„Pasakymą „sėdi su vaiku“ reikia iš viso išinstaliuoti iš žmonių sąmonės. Šiandien mamoms, kurios užaugina du ir daugiau vaikų reikėtų statyti paminklus, kad žmonės suprastų, jos tai mūsų tautoje vertinama, branginamos ne tik namų šeimininkės, bet ir tėčiai, kurie pusę metų ar metus visą save skiria šeimai“, - DELFI teigė 9 mėnesius tėvystės atostogose praleidęs Remigijus Jucevičius.
Adomas Emanuelis Jucevičius
© Iš asmen. Jucevičių arch.
36 metų vilnietis pripažino, kad ne visi vyrai gali nuolat rūpintis vaiku, buitimi, kasdien gaminti tyreles. Kitus tai erzina ir dėl to jie nekalti, nors jei nuspręstų auginti vaiką, pamatytų, kad namuose nėra nieko tokio, su kuo vyras negalėtų susidoroti.

„Į skalbyklę sudėti drabužius, aprengti vaiką, išeiti su juo pasivaikščioti, pakeisti sauskelnes, padaryti daržovių tyrelę, pamaitinti – elementaru, nors kartais vyrams pritrūksta kantrybės, ištvermės ir visa tai užerzina“, - pripažįsta su žmona Diana dukrą Ieva Eliją ir sūnų Adomą Emanuelį auginantis Gerosios naujienos centro vadovas.

DELFI: Ar kantrybė ir ištvermė – vienintelės savybės, kurių reikia auginant vaikus.

R.Jucevičius: To galbūt labiausiai reikia. Tačiau svarbiausia, kad širdis būtų pilna meilės, suvokimo, kad vaikas – didžiulė Dievo dovana.

DELFI: Laukdavot žmonos grįžtant iš darbo, ruošdavot jai maistą?

R.Jucevičius: Man ir dabar patinka gaminti. Kai geros sąlygos - indaplovė, karštas vanduo, nereikia kaip seniau kibirais nešioti vandens - tai malonumas.

DELFI: Kodėl kai kurios moterys labai pavargsta augindamos vaikus?

R.Jucevičius: Gal per dieną bando labai daug padaryti, gal jų vyrai per daug užkėlę kartelę, reikalauja, kad būtų paruošti pusryčiai, pietums - šaltas karštas ir desertas, visada tvarkingi namai, išlyginti skalbiniai, nors ne visada aišku, kokios namuose sąlygos ir materialinė pusė, ar užtenka pinigų.

Jeigu vyras mano, kad jo pareiga tik aprūpinti šeimą, po darbo žiūri televizorių ar eina pabendrautinu draugais, moteriai palikdamas rūpintis visa buitimi, ji labai išsenka.

Man atrodo, ypatingai tuo metu, kai maži vaikai, namuose abu tėvai turi po lygiai dalytis pareigomis ir nesvarbu, kad vyras dirba.

Adomas Emanuelis Jucevičius
© Iš asmen. Jucevičių arch.

Jeigu žmonės negali samdytis tarnaitės, esu giliai įsitikinęs, buities rūpesčius moteris ir vyras turi prisiimti po lygiai.

DELFI: Kam tarnaitė, jei, sakykim, tris vaikus auginanti mama nedirba?

R.Jucevičius: Kad turėtų laiko vien sau – tylai, pabuvimui su savimi, kad ne tik su vaikais, bet ir viena išeitų prasiblaškyti, neapleistų pomėgių, kuriuos turi. Tam reikia, kad niekas netrukdytų, netemptų nuolat už sijono: „mama, mama“.

DELFI: Kaip manote, kiek procentų Lietuvos mamų gali sau leisti tokią prabangą?

R.Jucevičius: Geras klausimas... Kita vertus, moterys stiprios, jei tikrai suvokia kodėl tai daro, gali tuos 5 ar 10 metų save paaukoti vaikams. Jos šitoje srityje žymiai stipresnės už mus.

DELFI: Kaip manote, ar tėvystės atostogos taps tradicija?

