Kiekvienas, maudamas vestuvinį žiedą ant mylimo žmogaus piršto, svajoja apie ilgai truksiančią laimę, tačiau kažkodėl šios viltys pasiteisina gana retai.
Šeima, vyras su žmona
Pavargę ir bučiniu nesutikti vyrai nuo žmonų slepiasi už laikraščio, o moterys, nesulaukusios švelnumo ir dėmesio, panyra į muilo operas. Paskui, vakarieniaudami, jie šnekasi apie vaikus ir pinigus. Atžalas dažniausiai yra už ką pabarti, o pinigų - trūksta.

Tokia kasdienybė kai kam gali pasirodyti net laiminga. Juk namuose nėra girtų muštynių, abu turi darbus ir pinigų mokesčiams sumokėti. Tačiau kadaise, kai vakarais dar skubėdavo į pasimatymus, jiedu ilgėjosi vienas kito nuo pat ryto, o susitikę buvo pasirengę šnekučiuotis iki paryčių. Kas atsitiko?

Laimės vertė

“Viskas priklauso nuo to, kokią kainą už šeimyninę laimę pasirengęs mokėti kiekvienas sutuoktinis”, - sako psichologė Bena Sabaliūtė, sukaupusi nemažą pagalbos ieškančių porų konsultavimo patirtį. Jei kažkas nori naudotis visais santuokos privalumais, tačiau dėl jos nenori atsisakyti viengungiškų įpročių, vargu ar santykiai susiklostys geri.

Blogiausia, anot psichologės, būna tuomet, kai tuokdamiesi žmonės įsivaizduoja, jog jiems niekuomet nekils problemų. Tada sunkumus ir konfliktus jie vertina kaip tragediją. Pasirengusieji nesklandumams, gali drauge paieškoti išeities. Jie kalbasi, tariasi, siekia kompromiso ir jei yra pakankamai lankstūs, gali sėkmingai įveikti net didelę krizę.

“Tačiau pats svarbiausias dalykas - meilė. Jei jos nebėra, pastangos išsaugoti šeimą bent vienam iš dviejų pasirodo per didelės, o ir dėl jų prasmingumo galima suabejoti”, - skuba pridurti konsultantė. Jos teigimu, daugybė žmonių gyvena nejausdami didelio pasitenkinimo savo santuoka, tačiau tokie santykiai juos tenkina, jei nėra didelių bėdų ir vaikai dar neužauginti.

“Tačiau kalbėdami apie šeimyninę laimę mes turime omenyje, kad žmonių tarpusavio santykiai turi būti kokybiški ir tenkinti svarbiausius abiejų poreikius. Kažin ar moteris, kuri jaučiasi nesuprasta ir amžinai laukia su draugais užtrunkančio vyro, šiam parėjus, gali staiga tapti įspūdinga meiluže, o ne būti viskuo nepatenkinta niurzga”, - sako psichologė. Todėl ji pirmiausia klausia žmonių, kas juos dar sieja.

“Būna, kai net ant skyrybų slenksčio stovinti pora sako, jog tebemyli vienas kitą, tačiau tuojau pat ima kaltinti tą antrąjį ir reikalauti, kad jis pasikeistų. Tokiu atveju žmonės turėtų savęs paklausti, ką kiekvienas pasirengęs padaryti bendram labui, o ne reikalauti, kad keistųsi kitas. Keistis ir stengtis reikia abiem”, - įvardija sėkmės receptą B.Sabaliūtė.

Skaudžiausi dalykai

Moteriai reikia žinoti, kad ji - mylima, o vyras blogai jaučiasi, jei negauna savo reikšmingumo patvirtinimo. Maloniausia, kai tai pasako žmona. Frazės “Ką aš be tavęs daryčiau”, “Man taip gera, kad visuomet galiu pasikliauti tavimi”, vyrą veikia kaip balzamas. Dėl tokios moters galima dar pasistengti, tai net malonu.

Žinoma, geri žodžiai neskambės įtikinamai, jei moteris išties yra blogos nuomonės apie savo vyrą, dar vakar jį graužė smulkmeniškais priekaištais. Jei moteris tyli ar net mėgina sumenkinti vyro nuopelnus šeimai, jis gelbstisi parnešdamas daugiau pinigų. Tačiau šiais laikais nemažai šeimų būtent moters statusas visuomenėje yra aukštesnis ir jos alga didesnė. Ką daryti vargšui vyrui?

Ne kiekvienas tokioje situacijoje susipras palengvinti daugiau uždirbančios moters namų darbų naštą. Už tai jis susilauktų tikrai nuoširdaus dėkingumo. Beje, Vakaruose atlikto tyrimo duomenys liudija, kad vyrai, atliekantys buities darbus namuose, moterims atrodo ypač seksualiai. Bet vyras bijo atsidurti po padu ir visuomenėje galiojantys stereotipai jį tam skatina. Kur kas “vyriškiau” - pasigerti dėl prastai susiklosčiusio gyvenimo.

