Ak, tas jūsų paauglys… Užsidaro kambaryje, valandų valandas naršo po internetą ir elgiasi, lyg jūs būtumėte neprotingos būtybės iš kitos planetos. Tas konfliktiškas, blogos nuotaikos dvylikametis dar neseniai buvo toks sukalbamas draugiškas dešimtmetis. Kas nutiko?
Paauglė
O nutiko tai, kas vadinama ankstyvąja paauglyste. Tai hormonų siautėjimo ir bendraamžių spaudimo metas. “Paaugliai – tai ne ramūs suaugusieji, bet ir ne maži vaikai”, - sako Susan Panzarine, dviejų vaikų motina iš New Jersey. Ji taip pat turi 20 metų darbo su paaugliais patirtį ir rašo šia tema.

Šiame amžiuje tėvai trokšta žinoti, kaip elgtis su pasikeitusiais vaikais. Panzarine parašė “Tėvų gidą į paauglystę” (“A Parent’s Guide to the Teen Years”) apie tėvų santykius su 11-14 metų paaugliais – apie laiką, kai naktys leidžiamos interneto pokalbių svetainėse, o bambose atsiranda auskarai.

Panzarine, turinti daktaro laipsnį slaugos srityje, pateikia praktiškų patarimų, kaip padėti paaugliui išgyventi šį nelengvą metą ir kaip su juo kalbėti.

“Bendravimas su 11-14 metų vaiku gali būti sunkus”, - sako Panzarine. “Jie labai jautrūs net menkiausiai kritikai iš tėvų pusės ir greitai įsižeidžia dėl to, kas, jūsų manymu, yra nekaltas teiginys”, - sako ji. Tuo pat metu patys labai kritiškai vertina tėvų žodžius.

Ką sakai, mama?

Tad kaip šnekėti su paaugliu? Štai keletas Panzarine patarimų:

Visada:

· Skirkite dėmesio. Išjunkite televizorių, padėkite laikraštį ir parodykite paaugliui dėmesį. Nepertraukinėkite, išklausykite iki galo.

· Atkreipkite dėmesį ne tik į tai, ką paauglys šneka, bet ir kaip. Kitaip tariant, pastebėkite neverbalinį elgesį – veido išraiškas, akių kontaktą, intonacijas. Žodžiu “nuostabu” galima išreikšti visiškai priešingas emocijas.

· Įsitikinkite, kad supratote paauglio mintį, ir tik po to patarinėkite.

· Išbandykite kitokį klausymo būdą. Įsiklausykite, kas slypi už paauglio žodžių ir pasakykite garsiai. Pavyzdžiui, paauglys: “Mano istorijos mokytoja tokia neteisinga. Ji nekenčia manęs ir specialiai rašo blogus pažymius. Man nepavyks.” Tėvai: “Atrodo, įžeisti tavo jausmai ir tu jautiesi pažemintas”. Nereikia sakyti: “Tau tik atrodo, kad mokytoja tavęs nekenčia. Tiesiog daugiau pasimokyk, ir tau puikiai seksis”.

· Nenukrypkite nuo temos. Paaugliai sugeba nepastebimai pakeisti temą. Tėvai: “Prašau eik ir susitvarkyk savo kambarį”. Paauglys: “Kodėl tu tokios blogos nuotaikos?”

Niekada:

· Nekalbėkite kaip visažiniai.

· Netardykite. (“Kelintą valandą nuėjai pas Ievą? Kas ten buvo? Ką ten veikei? Ar jos brolis buvo namie? Ką veikei paskui?”)

· Nepamokslaukite. (“Kai aš buvau tavo metų…”)

· Nepirškite savo patarimų. Geriau pasamprotaukite, kaip jūs elgtumėtės tokioje situacijoje.

· Nemoralizuokite.

· Neįžeidinėkite, nepravardžiuokite ir nedarykite kitų menkinančių pastabų.