R.Jucevičius: Manau, vyro sprendimą pasilikt namuose su vaiku didžiąja dalimi nulemia finansinė šeimos padėtis. Vis dėlto, linkėčiau, jog valstybė suteiktų teisę kiekvienai to norinčiai moteriai bent trejus metus pačiai auginti vaikus ir už tai gauti atlyginimo dydžio išmoką.

Pats savo kailiu patyriau, ką reiškia auginti vaiką, ir manau, kad moterys tai padarytų geriau.

DELFI: O ko jums pačiam trūko?

R.Jucevičius: Nieko, nebent susitikimų su tėčiais, kurie išėję tėvystės atostogų - kokį kartą per savaitę su vaikais suvažiuot į saugią vietą, pasitart, pasikalbėt, nes auginti vaiką buvo nauja patirtis. Trūko iniciatyvos: „Ei, tėčiai, kurie metams išėjote „paatostogauti“ –susirenkam bent kartą per mėnesį pasibendrauti!“ (juokiasi).

DELFI: Namuose vaikus auginančioms mamoms klijuojamos perekšlių etiketės.

R.Jucevičius: Taip, ir man dėl to labai liūdna. Viršų ima tas baisus baisus materializmas, o rezultatas - baisūs globos namuose augančių vaikų, skyrybų skaičiai.

DELFI: Jei galėtumėt, kokius dar stereotipus apie vaikų auginimą, tėčius ir mamas išinstaliuotumėt iš mūsų sąmonės?

R.Jucevičius: Nežinau, ar ką išinstaliuočiau, bet kiekvienam vyrui ir moteriai labai aiškiai pasakyčiau: jei jau sukūrėte šeimą, visas atsakomybes dalinkitės per pusę, kad ir kokie darbai būtų – indaplovė, skalbyklė, drabužių sudėjimas į spintą.

Galbūt, galima dalintis pagal tai, kam kas labiau sekasi. Pavyzdžiui, jei moteris gražiau sulanksto drabužius, vyras per tą laiką gali pažais su vaikais ar išeiti su jais į lauką, kad netrukdytų žmonai.

Šiais laikais moterys uždirba daug pinigų, ir jei taip susiklostys, kad šeimai geriau, jei su vaikais bus vyras, jis tikrai sugebės viską suorganizuoti taip, kad po darbo į namus grįžusi moteris galėtų visą savo širdį atiduoti vaikui.

Jeigu mama nuo 17 ar 18 iki 21 valandos savo laiką skirs mažyliui (aišku, ir vyrui reikia jo skirti), šeima turiningai leis savaitgalius, vaikas tikrai nestokos motiniškos meilės.

DELFI: Kodėl jūs nutarėte, kad su dukra namie pasiliks ne mama?

R.Jucevičius: Kai gimė dukra, žmona pradėjo dirbti vyriausiąja buhaltere, prie ežerėlio nusipirkome vasarnamį, buvo labai daug entuziazmo viską sodinti, eksperimentuoti, plius pažiūrėjom savo atlyginimus ir pamatėm, kad ne žmonai, bet man labiau apsimoka likti namie.

Gyvenome penktame aukšte, žmonai būtų buvę sunku kasdien pirmyn-atgal tampyti vežimą, be to, ji tada dar neturėjo teisių, tad mes su pamaitinta dukra kasryt važiuodavom iš miesto į gryną orą.

Iš vasarnamio išnešdavau į lauką lovytę ir galėdavau ten darbuotis. Vakare grįždavom žmona vėl ją pamaitindavo.

Diana į darbą grįžo kai dukrai buvo 3 mėnesiai, tačiau sugebėjo subalansuoti natūralų maitinimą ir jis nenutrūko. Mišinėlius per dieną gaudavo tik 2-3 kartus, gryname ore išsimiegodavo, išsidūkdavo, o aš kaip tėtis buvau tiesiog palaimintas!

Iš to meto man likę vien nuostabūs prisiminimai. Ilgam širdyje liks, kad tiek laiko galėjau praleisti su dukrą, 9 mėnesius jai skirti visą savo dėmesį.

