Indianos universiteto ir Jeilio universiteto (abu JAV) mokslininkų neseniai atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad koledžo amžiaus vaikinai prastai skiria nežodinius draugiškumo ženklus nuo seksualinio susidomėjimo, nes vyrų akis tokiems dalykams yra mažiau jautri nei moteriška – tačiau jų bendraamžės panelės taip pat šiuos ženklus skyrė ne itin gerai.
Vyrai
© Corbis
Tyrime, kuris balandį bus publikuojamas leidinyje „Psychological Science“, nurodoma, jog vyrai, vertinę draugiškai nusiteikusių moterų nuotraukas, neteisingai nurodė, jog 12 proc. nuotraukoje esančių moterų bando parodyti seksualinį susidomėjimą. Moterys taip klydo 8,7 proc. atvejų.

Ir vyrai, ir moterys dar dažniau darė priešingų klaidų – vertindami seksualiai susidomėjusių moterų nuotraukas vyrai klaidingai nurodė, kad nuotraukose 37,8 proc. moterų yra „draugiškos“. Moterys tokias klaidas darė 31,9 proc. atvejų, pranešė sciencedaily.com.

Mokslininkai jau senokai žinojo, kad jaunuoliai dažniau už paneles sumaišo nežodinius draugiškumo ženklus su seksualiniu susidomėjimu, bet tvirto lyčių skirtumo paaiškinimo sukurta nebuvo.

Populiaresnė iš dviejų konkuruojančių teorijų šį skirtumą teisino jaunuolių polinkiu seksualizuoti savo socialinę aplinką. Mažiau populiari teorija – kurią palaiko pastarasis tyrimas – teigia, kad moterys yra pranašesnės vertinant veido išraiškas ir kūno kalbą, kuriais bandoma išreikšti įvairiausias emocijas, taigi, jos tiksliau atpažįsta seksualinio susidomėjimo požymius. Jaunuoliai tiesiog prasčiau suvokia nežodinius ženklus.

„Lyginant su moterimis, vyrai mūsų tyrime per daug neseksualizavo nuotraukų rinkinių. Ir vyrai, ir moterys buvo nelinkę teigti, kad dviprasmiški ženklai yra „seksualinio susidomėjimo“ požymis. Tiesą sakant, vyrams ir moterims nustatytos praktiškai identiškos seksualinio susidomėjimo (kuris turi būti suvokiamas, kad jie surizikuotų teigti, jog rodomi nežodiniai ženklai tikrai yra seksualinės prigimties) ribos“, - sakė Indianos universiteto Psichologijos ir smegenų mokslų katedros doktorantė Coreen Farris.

C. Farris sakė, jog jų tyrimas yra įdomus tuo, jog nepateikė jokių duomenų, kurie paremtų pirmąją teoriją.

„Tyrimo rezultatai daugeliu būdų nurodo bendresnį paaiškinimą, dėl ko jauni vyrai priima tokius sprendimus, kokius priima. Stebėtas moterų pranašumas skiriant draugiškumą ir seksualinį susidomėjimą taip pat taikytinas ir liūdesio bei atstūmimo išraiškų skyrimui.

Tai verčia manyti, kad didesnis jaunų vyrų polinkis neteisingai interpretuoti draugiškumo ženklus kaip seksualinį susidomėjimą gali būti tiesiog nespecifinis prastesnis sugebėjimas vertinti nežodinius ženklus, o ne koks nors išskirtinis, tik seksualinių signalų suvokimui taikytinas procesas“, - sakė ji.

Tyrime dalyvavo 280 heteroseksualių vyrų ir moterų, kurių vidutinis amžius buvo 19,6 metų. Tiriamieji, vieni sėdėdami kambaryje su kompiuteriu, turėjo į keturias kategorijas (draugiška, seksualiai susidomėjusi, liūdna, atstumianti) suskirstyti 280 moterų nuotraukų (jose buvo matomas visas aprengtas moters kūnas). Kiekvienos kategorijos nuotraukos prieš tai buvo įvertintos taikant išsamų validacijos procesą.

Tyrimo metu nustatyta, kad ir vyrai, ir moterys labiausiai klydo vertindami nuotraukas, kuriose buvo išreikštas seksualinis susidomėjimas. C. Farris, kurios tiriamieji darbai labiausiai susiję su seksualine vyrų agresija, pažymėjo, jog rezultatai parodo vidutinį skirtumą.

„Duomenys neparemia idėjos, kad visi vyrai nežodinius ženklus vertina prastai ar kad visoms moterims tai sekasi puikiai. Skirtumas nėra didelis“, - sakė doktorantė.

Tyrimo autoriai savo straipsnyje rašė, kad daugeliu atvejų „klaidingo seksualumo įvertinimo neigiamos pasekmės nebus rimtesnės už nežymius socialinius nepatogumus“. Tačiau nedidelei vyrų grupei seksualumo vertinimo klaida yra siejama su seksualine prievarta, todėl šį procesą svarbu suvokti, siekiant sumažinti išprievartavimų riziką.

Anot C. Farris, tokie tyrimai turėtų padėti jauniems vyrams geriau suvokti, kad jų vertinimas gali būti klaidingas bei padėti sumažinti seksualinę agresiją.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pavalgęs A. Užkalnis sako, kad Nidą metas branginti, kol visai užbrangs (46)

Žinau, žinau, šiandien ne toks sekmadienis, kad galima būtų ramiai apie Nidą rašyti: nebėr tų...

Trečdalis menopauzės sulaukusių moterų turi šią „dovaną“: ginekologas paaiškino, kada reikia sunerimti (15)

Daugelis moterų net neįtaria, jog jų gimdoje vystosi miom a. O dažniausiai jas atlikti padeda...

Kaip iš tikrųjų atrodo gyvenimas Rusijos glūdumoje (158)

Švintant saulei Jevdokimovas, kaimas Rusijos glūdumoje, tingiai bunda iš miego ir nyra iš trobas...

Greitai uždirbti iš savo buto gali ne visi: ko labiausiai reikia? (1)

Lietuvoje, ypatingai didmiesčiuose ir kurortuose, populiarėja trumpalaikės nuomos verslas. Jį...

Sąmokslo teorijų karalienė: kas slypi už kalbų apie slapta pasaulį valdančius žmones (381)

Mito apie iliuminatus atsiradimo istorija atskleidžia, kaip šiandien gimsta melagingos žinios, o...

Skaitmeninės legendos: A. Sabonis ir Š. Marčiulionis žais tarp visų laikų NBA geriausiųjų? (2)

Vasarai artėjant prie pabaigos NBA vaizdo žaidimų kūrėjai atskleidžia vis daugiau paslapčių...

„Velomaratono“ dalyviai slysčiojo lietaus išpraustame Vilniuje, bet gerino pernykščius rezultatus (18)

Sekmadienį aštuntą kartą startavo masiškiausias šalyje dviračių sporto renginys...

Sugriuvus automobilių stovėjimo aikštelei, mašinos pakibo ore (17)

Nottinghamo centre, įgriuvus daugiaaukštei automobilių aikštelei, dalis joje stovėjusių mašinų...

Ar kada susimąstėte, kaip iš tiesų dirba „Palangos bobutės“ (145)

300 kvadratinių metrų dydžio butas vasarai Palangoje jau atgyvena, sako „Ober-Haus“ Vakarų...

Naktinis reidas Vilniuje: nepilnametis prie vairo ir nuo dėmesio į krūmus sprukęs doras jaunuolis (44)

Naktinis reidas Vilniuje prasidėjo iškart pričiuptais dviem vairuotojo pažymėjimų...