Padalinkime vyro amžių perpus - gausime kažkokį vidurkį. Tai 35-40 metų. Tuo metu vyrams prasideda kelerių metų laikotarpis, kurį ir vadina vidutinio amžiaus krize. Atsiranda norai dirbti kažką kitą, atsiranda jausmai kitoms moterims. Tik žodis “krizė” dažniausiai reiškiantis kažką ūmaus ir netikėto, skamba keistai: jei žinai, kad ji įvyks, kodėl gi ji krizė?
Iš tikrųjų dažnas žmogus tiki, jog jis yra išimtis. Jei kažkam kažkur ir būna visokių krizių, tai dažniausiai ne jam. Jis pragyvens savo gyvenimą nenuilstamai gerindamas savo gerbūvį. Išsirinkęs vieną kartą moterį, jis pragyvens su ja visą gyvenimą laimingai. Išsirinkęs profesiją - dirbs tą darbą visą gyvenimą.

Žinoma, pasitaiko išimčių. Šitie išimtiniai žmonės kalba atsargiau: kol kas mes kartu, o kas bus toliau - žiūrėsime. Tai pat ir su profesiją: kol kas padirbėsime čia, o kas bus toliau - gyvenimas parodys. Toks apdairumas, žinoma, labiau būdingas seniams, o ne jaunuoliams.

Jaunuoliai nėra labai užtikrinti nei būsima žmona, nei būsima profesija. Jie ieško ir renkasi. Tačiau pasirinkę kelią, jie daugmaž juo pasitiki. Jauni vyrai, visiškai nuoširdžiai ir užtikrintai planuojantys savo gyvenimą, taip ir daro: jie eina į vedybas, į mokslus, į karjerą vis labiau ir labiau užtikrintu žingsniu.

Vyras ir moteris

Štai ji: žmona. Ji – pati geriausia. Štai jis - teisės fakultetas. Ne, programavimas. Oi, ne - verslo vadyba. Ją reikia baigti. Štai jis – darbas firmoje. Jį reikia dirbti. O šeimai reikia buto. O vėliau - namo. Ir automobilio. Ir kelionės į užsienį atostogų. Šalia to vis kažko prireikia augantiems vaikams.

Su amžiumi ateina patirtis: na, automobilį aš jau pažįstu… žinau aš, kaip su tomis žmonomis…. Žinau aš tuos statybininkus… Žinau aš tuos vaikus. O kaip uždirbami pinigai - žinau vis geriau. Viskas aiškėja diena iš dienos. Šiame kelyje šalia žmona - patikima draugė, meilužė ir pašnekovė. Kartais net darbų vykdytoja, kartais - iždininkė. Ir beveik visada - tavo vaikų augintoja. Nors ir skaitosi, kad už viską atsakote abu, realybėje dažniausiai būna kitaip.

Iki vidutinio amžiaus krizės vyro gyvenimas panašus į kopimą į kalną vis labiau aiškėjančiu maršrutu.

Tylintis vyras

Tačiau kažkas tarsi susvyruoja artėjant ketvirtam dešimtmečiui. Pirmiausiai atsiranda abejonės savo profesija, po to- savo šeimyniniu gyvenimu. Kartais iš pradžių - šeimyniniu gyvenimu, vėliau - profesija. Abejonės šeimyniniu gyvenimu nereiškia: “nenoriu šeimos”. Priešingai, vidutinio amžiaus vyrui šeima yra jaukus lizdas, prie kurio saugios šilumos jis pripratęs.

