Amerikos valgio kultūra: barbekiu

 (2)
Amerikos valgio kultūra - tai šalį apgyvenusių tautų virtuvių stilių samplaika. Vienas iš populiariausių valgių buvo sukurtas labiausiai nuskriaustų gyventojų - pietinių valstijų vergų.Š is valgis - tai barbekiu. Jis būna įvairus, kaip ir jo pavadinimo rašyba: BBQ, barbecue, barbeque, Bar-B-Q, Bar-B-que, Bar-B-Cue. Šioje įvairovėje bendra tik viena - šiuo būdu gaminama mėsa yra apdorojama karštu oru ir dūmais.

Paruošimas labai artimas lietuviškam karštam rūkymui. Tai ne mėsa, kepta ant žarijų, kaip klaidingai manoma.

Verta pabandyti pasigaminti savo patiekalą. Neišvengiamas dalykas šiame procese - rūkykla. Rūkyklos tipas lemia patiekalo gamybos sudėtingumą bei skonį. Rūkyklos skiriasi tuo, kad reikalingas nevienodas kuras. Geriausios, bet sudėtingiausios ir brangiausios rūkyklos kūrenamos kietmedžių lapuočių malkomis. Apdorojant mėsą tokiose rūkyklose, reikia retkarčiais papildyti kuro atsargas jų viduje.

Dūmų temperatūra palaikoma nevienodais būdais ir dėl to egzistuoja daugybė šio tipo rūkyklų formų. Nekinta tik viena - maistas gaminamas per saugų atstumą nuo ugnies. Lietuvoje įprastos iš medžio statytos karšto rūkymo rūkyklos - "nameliai". Amerikoje panašios rūkyklos kieme statomos iš plytų. Jų privalumas - lengvai reguliuojama dūmų temperatūra. Kas žino, gal Jūs pasistatysite panašią?

Malkų kurą naudojančios rūkyklos kartais gaminamos iš metalo, ir savo forma labai panašios į paguldytą metalinę statinę. Tai vadinamoji "horizantalioji rūkykla", viršuje turinti dureles, pro kurias patalpinamas vidun kuras bei ruošiama mėsa. Kuras į tokią rūkyklą dedamas tik kartą. Mėgstantys keliauti ar pietauti gamtoje amerikiečiai tokias rūkyklas įrengia automobilių priekabose. Net nenagingi vyrai mano, kad BBQ mėgėjas tik paties pasidarytoje rūkykloje pasigamins geriausio skonio patiekalą. Taip atsirado gausybė nevienodų BBQ puodų.

Barbekiu

Trumpai apie kurą. Kurui naudojamos vien lapuočių medienos malkos, skiedros, pjuvenos. Venkite nedžiovintos medienos, nes šioje esantis kreozotas gali sugadinti maisto skonį. Dėl tos pačios priežasties geriau naudoti dumples, o ne uždegamąjį skystį. Geriausiai kuras smilksta sumaišius iš anksto sudrėkintas ir sausas malkas santykiu 1:2.

Geriausiai BBQ tinkanti mediena :

Alksnis. Tinka žuvies patiekalams (ypač BBQ lašišai) rūkyti. Tai pigi, lengvai gaunama medžiaga.

Obelis ir vyšnia. Medienos dūmai yra šiek tiek saldūs. Tai kumpio rūkymo žaliava. Rūkant paukštieną šis kuras maišomas su kita mediena.

Klevas. Geriausiai tinka paukštienai ir kumpiui rūkyti.

Ąžuolas. Tai geriausia žaliava BBQ, nes suteikia patiekalui tvirtą, kartu malonų ir įvairų dūmo skonį.

BBQ mėgėjai Lietuvoje gali pabandyti naudoti mums įprastą kadagio medienos priedą. Jei įmanoma, naudokite sudžiuvusio augalo medieną, nes kadagys darosi vis retesnis.

BBQ žinovai retkarčiais naudoja iš anksto apdegintas bei apanglėjusias malkas. Toks kuras greičiau užsidega ir tinka rūkymui. Medžio anglies BBQ įranga yra paprasta ir kompaktiška. Dėl nedidelio tarpo tarp kuro ir maisto lentynų pastarasis daugiau kaitinamas, nei būna rūkomas.