“Norėdamas ką nors gauti žmogus turi išmokti duoti”, - primena dažnai užmirštamą universalią tiesą psichologė. Tačiau svarbu nesusipainioti. Materialinių rūpesčių prislėgtam atrodo, kad jie gyvenime patys svarbiausi, tačiau išties kur kas svarbesni jausmai, kurie blėsta, jei mes jais nesirūpiname. Tad juos puoselėti skiriamas laikas neina veltui, kaip dažnas įsivaizduoja.

“Pakalbėsim apie tai, kai būsiu ne taip užsiėmęs, dabar ir taip rūpesčių - iki kaklo”, - sako vyras nekantraujančiai žmonai net nenujausdamas, kad taip netenkina svarbesnio jos poreikio nei ekonominė gerovė.

Specialistai žino vyrų ir moterų svarbiausių poreikių skalę bei vietas, kur jie prasilenkia. Tad gali padėti susigaudyti žmogui, kuris jaučia nepasitenkinimą partneriu, tačiau nežino, ką reikėtų pakeisti. Moterys dažnai skundžiasi, kad vyrai labai mažai būna namie ir bendravimui nelieka laiko. Vyrai pyksta, kai jos ima reikalauti dėmesio ir ilgų pašnekesių. Jie pavargę ir nori pailsėti, o paskui - gero sekso. Įskaudinta moteris nenori net galvoti apie tai. Šeimos taip gali gyventi dešimtmečius, kol vienas sutuoktinių neištveria. Atsiranda trečiasis veikiantis asmuo arba konfliktai tampa nebepakeliami.

“Neseniai nagrinėjome atvejį, kai dešimtį metų beveik visi vyro poreikiai šeimoje buvo tenkinami, o žmonos - nė vienas. Ji buvo rimtai nutarusi skirtis, o vyras negalėjo to nei suprasti, nei patikėti. Jo nuomone, šeimoje viskas buvo gerai. Žmona jautė pareigą “apvalinti kampus” ir ilgai kentėjo, kol apsisprendė”, - sako B.Sabaliūtė.

Trečiasis

Žmonės dažnai pykstasi dėl smulkmenų, tačiau jos tėra simptomas. Išties tai vyksta dėl gilesnių dalykų. Jeigu dėl jų žmonės sutaria, jie sugeba sutvarkyti ir buitines smulkmenas. Jei susvetimėjama, konfliktai nesprendžiami, nepasitenkinimas kaupiasi ir ateina diena, kai ką nors daryti būna per vėlu. Daugelis žmonių kaip tik tuomet ir ateina pas psichologus”, - liūdnai šypteli B.Sabaliūtė. Ji sako suprantanti, kad specialistų teiginys, jog trečiasis asmuo, įsimaišęs į poros santykius, ją išardo tuomet, kai jie nekokybiški, labiau erzina, nei paguodžia.

“Nereikia praleisti to momento, kai tas trečiasis atsiranda, ir paklausti savęs, ką sutuoktinis jame randa. Gal jam to seniai trūksta? Psichologai neatmeta galimybės, kad sąmoningai veikiantis šeimos ardytojas, ypač toks, kuris moka manipuliuoti žmonių silpnybėmis, nedidelį plyšelį tarp sutuoktinių gali paversti nebeįveikiama praraja”, - aiškina konsultantė.

Tačiau žmonės retai randa jėgų savęs sąžiningai paklausti, kas verčia sutuoktinį susidomėti tuo svetimuoju. Pyktis, pažeminimas ir priekaištai išties nėra geri vaistai šeimos ligoms gydyti. Pirmajame etape dar galima šeimą išgelbėti, bet laikas eina ne sutuoktinio naudai. Kuo ilgiau tęsiasi naujieji santykiai, tuo jie darosi reikšmingesni ir stipresni.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (4)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (59)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (57)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (23)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (9)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...

Pataria mitybos specialistė: maitinuosi sveikai, bet svoris nekrenta – ką daryti? (18)

Sulaukiu daugybės laiškų su prašymais patarti, kaip sureguliuoti mitybą, ką daryti, kad imtų...

E. Jankauskas pirmą kartą turės optimalią rinktinės sudėtį (4)

Pasaulio čempionato atrankos mačams su Škotija ir Slovėnija nacionalinės ekipos strategas Edgaras...

A. Tapinas. Mūsų gėda tarp intrigantų ir impotentų (210)

Penktadienį Vilniaus oro uoste vėl nusileidus pirmajam lėktuvui, viešoje diskusijoje pasigirdo...