Statistika rodo, kad hiperaktyvių vaikų Lietuvoje daugėja, tačiau apie šį elgesio ir emocijų sutrikimą žinoma labai nedaug. Dauguma mano, kad tai viso labo judrūs ir dažnai neklusnūs vaikai. Pasak žinomo vaikų psichiatro Lino Slušnio – hiperaktyvūs vaikai yra patys sudėtingiausi atvejai psichiatrų praktikoje, jiems būtina kompleksinė pagalba - ne tik psichologų, psichiatrų, tėvų, bet ir pedagogų, visuomenės.
Vaikai išdykauja
© Corbis/Scanpix
Pernai Klaipėdoje susibūrusi Hiperaktyvius vaikus auginančių tėvų bendrija kreipėsi į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę su prašymu padėti jiems užmegzti dialogą su visuomene, kuri priimtų hiperaktyvų vaiką, o ne atstumtų jį.

Šią savaitę į Vaiko teisių apsaugos kontrolierę Rimantę Šalaševičiūtę kreipėsi hiperaktyvaus 6-mečio mama. Vilniaus lopšelio-darželio ,,Aušrinė” direktorė gavo kolektyvinį tėvų prašymą pašalinti minėtą vaiką iš darželio, nes jis kelia grėsmę kitiems vaikams. Pasikalbėjusi su mama, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė apie šią problemą informavo Vilniaus miesto savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnybos vadovą Gintarą Žandaraičių, pasikalbėjo su darželio direktore, kuri pažadėjo, kad šešiametis liks darželyje. Pasitaiko atvejų, kai tėvai atsisako vesti savo vaikus į mokyklą ar darželį, kol elgesio ir emocijų sutrikimą turintis vaikas nebus pašalintas iš mokyklos.

Klaipėdos hiperaktyvius vaikus auginančių tėvų bendrija prie apskrito stalo 2005-11-29 sukvietė vaiko teisių apsaugos specialistus, pedagogus, psichologus, mokslininkus, savivaldybės atstovus diskusijai ,,Kaip mums bendradarbiauti, kad hiperaktyviam vaikui gyventi būtų saugiau”. Visi susirinkę vieningai pritarė, kad laikai, kai buvo izoliuojami kitokie nei dauguma, seniai praėjo.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierės nuomone, mokykla nėra pasiruošusi mokyti hiperaktyvius vaikus dar ir todėl, kad vaikams mokyklose trūksta psichologinės pagalbos. Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigoje atliktame Psichologinės pagalbos vaikams ir jų šeimoms situacijos Lietuvoje apibendrinime surinkti duomenys iš visų apskričių, rajonų ir miestų savivaldybių, taip pat Švietimo ir mokslo, Sveikatos apsaugos, Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijų. Iš surinktų duomenų matyti, kad šalyje nėra bendros psichologinės pagalbos vaikams ir jų šeimoms teikimo duomenų bazės, nes trūksta specialistų psichologų, nėra pakankamos informacijos apie psichologinės pagalbos teikimą.

Pasak Vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės, hiperaktyviam vaikui būtina kompleksinė vaiko psichiatro, šeimos psichologo, mokyklos specialistų ir visų supančių vaiką artimųjų pagalba. Ir apie tai turi žinoti visuomenė ir pedagogai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (33)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (121)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Slaptas policijos reidas: už posūkio nerodymą gresia teisių atėmimas (2)

Penktadienį popiet, važiuojant nuo Varnių tilto, link Utenos g. viaduko, Kauno policija vykdė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (96)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (82)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (71)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (178)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...