Paaiškinkite, kad kai kuriems žmonėms tenka grumtis dėl duonos kąsnio ir drabužių, o kitiems visai nereikia dėl to rūpintis. Visai nepakenks atkreipti dėmesį į tai, kokie laimingi esate, turėdami maisto ir drabužių, kai daug vaikų pasaulyje nieko neturi.

Kišenpinigiai

Turėti kišenpinigių yra gerai vaikui. Tai ugdo atsakomybės jausmą ir supratimą apie sprendimų priėmimą dėl pinigų leidimo.

Kišenpinigių gavimas taip pat padeda vaikams suprasti pinigų vertę ir priverčia pagalvoti, ar jie nori išleisti visus turimus pinigus iš karto, ar pataupyti tam, kad nusipirktų ką nors vertingesnio.

Kiek duoti

Kol vaikas yra pradinėje mokykloje, yra protinga duoti pastovią sumą kiekvieną savaitę, nors galite pridėti kiek nors ypatingiems pirkiniams, tokiems kaip gimtadienio dovanos kitiems šeimos nariams. Kai kurios šeimos taip pat skiria vaikams mėnesio išmoką drabužiams ar didesniems pirkiniams.

Pasiūlykite vaikui pasirinkti, ar jis nori gauti kišenpinigius kiekvieną savaitę ar kas mėnesį. Jūsų vaikui augant, jis gali paklausinėti savo draugų, kiek šie gauna. Draugai gali tvirtinti gauną daug daugiau nei jūsų vaikas. Jei įmanoma, pasikalbėkite su kitais tėvais, kad nustatytumėte esamą tarifą, ir nutarkite, koks būtų protingiausias.

Laikykitės taisyklių

Vaikai puikiai supranta, kas teisinga, todėl venkite duoti ar pirkti ką nors daugiau vienam vaikui, kuris jau išleido visus savo pinigus, kai kiti vaikai turėjo susitaupyti, kad sau ką nors nusipirktų.

Amžius ir etapai

Padidinkite kišenpinigius tam tikra nustatyta suma per kiekvieną gimtadienį. Kai jūsų vaikas jau bus pakankamai suaugęs pagelbėti buityje, galite sugalvoti priedus kišenpinigiams už atliktus ruošos darbus.

Vaikams augant, jie gali norėti vis brangesnių priemokų – pavyzdžiui, madingų sportbačių. Galite pasiūlyti apmokėti skirtumą, jeigu jie sutiks prisidėti, tarkime, trijų savaičių kišenpinigiais.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (2)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (4)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (4)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...