Daugelis mūsų pradedame auklėti vaikus taip, kaip buvome auklėjami mes ir tikimės, kad mūsų vaikas reaguos taip pat, kaip reagavome mes. Vis dėlto ypatingų poreikių turintys vaikai paprastai nustebina mus. Jei išbandyti ir geri mūsų tėvų būdai netinka jūsų sūnui ar dukteriai, laikas kažką keisti. Galbūt šios siūlomos strategijos prieštaraus tam, kuo buvote išmokyti tikėti apie vaikų auginimą, tačiau išskirtiniams vaikams būtinas išskirtinis išradingumas.
© Corbis

1. Pradėkite nuo elgesio analizės

Galvokite apie blogą elgesį kaip apie paslaptį, sudėtinga detektyvinę istoriją su įkalčiais ir motyvais ir daugybe įtariamųjų. Kas atsakingas? Ką jie padarė? Kada, kur ir kodėl tai nutiko? Kai kiekvieną kartą jūsų vaikui netinkamai pasielgus daromos tokios pat drausminės išvados, tai tas pat kaip suimti liokajų kaskart, kai reikia išpainioti žmogžudystę. Būkite geru vaikų auklėjimo detektyvu ir tegu „Elgesio analizės pagrindai“ padeda jums sučiupti tikrąjį nusikaltėlį ir parinkti bausmę, atitinkančią nusikaltimą.

2. Naudokite elgesio lentelę

Manote, kad jūsų vaikas nesupras, neatitiks elgesio lentelės arba jam ji nerūpės? Jei galvojate apie tradicinę namų ruošos už bausmę ir atlygio už gerą elgesį sistemą, gali būti, kad esate teisūs. Tačiau panaudojus šiek tiek kūrybiškumo, galėtumėte sukurti lentelę arba panašią motyvacinę sistemą, kuri suteiktų jūsų vaikui priežastį būti malonesniam. Pasisemkite idėjų skyrelyje „Kaip padaryti elgesio lenteles veiksmingomis“ ir pritaikykite jas savo vaiko poreikiams ir norams.

3. Pasirinkite mūšį

„Kodėl dėl visko reikia taip stipriai kovoti?“ Galbūt uždavėte šį klausimą savo vaikui ne vieną kartą, tačiau verta šio klausimo paklausti ir savęs: kodėl dėl visko reikia taip stipriai kovoti? Ar verta pradėti kiekvieną kovą? Patikrinkite savo susierzinimą šiais testais prieš pradėdami kovoti dėl jų. Galbūt atrasite, kad palaikyti taiką yra svarbiau nei pademonstruoti principus.

4. Skaičiuokite iki 10

Skaičiavimas iki trijų gali stebuklingai veikti kai kuriuos vaikus, tačiau ypatingų poreikių turintiems vaikams gali prireikti papildomo laiko, kad sukurtų visą strategiją ir planavimą, norint taikiai pereiti nuo vieno etapo prie kito. Jei skubinsite klausimo sprendimą skaičiuodami iki trijų, greičiausiai tai pasibaigs irzlumu ir netikusiu elgesiu – ir to priežastis būsite jūs. Kai suteikiate savo vaikui daugiau laiko, tai leidžia jums abiem pajusti, kad geriau kontroliuojate situaciją, o tai yra gerai.

5.Turėkite didelę „triukų atsargą“

Linksminimas. Papirkinėjimas. Nuraminimas. Išblaškymas. Jei turėsite nuolatinę ir nuolat atnaujinamą tokių daiktų ir idėjų atsargą savo vaikui, tai gali pakeisti zirzimo, nervingumo ir susierzinimo būseną į linksmą ir kupiną pasitenkinimo būklę. Toks ypatingų poreikių vaikų auklėjimo triukų sąrašas gali būti gera pradžia, tačiau jūs galėsite jį dažnai papildyti dalykais, kurie labiausiai džiugina jūsų asmeninį išdaigininką ir patraukia jo dėmesį.

6. Nustatykite realius tikslus

Nėra blogai, jei turite su savo vaiku susijusių ambicijų ir puoselėjate didelius lūkesčius. Tačiau jei nuolat pakeliate kartelę aukščiau, nei jūsų vaikas gali pasiekti, jūs priverčiate jį nuolat išgyventi nesėkmę, baimę ir nusivylimą, o tai gali duoti negerų rezultatų. Padėkite savo vaikui pasiekti sėkmę, nustatydami realistiškus tikslus ir tuomet ta sėkme pagrįskite visas aukštumas, kurias tik jūsų vaikas gali pasiekti.