· Nepriekabiaukite.

Panzarine pateikia ir daug patarimų, kurių vienas – daugiau laiko praleisti su vaiku.

Žinokite, kas vyksta

“Daugybė tėvų klysta, nesikišdami į vaikų gyvenimą ir iš tolo stebėdami, kaip jų vaikai įžengia į paauglystę”, - sako Panzarine. Iš tiesų tai laikas, kuomet tėvai turi dalyvauti vaiko gyvenime vykstančiuose dalykuose, pažinoti vaikų draugus, šių tėvus, žinoti, kur vaikai eina, ką jie veikia mokykloje ir ką – laisvalaikiu.

“Jei nebus kalbamasi, tėvai nežinos, ką jų vaikai galvoja apie alkoholio vartojimą, ankstyvus lytinius santykius ir kaip juos paruošti naujiems fiziniams bei emociniams pokyčiams”, - teigia Panzarine.

Nustatykite ribas

Anot Panzarine, į paauglystę įžengę vaikai imasi išbandyti ribas – pažiūrėti, kokioje vietoje jų tėvai griežtai pasakys “ne”. Panzarine tiki natūraliomis pasekmėmis. Tai yra, jei nevalgysi – būsi alkanas. Toks požiūris, pasak jos, skatina paauglio atsakomybę ir savarankiškumą.

Jei vaiko elgesys gali blogai baigtis (pvz., narkotikų vartojimas) arba jei nėra natūralių tokio elgesio pasekmių, tėvai turi nurodyti logiškus netinkamo elgesio rezultatus. Tik negrasinkite.

“Tačiau nekaltinkite savęs, jei su paaugliu vis tiek nepavyksta susišnekėti”, - sako Panzarine.

“Jauni paaugliai ginčijasi dėl visko, bet tai nereiškia, kad jūsų nekenčia ar mano, kad esate blogas tėvas ar mama. Jie negali valdyti savo susierzinimo. Tiesiog toks metas.”

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Šiurpą kelianti istorija: dingusios švedų žurnalistės kūnas rastas smarkiai sudarkytas (2)

Jūroje netoli Kopenhagos rasti moters palaikai priklauso Švedijos žurnalistei Kim Wall, praeitą...

Kaip „Brexit“ sužlugdė sėkmingą verslą (57)

Kente bankrutavus dešimtmečius gyvavusiai žemės ūkio bendrovei, be darbo palikusiai pustrečio...

Įsiutino dukart pabrangusi draudimo poliso įmoka: ar visi jau uždirba didesnius atlyginimus? (3)

Kosminiu greičiu augančios kainos ir jausmas, kad tu, žmogau, esi tiesiog įkaitas – tai ir...

Musulmonų dvasininkas atskleidė, kuo „Islamo valstybė“ vilioja jaunus Europos musulmonus (139)

Europoje surengti trys nauji teroristiniai išpuoliai. Praėjus kelioms valandoms po to, kai per...

Specialistai stebėjo greitkelį ties Kaunu: apstulbino vairuotojų įžūlumas (89)

Pastaruoju metu greitkelyje A1 ties Kaunu buvo vykdyti didelio masto tyrimai. Buvo ne tik...

Naujas pažintinis takas lankytojus pasitinka stendu apie marozus (31)

Pažintinis takas per Kamšos botaninį-zoologinį draustinį, esantį pakaunėje, yra bene...

Milžiniška rizika: iki mirties – tik viena klaida (13)

Kone 200 kilometrų per valandą greičiu motociklu Palangos plentu skriejęs Tomas įkliuvo...

Sukčiavimo schemų TOP 10 (14)

Nuo trumposios žinutės iki netikrų sąskaitų, nuo apgaulingų investicijų iki tapatybės...

Orai: vasara pasiduoda (42)

Artimiausiomis dienomis vasara nepažers jokių staigmenų: dangumi vis plauks debesų virtinės, tad...