Adomas Emanuelis Jucevičius
© Iš asmen. Jucevičių arch.

DELFI: Net nesitiki, kad visą laiką taip džiūgavot, nesijaudinamas, kad, pvz., žmona ilgiau užsibūna darbe. Namuose vaikus auginančioms moterims būdinga šiek ties sujautrėti. O vyrams?

R.Jucevičius: Gal ir buvo, kai norėjosi išlėkti su draugais prasivėdinti, bet, man regis, užteko, kad išvažiuodavau į sodybą, aplankydavo draugai.

Tas vasarnamis mums teikė tiek džiaugsmo! Su žmona buvome užsiplieskę viską sodinti – ir svogūnus, ir pipirus, ir braškes. Augo daug vaismedžių ir kadangi ankstesnė šeimininkė buvo gėlininkė - beveik kas savaitę sužydėdavo vis kiti augalai. Šalia – ežeras, pušys, dukra. Tiek fun būdavo! (juokiasi).

DELFI: Teko susidurti su stereotipišku požiūriu į lyčių vaidmenis?

R.Jucevičius: Žinoma, juk visi augome konservatyvioje kultūroje, kur vyras aiškiai turi keliauti į darbą ir uždirbti pinigus. Iš sovietinės praeities likę, kad moteris turi „sėdėti“ namie. Tai buvo įprasta.

Galbūt šiek tiek atakuodavo žmonių žvilgsniai. Nesakyčiau, kad kompleksuodavau, bet kartais pasivydavo: „Tai, ką, Remi, sėdi su vaiku?“

Kita vertus, aplinkiniai matė, kad džiaugiuosi gyvenimu būdamas tėčiu, dirbdamas sau malonų darbą sode, pjaudamas žolę, prižiūrėdamas augalus, vaismedžius, gėles. Matydavo, kad dukra – gryname ore, mes ją labai mankštindavome, grūdindavome, eksperimentuodavom.

Gaila, kad Lietuvoje vyrai dar nėra drąsūs rinktis tėvystės atostogų, ypač, jei tai naudingiau šeimai.

DELFI: Jūsų dukra, sūnus jau paūgėję. Kas dabar kelia nerimą?

R.Jucevičius: Gal tai, kad šiandien nei tėvai, nei mamos nebesugeba spėti palaikyti ryšio su savo vaikais. Netgi žiūrėdamas į save juntu, kaip kažkas gudriai vagia mano laiką. Ir kaip toje skuboje išlaikyti balansą, rasti laiko savo šeimai – bent valandą per dieną iš tiesų pabūti vieniems su kitais?

Galima skaityti pasakas, visiems kartu klausytis muzikos, stebėti gamtą, kartu pabūti maldoje, pasiklausyti tylos, pažiūrėt į ežero bangeles – svarbu, kad mūsų vaikai pamatytų, jog tėvams rūpi kažkas daugiau, nei jų pamokos, drabužėliai, buitis.

Tas greitis, būreliai, darželiai, darbai - milžiniškas. Tačiau turime išmokti sustoti, atšvęsti gyvenimą.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (85)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (127)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (133)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Batelių paieška pajūryje: ar įmanoma rasti nebrangių ir įspūdingų batų? (8)

Kad Palangoje galima atrasti stilingų apdarų, DELFI Stilius jau įsitikino. Todėl šį kartą...

Pasipiktinę graikai įtaria NBA atstovus konspiracija

Medicininiai tyrimai tolimoje Kinijoje, nekonkreti diagnozė, bendravimas per socialinius tinklus....

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (32)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (1)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Priežastys, kodėl apsilankius tualete vargina nemalonūs pojūčiai (26)

Deginimo pojūtis šlapinimosi metu yra vienas nemaloniausių dalykų. Štai kodėl svetainė...

„Sostų karų“ žvaigždė E. Clarke prasitarė apie pasimatymų taisyklę (5)

Garsiųjų „Sostų karų“ aktorė Emilia Clarke nuolat supama gandų. Tačiau nuolat...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (223)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...