Bonzai paskatino vystyti dar vieną miniatiūrinės meninės sodininkystės kryptį - saikei. Saikei tikslas - viliojantis miniatiūrinis gyvų augalų peizažas, jame nėra apribojimų, būdingų bonzai. Jeigu grupiniam bonzai sodinimui turi būtinai būti vienos rūšies medeliai, maždaug vienodo dydžio ir ne jaunesni, nei 10 metų, tai saikei naudojami įvairūs, neįtikinamiausių derinių sėjinukai.
Saikei paprastai naudojami išauginti iš sėklų trejų - ketverių metų augalai. Kai medeliai perauga sukurto peizažo apimtį, jie patalpinami į kitą peizažą arba persodinami kultivavimui kaip bonzai.

Bonzai estetika ir filosofija

Bonzai_japoniška baltoji pušis

Bonzai ir saikei įkūnija ypatingą filosofiją, kurios dėka augalas kartu su talpa ir dirva sudaro vieningą esybę, dalelę gamtos: tai tarsi “žemė ir dangus kartu”.

Jūs galbūt atkreipėte dėmesį, kad nei vienas bonzai niekada nėra patalpinamas patalpos centre. Tai paaiškina japoniškos pasaulėžiūros ypatumą, pagal kurį centras suvokiamas kaip vieta, kur susitinka ir sąveikauja žemė ir dangus, žmogus ir dievybė, ir todėl niekas niekada neturi jos užimti. Todėl augalo kompozicijoje asimetrija ypatingai svarbi.

Kitas estetinis principas, realizuojamas bonzai,- vaizdinė pusiausvyra ir tripusio tarpusavio ryšio tarp bonzai kūrėjo, paties medelio ir universalaus principo (gyvybę kuriančios energijos ir dievybės) išreiškimas.

Bonzai kilmė

Bonzai_kiniškas kadagys

Pasak vienos versijos, bonzai istorija prasidėjo 18 a., kai kinų poetas ir dailininkas Van Vei porceliano inde išaugino orchidėjas ir, kad pabrėžtų jų formų puikumą, prie šaknų kotelius papuošė baltais akmenėliais. Žmogus pastebėjo “naminio” augalėlio, o jau po to miniatiūrinio medelio estetiką. Ypatinga priežiūra, specialūs šaknų karpymo ir vainiko formavimo būdai kuriant mažytį medelį suteikė panašumo į didelį medį.

Žodis “bonzai” kilo iš kiniškų hieroglifų “penczai” japoniško varianto - “auginimas vazone”, ir japoniškoje interpretacijoje reiškiančio “augalas ant padėklo”. Ir miniatiūrinių medelių auginimo menas, ir patalpinti į vazonus miniatiūriniai medeliai vienodai vadinami bonzai. Japoniškas bonzai nuo kiniško skiriasi rafinuotu natūralumu ir subtilia tikslia harmonija.

Bonzai kaip vieno meno rūšių kelias į pasaulinės šlovės viršūnes buvo sunkus. Ilgai jo auginimas buvo laikomas pasiturinčių žmonių laisvo laiko praleidimo būdu…

Dabar bonzai galima laikyti savotišku miestiečių hobi, kieno galimybės “bendrauti su gyva gamta” ganėtinai ribotos. Šiuolaikinėse sudėtingose sąlygose bonzai - tai grandis tarp žmogaus ir gamtos, su kuria bendravimas japonams turi ypatingą reikšmę.

Bonzai_Birželio uoga

Bonzai dabar žinomas ne tik Kinijoje ir Japonijoje. Jis puošia daugelio gerbiamų Europos ir Naujojo Pasaulio namų apartamentus, suteikdamas jiems dailumo ir rytietiško stiliaus subtilaus estetiškumo, įkūnydamas paslaptį, o su ja ir atvaizduoto peizažo lengvumą, skaidrumą, perteikdamas tokio artimo, tokio nepasiekiamo ir vis dar nepažinto gamtos grožio pulsuojantį kvėpavimą…

Gerai pajausti savo vienybę su gamta, stebėtis jos formų įvairumu, pajausti Visatos harmoniją ir sukūrimo tikslingumą jums padės šis nuostabus menas.

Visus, ką sudomino šis nuostabus menas, norime įspėti, kad bonzai gimtinė - japoniški miniatiūriniai sodeliai po atviru dangumi. Ir pagrindinį vaidmenį medelio klestėjimui ir augimui vaidina jūrinis didelio drėgnumo ir tam tikros temperatūros Japonijos klimatas. Taip pat labai svarbus žiemojimo periodas, kai ilgą laiką turi būti palaikoma ne didesnė, nei 6- 7˚ temperatūra. Be tokio žiemojimo bonzai praras jėgą, o žydinčios rūšys nesužydės.

Todėl prieš užveisiant tikrą bonzai (o mūsų gėlių parduotuvėse parduodami tik analogai), reikia įsigyti oranžeriją, kur bus įmanoma palaikyti tam tikrą temperatūros ir drėgmės režimą.

Nuotraukos:

Kiniškas kadagys. Amžius 200 metų, aukštis 75 cm.
“Birželio uoga”. Amžius 50 metų, aukštis 50 cm.
Japoniška baltoji pušis. Amžius 200 metų, aukštis 73 cm.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (69)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Pridarytas klaidas išvardijęs D. Adomaitis pasiūlė priprasti prie tokio L. Lekavičiaus žibėjimo specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (56)

Lietuvos krepšininkai galėjo savo kailiu patirti, kokį potencialą turi ši „auksine karta“...

Po lietaus dalis sostinės gyventojų liko be elektros (14)

Į DELFI redakciją šeštadienio vakarą kreipėsi vilnietis, kurio teigimu, pusė sostinės...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (1059)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (39)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (81)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (3)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (55)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Pavydėtinos Graikijos princesės gyvenimo akimirkos: 21-erių mergina jau turi viską (17)

Liepą Graikijos princesės Marios-Olympios 21-ojo gimtadienio proga surengtoje ištaigingoje puotoje...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (40)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...