Mūsų tautiečiai, o plačiąja prasme - europiečiai – kariai iš prigimties. Karių palikuonys - mūsų vyrai - linkę į kovą ir dabar. Jie lygiai taip pat linkę ilsėtis po kovų prie jaukaus židinio. Panašu, kad dabartiniai vyrai ne kariauja, tačiau mėgsta stebėti sporto varžybas - prisiminimą apie genetinį karį viduje tavęs. O šalia turi būti jauki sofa, žmona, maistas, šiluma…

Tačiau kažkoks tame atsiranda ir sąstingis. Kažkoks lyg ir nerimas. Kažkas panašaus į “tai ką – dabar viskas taip ir bus visą gyvenimą?“ Ir štai šiame jaukume atsiranda nesaugumas. Ne tas nesaugumas, kuris lydėjo šį vyrą jaunystėje: ”ar aš kada nors rasiu artimą sielą?” Taip, jis tuomet jos ieškojo, nors jo smegenis ir temdė seksas. Jis buvo taip užimtas seksu, kad net nepastebėdavo, kad ieško artimos sielos. Ir jaukumo.

Jis - toks kietas ir drąsus - sielos gilumoje ieškojo ne kietų mūšių ir ne žygdarbio. Iš tikrųjų jis tik plaukiodavo pasiklydęs vandenyne. Moters akivaizdoje jis tik keldavo savo vyrišką reitingą ir laukdavo, kol jį įvertins moteris ir taps jam saugia dvasine sala. Pagaliau jis pasiekė tai, ko norėjo. Jį įvertino pati nuostabiausia pasaulyje moteris. Jis apsigyveno toje saloje. Jis aprimo. O dabar jam vėl neramu: tai ką? Pasąmoningas klausimas - ar aš taip ir nebeturėsiu išsikovoti dar vienos artimos sielos? O sąmonėje - ir ką - taip ir nelaikysiu savo rankose jauno moteriško kūno?

Jis ir ji

Gerbiamos skaitytojos bus visiškai teisios, jei pasakys, kad kai kuriems vyrams “reikia išsidūkti iki vedybų”. Iš tikrųjų, “išsidūkęs” vyras iki vedybų laikė rankose ne vieną moterišką kūną, ir prisiminimų apie tai, kuo viskas baigdavosi, turėtų užtekti ilgam, kad atbaidyti jį nuo pakartotinų eksperimentų - kuo daugiau buvo jaunystėje tos patirties, ar kuo ji buvo ryškesnė, tuo ilgiau turėtų laikytis šis “ išsidūkimas”.

Ką tai reiškia “prisiminti, kuo viskas baigdavosi”? Panašu, kad kiekviena užbaigta meilės istorija vyrui - vis dėlto randelis. Vis dėlto buvo jaunystėje kažkas panašaus į “po viso to aš jos nebenoriu” arba “kam visos tos jos dramos?”. O jautresniems vyrams:” man labai sunku suvokti, kad padariau ją nelaiminga”.

Jaunystės meilės istorijos dažniausiai turi nemalonius finalus. Ir gerai.

Tai buvo nemalonu, bet tai - lengva susirgimo forma. Imunitetas po persirgtų meilės istorijų - kaip imunitetas po persirgtos kiaulytės. Toliau bus geriau - tikriau ir patikimiau. Ko gamtai ir reikėjo.

Šeima. Lizdas. Vaikai. Imunitetas nuo nuėjimų į šoną. Ji - pati nuostabiausia ( gamta paslapčia ploja). Profesija - užtikrinta ir ilgam ( moteris ramiau atsidūsta - pasijunta šalia vyro saugesnė dėl savo ir vaikų aprūpinimo ).

Ir jie gimdo, augina vaikus ir apsirūpina!

Jis ir ji

Ir štai, kai imunitetas baigiasi, o “neišsidūkusių” vyrų gyvenime su dar didesne tikimybe, jiems ateina keistas noras vėl kažką tokio patirti. Vėl matyti susižavėjusias akis, vėl glamonėti jauną kūną, vėl eiti iš proto. Tik dabar tai daryti galima ramiau: be jaunystėje patirto neramumo, nesaugumo, neužtikintumo. Su seksualine patirtimi ir pilnesne pinigine. Tik su didele kaina - kalte prieš žmoną ir vaikus. Ir, jei kaltė negresia, kažkaip nepastebimai atsiranda jauna pažįstama – draugė - lygiavertė pašnekovė - meilužė.

