Dieninės lelijos – puikus atradimas tingiems gėlininkams

Kas iš mūsų nesvajoja apie tai, kad, vienąkart pasodinęs gėlę, galėtum metų metais mėgautis jos žiedais be jokių rūpesčių? Manote, taip nebūna? Klystate. Būna. Ir šis tingių sodininkų stebuklas vadinasi dieninė lelija (Hemerocallis).
Galbūt pas daugelį iš jūsų sode auga paprastoji rudoji lelija, žydinti dvi – tris savaites liepos mėnesį. Nesiginčysime – šis augalas absoliučiai nereiklus, atsparus žiemos šalčiams, persodinti jo nereikia ištisus dešimtmečius, o ir ligų bei jokių kenkėjų nebijo.

Vienintelis minusas – peržydi palyginti greitai, be to, spalvomis bei atspalviai irgi negali pasigirti. Gal kai kas augina ir ankstyvesniąją veislę geltonąją žemaūgę leliją, žydinčią birželio mėnesį. Tai štai ir viskas, kas prieš keletą metų buvo pasiekiama Lietuvos sodininkams.

Tuo tarpu Vakarų Europoje jau keletą dešimtmečių lelijos pergyvena tikrą bumą. Paskutiniaisiais metais lelijos pasiekė populiarumo viršūnę. To priežastis labai paprasta – naujų rūšių bei atspalvių gausėja ne dienomis, o valandomis.

Kodėl ši lelija vadinama dienine lelija?

Lelijos_Bicolor

Dieninės lelijos žiedai prasiskleidžia tiktai saulėtą dieną ir tik vienai dienai. Vakare žiedelis susikleidžia, o kitą dieną – nukrenta. O esant lietingam ir apsiniaukusiam orui šios gėlės gali stovėti keletą dienų, laukdamos saulės šviesos.

Kada geriausia sodinti dieninę leliją?

Pavasarį parduotuvėse galima rasti be galo daug olandiškų lelijų rūšių. Kaip taisyklė, jų šaknys truputį užpiltos durpėmis, todėl jos jau turi nediduką ūglelį. Tokias lelijas būtina iškart sodinti į vazonėlius, o gegužės pabaigoje persodinti į dirvą su tomis pačiomis žemėmis. Nors dieninės lelijos atsparios šalčiams, visgi nereikėtų rizikuoti ir sodinti į dirvą dar nesibaigus šalnoms. Blogai įsišakniję ir silpni daigai gali lengvai nušalti.

Jeigu lelijos daigais nori pasidalinti jūsų kaimynė, tai geriausia tokius ūglius persodinti balandžio pabaigoje arba rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje.

Kur ir kaip sodinti?

Lelijos_Bonanza

Dieninės lelijos labiausiai mėgsta saulėtas vietas, tačiau puikiai gali ištverti ir lengvus rūkus. Esant dideliems rūkams, lelijos žydės žymiai vangiau, o jo žiedai bus blyškūs.

Reikėtų atminti, kad lelijos išsikeroja labai greitai, todėl atstumas tarp šių augalų turėtų būti ne mažesnis nei 50 – 80 cm.

Beje, dieninės lelijos be persodinimo vienoje vietoje gali augti iki 15 metų.

Lelijos perneša bet kokią dirvą, tačiau reikalauja reguliaraus laistymo (ypač tik pasodinti) ir tręšimo (anksti pavasarį ir po žydėjimo).

Ar galima klombą komponuoti vien tik iš lelijų?

Būtent taip ir patariama daryti, jeigu norite turėti ilgai žydinčią klombą, nereikalaujančią ypatingos priežiūros. Tam jums reikia įsigyti 5 – 10 įvairių rūšių lelijų, besiskiriančių savo žydėjimo laiku, spalvomis ir aukščiu. Aukščiausius (70 – 80 cm) sodinkite toliausiame kampe, o liliputinius (30 – 40 cm) – priekyje. Toks klombas jus džiugins nuo birželio pradžios iki vidurio rugpjūčio. Beje, surinkti lelijų kolekciją dabar tikrai nėra sunku – pasaulyje šiuo metu yra apie 20 000 rūšių.

Kada sužydės pasodinti pavasarį augalai?

Pirmieji žiedai turėtų sužydėti dar tais pačiais metais, tačiau patariama pašalinti žiedų pumpurus, kad augalai galėtų tvirčiau įsišaknyti. Kitais metais žydėjimas bus gausesnis, na, o po trejų metų jūs gėrėsitės dideliu augalo krūmu, apsipuošusiu žiedais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Namai

Atsargiai, nuodai! "Mokslo pelės" padės jūsų vaikui išvengti apsinuodijimo (2)

Kaip teigia psichologai, vaikai kur kas klusniau paisys įvairių tėvų draudimų ir nurodymų, jei jie bus pagrįsti moksliškai. Tačiau jei nesijaučiat pakankamai pasikaustęs, kad išaiškintumėt viską kompetentingai, bet kartu ir vaikui supantama kalba, jums į pagalbą skuba „Mokslo pelės“. Trečiojoje ciklo laidoje mažieji žiūrovai sužinos, kas yra kenksmingos medžiagos, kaip jos veikia gyvus organizmus, ir kad jos gali slėptis net mūsų namuose.

Mergaičių ir berniukų vaidmenys namuose: kaip reikėtų ugdyti mažuosius? (1)

Jau būdami trejų metų amžiaus vaikučiai pradeda save suvokti ir skirti kaip berniukus ar mergaites. Berniukai nori būti tokie vyrai kaip jų tėčiai, o mergaitės – kaip mamos.

Pagrindiniai dalykai, kuriuos reikia žinoti renkantis kūdikio vežimėlį

Naujagimio laukiantiems tėveliams iškyla daugybė klausimų, kokį vežimėlį būsimam kūdikiui pasirinkti, kai pasiūla tokia didelė. Tačiau ne tik kūdikių tėveliams, bet ir vaikų specialistams rūpi, kuo permainingu, keturis metų laikus turinčiame mūsų klimate vežiojami mažyliai.

Norite užauginti daug žinantį žmogų? Ugdykite vaiko smalsumą (1)

Smalsumas – tai noras sužinoti ir patirti kažką naujo, gebėjimas tyrinėti, atrasti ir suvokti. Vaikų smalsumas pasireiškia per klausimą „Kas tai?“, vėliau jie pradeda „kodėlčiuoti“, o nuo to, kaip suaugusieji reaguoja į vaikų klausimus, priklauso jų socialinė ir emocinė raida.

Jovitos nėštumo dienoraštis: metas atnaujinti spintą

Jovita laukiasi antrojo vaikelio ir kas savaitę savo nėštumo potyrius pasakoja internetiniame dienoraštyje. Kas naujo nutiko 23 nėštumo savaitę?