Visuomenę kartkartėmis pašiurpina žiauri žinia: buvo sumuštas, sužalotas mažametis vaikiukas arba visai dar kūdikis. Ir kas baisiausia - tokių atvejų, kai suaugęs žmogus pakelia ranką prieš vaiką ar paauglį, vis daugėja. Žiauriai plakasi vaikai, ypač paaugliai, ir tarpusavyje.
Problemos, konfliktas
Pernai Vaikų ligoninėje per visus metus užfiksuota 212 atvejų, kai vaikai patyrė smurtą nuo tėvų, suaugusiųjų arba bendraklasių. Šiemet tokių nelaimių, galima drąsiai prognozuoti, bus kur kas daugiau.

Palyginkite: pernai sausio mėnesį buvo sužalota ir į Vaikų ligoninę pateko 13 vaikų, šiemet - 27; vasario mėnesį atitinkamai - 14 ir 21; kovo - 20 ir 21; balandžio - 21 ir 26. Gegužės mėnuo žada irgi būti “derlingas”: motina sulupo šešerių metų berniuką, paaugliui moksleiviui kažkas laiptinėje į nugarą įvarė peilį, o vakar rašėme, kad girtuoklis iš garsaus Minijos g. 129-ojo namo (buvusio bendrabučio) sumušė vienerių metų mergaitę - visai dar kūdikį.

Kaip skelbė šalies spauda, 2003 metais Lietuvoje buvo užfiksuoti 1553 smurto prieš vaikus atvejai; Lietuvoje kas trečias vaikas buvo muštas arba yra nuolat mušamas.

Tiesa, viena mūsų patarlė sako, kad motinos mušimas - sviesto tepimas, bet kalbamu atveju ji visai netinka.

Jie pikti ant viso pasaulio

Visuotinai yra pripažinta, kad visuomenė nūn žvėrėja, sunkiai serga, ir tos ligos pavadinimas - žiaurumas. Tėvai žvėriškai muša vaikus, stipresni mokinukai be gailesčio lupa ir spardo silpnesnius, o įmitusių paauglių - akceleratų - jau bijo net suaugusieji. Ne kitaip - vieni kitiems keršija. Tėvų nemylėti ir daužomi vaikai, pikti kaip žvėriūkščiai ant viso pasaulio, keršija tiems, kas auga normalioje, o ne girtuoklio ar bedarbio šeimoje. “Mamos sūnelis” turi už tai atkentėti. Girtuoklis ir darbo neturintis tėvas niršta širsta ant viso pasaulio ir tą įniršį pirmiausiai išlieja ant artimiausių žmonių - žmonos ir vaikų.

Su peiliu rankoje

Kaip tvirtino remdamasis savo patirtimi policijos atstovas spaudai Albinas Strumyla, mažylius paprastai sumuša ir sužaloja persigėrę ir degradavę tėvai, dažniausiai patėviai ar kokie sugyventiniai, o paaugliai į ligoninę dažniausiai patenka po tarpusavio muštynių arba po užpuolimų, kai vieną sudaužo keliese. Dabar dar viena bjauri mada tarp paauglių yra stojusi - švaistytis peiliais. Anksčiau nerašytas paauglių (“bachūrų”) garbės kodeksas neleido muštynėse naudoti peilio.

Jokios “ponažovščinos”! Dabar jau kiti laikai: pykčiui, žiaurumui ir smurtui išreikšti dažniausiai į rankas ir imamas peilis. Na, dar kartais brauningėlis, šaudantis šratais. O paragavusiam narkotikų, visuomet jūra nusenka iki kelių. Jau nekalbant apie narkomanus “su stažu”: dėl dozės jie smurtaus vidur baltos dienos, plėšikaus prikišę kokiam telefonuotam paaugliui peilį prie gerklės.

Juos augina gatvė

Bet mes čia kalbame apie pasekmes, kurios visiems akivaizdžios ir visiems gerai matomos. Jas, tas pasekmes, galima įvairiai komentuoti, dūsauti, netgi daryti protingas išvadas, bet kaip panaikinti priežastis, kurios gimdo žiaurumą? Jos irgi lyg ir aiškios - besaikis girtavimas, nedarbas, skurdas ir neviltis kada nors prasigyventi. Argi tokie žmonės gali auginti normalius vaikus, leisti juos į mokyklą, rūpintis jų išsilavinimu? Ne! Tokiose skurdo ir asocialiose šeimose augantiems vaikams lieka tik gatvė. Gatvė su savo dėsniais ir taisyklėmis, savo gyvenimo būdu ir ateitimi, kuri paprastai baigiasi kalėjimuose ir lageriuose.

Tai kas čia dar neaišku? Net idealiausiose visuomenėse ir turtingiausiuose kraštuose dalis žmonių eina į padugnes. Tik bėda, kad pas mus tas nurašytųjų procentas labai jau didelis ir linkęs dar labiau didėti.

Treneris siūlo išeitį

Žinomas akademinio irklavimo treneris Liudas Mileška, neseniai išrinktas miesto visuomeninės sporto tarybos pirmininku, pirmiausiai ir susirūpino tais gatvės “gavrošais”. Jau rengiamas projektas, kaip ir kuo užimti gatvės vaikus vasarą. Norima įsteigti vaikų užimtumo fondą, kaip nors pagelbėti jiems užsikabinti už gyvenimo. Liudas Mileška įsivaizduoja, kad gatvinukams galima būtų rengti įvairias stovyklas, varžybas, aprūpinti juos kamuoliais ir apranga. Niekam ne paslaptis, kad iš tų padykusių vaikų anava kiek garsių sportininkų yra užaugę - kiekvienas tokių pavyzdžių ne vieną žinome.

Liudas Mileška apgailestauja, kad mokyklose neliko sporto klasių, kuriose andai mokydavosi sportui gabūs vaikai. Mokydavosi ir iš dalies buvo valstybės išlaikomi. Kaip dabar reikėtų tokių klasių, nes jau net važinėti vaikui į treniruotes ir net mokėti už jas (!) darosi ne kiekvieno tėvo kišenei. Tad kas pasakys, kiek potencialių gabių futbolininkų, irkluotojų, boksininkų, plaukikų ir kt. sportininkų šiandien bastosi po gatves? O paauglys be darbo, be užsiėmimo, be alinančio fizinio krūvio anksčiau ar vėliau ras kur savo nežabotą energiją išnaudoti. Tik gaila, kad blogam darbui...

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (94)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (171)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (254)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (549)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...