Visą gegužę Lietuvoje vyks renginiai, kuriais siekiama informuoti visuomenę apie vaikų patiriamą smurtą, jo pasekmes, ugdyti nepakantumą smurtautojams bei mokyti spręsti konfliktus taikiai. Kaip pranešė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, akcija "Gegužė - mėnuo be smurto prieš vaikus" antradienį prasidės Vilniuje, Rotušės aikštėje.
Smurtas prieš vaikus
© Lehtikuva/ Scanpix
Organizatoriai kviečia vaikus ateiti su vėjo malūnėliais ir sukurti bendrą vėjo malūnėlių kompoziciją prieš smurtą. Vėliau mažieji vilniečiai bei miesto svečiai galės dalyvauti piešinių konkurse "Pasaulis, kuriame nėra smurto".

Iki birželio truksiančios akcijos metu Lietuvos miestuose vyks įvairūs renginiai, skirti atkreipti dėmesį į smurto prieš vaikus problemą, bus pristatyti su akcijos tema susiję tyrimai, specialistai diskutuos ne tik apie smurtą prieš vaikus, bet ir apie vaikų smurtą prieš suaugusius, svarstys, ar reikalingas įstatymas draudžiantis mušti vaikus.

Apie vykstančią akciją informuos specialūs plakatai, lipdukai bei lankstukai. Pastaruosiuose bus nurodyta, kur vaikas gali kreiptis, jei patiria smurtą. Atsakęs į lankstuke esančius teiginius, vaikas galės nuspręsti, ar prieš jį suaugusieji ar bendraamžiai naudoja smurtą.

Vienas iš akcijos tikslų yra pasiekti, kad gegužė kasmet būtų skelbiama mėnesiu be smurto prieš vaikus.

Naujausias "Gelbėkit vaikus" inicijuotas tyrimas "Mano nuomone" rodo, kad kas trečias Lietuvos vaikas yra muštas arba yra mušamas periodiškai. Tik šiek tiek daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų mano, jog vaikų nereikia bausti fizinėmis bausmėmis.

Pasak pranešimo spaudai, įprotis mušti vaikus paplitęs daugumoje pasaulio valstybių, bet blogiausia, kad smurtas prieš vaikus toleruojamas ir pripažįstamas kaip tinkama auklėjimo priemonė. Tyrimai taip pat rodo, jog fizinės bausmės yra tik galimybė suaugusiems išlieti susikaupusius jausmus, o ne bandymas auklėti vaikus.

"Vienas efektyviausių šios problemos sprendimo būdų - viešosios nuomonės ir visuomenės požiūrio į smurtą apskritai ir į smurtinį elgesį su vaikais keitimas", - mano socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė.

Pasak Vaikų linijos vadovo psichologo Roberto Povilaičio, smurto prieš vaikus problema yra kompleksinė: prieš vaikus smurtauja ne tik suaugusieji, bet ir patys vaikai. Tačiau smurtas ir agresija tarp vaikų - ne jų sukurta problema. Jei augdamas šeimoje vaikas kasdien stebi, kaip jo tėvai mušasi, vienas kitą žemina ir tyčiojasi, jaunuolis mano, kad mušant kitą žmogų galima spręsti konfliktus.

Psichologo teigimu, svarbu, kad vaikai turėtų galimybę kam nors papasakoti, kas su jais vyksta. Per 2003 metus į Vaikų liniją paskambino daugiau nei 21 tūkst. vaikų ir šis skaičius nuolat auga.

Pasak specialistų, prievartos prieš vaikus mastą nustatyti labai sunku, kadangi susiduriama su asmeniniais santykiais tarp vaikų ir suaugusiųjų, kuriuos neretai sieja giminystės ryšiai. Savivaldybių Vaiko teisių apsaugos tarnybų (VTAT) duomenimis, pernai buvo užfiksuoti 1553 smurto atvejai prieš vaikus (iš jų - 417 atvejais smurtautoju buvo vaiko artimieji), 113 seksualinės prievartos atvejų, 219 atvejų vaikai skubos tvarka buvo paimti iš šeimos dėl smurto, iškelta 786 baudžiamųjų bylų (iš jų - 141 atvejais VTAT iniciatyva), 90 bylų išnagrinėta ir paskirtos bausmės smurtautojui.

"Jei nors vienam vaikui padėsime jaustis saugesniu ir drąsesniu, vadinasi, mūsų akcija - prasminga", - įsitikinusi socialinės apsaugos ir darbo ministrė V.Blinkevičiūtė.

Akciją rengia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Lietuvos vaikų teisių gynimo organizacija "Gelbėkit vaikus".

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (136)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (47)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (25)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1147)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (324)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (3)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (14)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...