Nebūtinai tokia tvarka. Kartais net ne tvarka. Tik draugė. Tik lygiavertė pašnekovė. Tik meilužė. Atsitiktinė lytinė partnerė - žmonos, būkite atlaidžios. Meilužė - žmonos, dėmesio!- patikrinama jūsų seksualinio gyvenimo kokybė. Meilužė plius draugė - žmonos, būkite budrios! Patikrinamas jūsų santuokos tvirtumas. Meilužė plius draugė plius lygiavertė pašnekovė - žmonos, ruoškitės permainoms! Patikrinama jūsų asmenybės branda. Visas gyvenimas. Sugebėjimas keistis iš esmės ir rimtai.

Apie tai, kaip vyrai suabejoja savo profesija, galima daug nekalbėti. Na, tapo rusų verslininkas Fetas poetu. Na, išvažiavo prancūzų tarnautojas Gogenas į tolimą salą piešti. Na, išėjo iš darbo lietuvis inžinierius ir tapo meditacijos mokytoju… Visa tai žmonai svarbu, tačiau ne taip, kaip vyro meilė jai.

O kaip su meile žmonai krizės metu?

O su meile žmonai visada nežinia kaip. Su meile iš vis nenuobodžiausi. Tai jinai vėl užsiliepsnoja seksualine aistra. Tai ramiai dega santuokine meile ir karštumu. Tai lovoje ji vos rusena, bet patikimai atsiperkama draugystės ir bendrų rūpesčių degliąja žaliava. Nežinia kaip su ta meile. Tačiau ji yra. Visada yra. Patikėkite vidutinio amžiaus krizę išgyvenusiu vyru.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Vaizdas pro langą į Europą: Baltijos regionas Kremliui – tik viena jo baisios strategijos detalė (14)

Su rusų ekonomistu, žurnalistu Dmitrijumi Travinu DELFI susitiko Europos universitete Sankt...

Paėmusieji būsto paskolas viliojami galimybe sutaupyti nemenką sumą (3)

Tūkstančiai šalies gyventojų įsigydami nuosavą būstą skolinosi pinigų iš bankų....

Azija kuria savo pasaulio tvarką (4)

Pastaruoju metu daug pasakyta apie tai, kaip Donaldo Trumpo administracijos politika kertasi su tuo,...

Orai: pajusime tikrą rudens alsavimą (11)

Iki pat savaitės pabaigos šalyje išsilaikys gaivūs orai , dažnai varvės dangus, įsismarkaus...

Traukinys Maskva-Vladivostokas: lietuviai juo vyko, tikėdamiesi nuotykių ir problemų (234)

Šią vasarą aš – Tadas, ir mano brolis Mantas, atostogoms nusprendėme pasirinkti kiek...

Geriausi pusryčiai norintiems sulieknėti (1)

Norintys mesti svorį gali lengviau atsikvėpti – šį kartą nereikės valgyti nieko neįprasto. Ir...

Atlikėjas iš P. Afrikos GSLIM žmoną ir ramybę rado Lietuvoje: dar visai neseniai ten mūsų santykiai būtų buvę nelegalūs (5)

Pusę metų Lietuvoje gyvenantis dainininkas iš Pietų Afrikos GSLIM (Gabriel Sweet Life In Music)...

Sezoninį darbą pasirinko dėl neįprastos priežasties: šis įdarbinimas buvo pats svarbiausias (17)

Dauguma jaunuolių sezoninį darbą renkasi dėl paprastų priežasčių, vieni nori užsidirbti...

Eksperimentas: 7 absoliutaus pritarimo vyrui dienos (24)

Kas bus, jei ištisą savaitę pamėginsime pritarti bet kokiam vyro sprendimui? Eksperimentas, kurį...

Tris kartus už nuosavus tvirtesni dantys – per parą (58)

„ Dantys per vieną valandą – dantys vienai valandai“, – anksčiau ironizuodavo...