7. Stebėkite pasikeitimus

Ypatingų poreikių turintiems vaikams pereinamieji laikotarpiai yra tokie sudėtingi, kaip ir streso iškamuotiems jų tėvams. Geriau iš anksto apmąstyti šiuos pavojingus veiklos pasikeitimus, nei bandyti susidoroti su neišvengiamu žlugimu, kuris būna po nepavykusio pasikeitimo. Skyriuje „Kaip įveikti perinamąjį laikotarpį“ pateiktos kelios geros nuorodos, keliaujant po šią nepatikimą teritoriją.

8.Sakykite tai, ką galvojate

Jau daugybę kartų kalbėjote su savo vaiko mokytojais, aiškinote apie mokymosi ir kalbos negalias, aiškiai nurodėte, kad jūsų vaikui būtinas aiškumas – paprasta kalba, konkrečios taisyklės, tiesioginis bendravimas. Tai kodėl gi naudojate sarkazmą ir netinkamą kūno kalbą, kai bandote įvesti tvarką namuose? Įdėmiai pasižiūrėkite, kaip kalbate su savo vaiku ir galite pastebėti, kad nemokate tinkamai bendrauti.

9. Laikas nusiraminti

Bausmei skirtas laikas gali būti efektyvi priemonė ypatingų poreikių turintiems vaikams, tačiau ir šiuo atveju jūs turite būti kūrybiški. Jei išsiųsite vaiką į jo kambarį (kai būtent savo kambaryje jis ir nori būti), tai nebus labai veiksminga. Tai taip pat nepadės, jei esate prekybos centre arba parke.

10. Ieškokite geresnio būdo

Visi vaikai yra skirtingi, kiekviena šeima yra kitokia, todėl nėra elgesio plano, kuris būtų vienodai veiksmingas visiems. Netgi kai atrandate veiksmingą būdą, yra galimybė, kad jūsų vaikas išaugs jį panašiai kaip mėgstamas kelnes. Knygų apie vaikų auklėjimą, ypač apie ypatingų poreikių turinčių vaikų elgesį, skaitymas gali suteikti jums nuolatinę naujų idėjų ir strategijų atsargą. Pasirinkite labiausiai jums tinkančius būdus auklėti savo unikalų vaiką.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: vasarišką kaitrą vėl vainikuos neramumai

Antroje savaitės pusėje didžiojoje šalies dalyje orai bus karšti, tačiau jau pirmoje...

Pasiūlė, kaip susigrąžinti lietuvių Lenkijoje paliekamus milijonus (95)

Šį pavasarį Lenkijos centrinis statistikos biuras paskelbė, kad lietuviai apsipirkdami pas...

Lietuvio užfiksuoti vaizdai apie jo patirtis Šiaurės ir Pietų Korėjose užkariauja pasaulį: sunku sulaikyti ašaras (172)

Prieš metus DELFI publikuotas keliautojo Jokūbo Laukaičio sukurtas vaizdo reportažas apie...

R. Williamso koncertą perspjauti bus sunku: hitai ir fejerverkai gerbėjams sukėlė euforiją (256)

Trečiadienio vakarą Vilniaus Vingio parke - neeilinis renginys. Savo pasirodymą „The Heavy...

S. Skvernelis: socialdemokratų pasitraukimas nebūtų būtina sąlyga trauktis jų ministrams (22)

„Prognozuojant socialdemokratų tarybos sprendimą trauktis, galbūt frakcija Seime galėtų...

Nesitikėjo, kad gelbėti kačiukus bus taip sudėtinga (2)

Dar būdami 8 savaičių jaunikliais, katinas Astra ir keturi jo broliai buvo palikti dėžėje...

A. Kubilius prabilo apie spąstus, kurie gali sutrukdyti pasivyti ES pragyvenimo vidurkį (549)

Lietuvai pasivyti Europos Sąjungos (ES) pragyvenimo vidurkį gali sukliudyti vidutinių pajamų...

Lietuvos šešiolikmečiai liks be medalių – neperlipo Europos čempionato ketvirtfinalio barjero (49)

Europos jaunučių (iki 16 metų) vaikinų krepšinio čempionato ketvirtfinalyje trečiadienį...

JAV karo laivo įgulai atsirūgo vizitas Klaipėdoje: sekso vakarėlis baigėsi skandalu (189)

Dar vasario pradžioje į Klaipėdą draugiško vizito užsukęs JAV karo laivas „ USS Hue City...

Prasta vasara smogė ne tik Palangos verslininkams (25)

Lietinga vasara problemų pridarė ne tik nuomojantiems kambarius pajūryje. Paslaugas kaimo turizmo...