“Mano sūnui – šešiolika metų. Beveik kiekvieną vakarą su draugais jis išgeria po porą butelių alaus. Į mano priekaištus atsikerta, kad visi taip daro. Jis aiškina, kad alus nėra stiprus alkoholinis gėrimas, jog tai tiesiog bendravimo priemonė. Norėjau paklausti, kur ta riba, kada prasideda priklausomybė? Gal jau reikia ieškoti specialisto pagalbos?”

Paauglys, alkoholis
© Corbis/Scanpix
Šitokį ar labai panašų klausimą per pastaruosius keletą mėnesių man uždavė gal jau trys ar keturi žmonės. Matyt, tai tampa išties paplitusiu reiškiniu. Geriausias įrodymas - pilnos laiptinės paauglių, besibūriuojančių vakarais su alaus buteliais rankose. Ką reiktų atsakyti sunerimusiems jų tėvams?

Netapkite jaunimo opinijos įkaitais. Juk jeigu kalbama, kad “visi vagia”, dar nereiškia, kad tai yra gerai ir kad mes taip pat turime vogti. Tėvai pirmiausia turėtų patys sau atsakyti į klausimą, kaip jie žiūri į tokį kasdienį alaus gurkšnojimą. Gal jie patys abejoja, kad tai žalinga? Jeigu taip, tai jau rimtas pavojaus signalas. Kaip pasakytų specialistai, tai rodo pernelyg žemą suvokimo slenkstį. Juk jeigu jūs tvirtai įsitikinęs, jog tai blogai, kelios dešimtys paauglių vargu ar pakeistų jūsų nuomonę. Jums bus visiškai neįdomu, kiek kas geria, vagia ar dar bala žino ką daro. O jeigu abejojate ir esate pasiruošęs nulenkti galvą prieš mistinį “visi taip daro”, tai turbūt neverta ir gydytojų durų varstyti. Vaikai puikiai jaučia jūsų svyravimą ir moka juo pasinaudoti.

Taip, statistika negailestingai tvirtina – beveik 30 procentų 15-16 metų moksleivių išties alkoholį vartoja kone kasdien. Bet juk yra dar 70 procentų, tiesa? Taigi toli gražu ne “visi taip daro”. Tik pastaruosius jaunuolius daug rečiau pamatysi kur nors gatvėje ar laiptinėje, nes jie paprasčiausiai neturi laiko ramstyti sienų. Vakarus jie leidžia sporto klubuose, klausydami muzikos, skaitydami knygas ar ruošdami namų darbus.

Netgi tie, kurių išvaizda ir elgesys atrodo itin laisvi ar net iššaukiantys, dažniausiai yra geri ir nuoširdūs vaikai. Kai rugsėjo pabaigoje Vilniuje buvo organizuojamas koncertas, skirtas savižudybių prevencijai, turėjau progos pabendrauti ne su vienu jaunu žmogumi, drąsiai lipančiu ant scenos. Tarp jų - ir su žinomos jaunimo grupės “Mokinukės” narėmis. Galite būti tikri - alkoholio nė vienas jų tikrai nevartoja, nors galimybių, atrodytų, turi daugiau nei kiti.

Taigi, ar pora butelių alaus šešiolikmečiui jau yra priklausomybė, ar dar ne? Ligos šiuo atveju gal dar ir nėra. Bet riba, kuomet vaikui leidžiama tai, kas prieštarauja sveikos gyvensenos normoms, jau peržengta. Tėvai jau prarado autoritetą, ir paauglys pasirinko kitas gyvenimo vertybes. Koks bus kitas jo žingsnis? Bet kokios kitos psichoaktyvios medžiagos, nes vaikas jau įsisuko į ratą, kuriame “visi taip daro...”

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (70)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (57)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (15)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1061)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (39)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (82)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (55)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Pavydėtinos Graikijos princesės gyvenimo akimirkos: 21-erių mergina jau turi viską (17)

Liepą Graikijos princesės Marios-Olympios 21-ojo gimtadienio proga surengtoje ištaigingoje puotoje...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (41)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...