Barbekiu

Su nedidele rūkykla, primenančia statinę ir dėl savo padėties vadinama "vertikaliąja", galima pasistengus pasiekti puikių rezultatų. Po kuro lentyna esantis įdubimas gali būti pripildomas vandens ar silpno obuolių sidro acto tam, kad mėsa neišdžiūtų. Dėl to šioji dar vadinama "vandens rūkykla". Tokios rūkyklos kiek geresnės už uždengto katilo formos rūkyklas. Jas valdyti nereikia ypatingos patirties. Prieš patalpinant mėsą, pabandykite smilkstančias anglis pabarstyti pjuvenomis. Taip gausite ryškesnį dūmų skonį.

Dujinės ar elektrinės rūkyklos palengvina maisto ruošimą, bet dėl kai kurių prastų savybių nėra vertinamos mėgėjų. Vienintelis visų rūšių mėsos paruošimo rūkymui būdas - sūdymas. Taip išvengiama pavojingų bakterijų dauginimosi, kai mėsa būna 4-60°C temperatūros aplinkoje.

Dėl to papildomai naudojamas cukrus ir "Prahos milteliai". Pastarieji gaminami maišant natrio nitritą (sodos nitritą) ir druską santykiu 1:16. Kitas "Prahos miltelių" receptas - maišyti natrio nitritą, natrio salietrą, valgomąją druską santykiu 1:64:16. Arbatinio šaukštelio šio mišinio pakanka dviems kilogramams mėsos.

BBQ gamyba lauke - malonumas, nors tai ne vienkartinis darbas, kai viskas sumaišoma ir belieka laukti. Kas valandą, jei rūkykla kūrenama malkomis, reikia papildyti kuro, retkarčiais mėsą patepti padažu, stebėti dūmų temperatūrą. Laiko lieka, bet ne daugiau nei keletui gurkšnių alaus. Patartina pradėti rūkyti tik gerai sudegus malkoms dėl jau minėto kreozoto poveikio mėsos skoniui.

Sklendėmis palaikoma ne aukštesnė, nei 150°C temperatūra. Tokia temperatūra priimtina tik nedideliame katilo formos BBQ rūkant kiaulieną ar kumpį. Ðiuo atveju ji bus daugiau iškepusi, o ne išrūkyta. Įgiję patirties, bandykite mėsą rūkyti maždaug 100°C ar žemesnėje temperatūroje. Žemesnėje temperatūroje rūkoma paukštiena bei žuvis. BBQ tobulumo viršūnė - 70-60°C temperatūroje 20 valandų gaminta kiauliena, aviena ar paukštiena.

Patarimas pradedantiems - neverta žaisti su sklende, leidžiant temperatūrai šokinėti aukštyn žemyn. Geriau patiekalą ilgiau gaminti vėsesniame dūme. Jei rūkykloje neįtaisytas termometras, bandykite nustatyti temperatūrą ranka liesdami rūkyklos dureles. Delnas tris - keturias sekundes atsparus 90°C temperatūrai, o kita plaštakos pusė - 70°C temperatūrai.

Bus tęsinys

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Namai

Kodėl verta skaityti kūdikiams? Specialistų patarimai

Apie skaitymo naudą vaikams kalbama daug. O ką mes žinome apie skaitymą kūdikiams? Kuo skirsis raida vaikų, kurių gyvenime nuo pirmųjų dienų buvo knygos, ir vaikų, kurie tokios galimybės neturėjo? Savo įžvalgomis dalijasi skaitymo specialistas, psichologas ir dviejų vaikų mama.

Žaislų mados: iš kur atsiranda ir kiek išsilaiko (3)

Dar ne taip seniai visos pasaulio mergaitės verkė dėl lėlių Barbių ir atrodė, kad jų šlovė niekada neišblės, tačiau dabar mažosios tiesia rankas į lėlės–siaubūnes, vadinamas monstrėmis.

Pristatė ranka pieštą kelionių po Lietuvą žemėlapį vaikams

Internetinis kelionių projektas Lietuvon.lt kartu su grafike Neringa Žukauskaite sukūrė pirmąjį Lietuvoje ranka pieštą šalies žemėlapį vaikams.

Atostogų užsienyje dilema: ką daryti susirgus vaikui (1)

Vasarą dvigubai padaugėja atvejų, kuomet užsienyje su atžalomis atostogaujančios šeimos patiria rimtus iššūkius dėl vaikų sveikatos ar nelaimingų atsitikimų.

Mankšta padės sumažinti nemalonius pojūčius nėštumo metu

Atėjus vasarai turiu gerą progą praleisti daugiau laiko lauke ir jį išnaudoti kažkiek aktyvesnei fizinei veiklai, kuri pastaruoju metu man labai padeda kovoti su bendru organizmo apsunkimu ir tiesiog suteikia gerą energijos užtaisą.