Padalinkime vyro amžių perpus - gausime kažkokį vidurkį. Tai 35-40 metų. Tuo metu vyrams prasideda kelerių metų laikotarpis, kurį ir vadina vidutinio amžiaus krize. Atsiranda norai dirbti kažką kitą, atsiranda jausmai kitoms moterims. Tik žodis “krizė” dažniausiai reiškiantis kažką ūmaus ir netikėto, skamba keistai: jei žinai, kad ji įvyks, kodėl gi ji krizė?
Iš tikrųjų dažnas žmogus tiki, jog jis yra išimtis. Jei kažkam kažkur ir būna visokių krizių, tai dažniausiai ne jam. Jis pragyvens savo gyvenimą nenuilstamai gerindamas savo gerbūvį. Išsirinkęs vieną kartą moterį, jis pragyvens su ja visą gyvenimą laimingai. Išsirinkęs profesiją - dirbs tą darbą visą gyvenimą.

Žinoma, pasitaiko išimčių. Šitie išimtiniai žmonės kalba atsargiau: kol kas mes kartu, o kas bus toliau - žiūrėsime. Tai pat ir su profesiją: kol kas padirbėsime čia, o kas bus toliau - gyvenimas parodys. Toks apdairumas, žinoma, labiau būdingas seniams, o ne jaunuoliams.

Jaunuoliai nėra labai užtikrinti nei būsima žmona, nei būsima profesija. Jie ieško ir renkasi. Tačiau pasirinkę kelią, jie daugmaž juo pasitiki. Jauni vyrai, visiškai nuoširdžiai ir užtikrintai planuojantys savo gyvenimą, taip ir daro: jie eina į vedybas, į mokslus, į karjerą vis labiau ir labiau užtikrintu žingsniu.

Vyras ir moteris

Štai ji: žmona. Ji – pati geriausia. Štai jis - teisės fakultetas. Ne, programavimas. Oi, ne - verslo vadyba. Ją reikia baigti. Štai jis – darbas firmoje. Jį reikia dirbti. O šeimai reikia buto. O vėliau - namo. Ir automobilio. Ir kelionės į užsienį atostogų. Šalia to vis kažko prireikia augantiems vaikams.

Su amžiumi ateina patirtis: na, automobilį aš jau pažįstu… žinau aš, kaip su tomis žmonomis…. Žinau aš tuos statybininkus… Žinau aš tuos vaikus. O kaip uždirbami pinigai - žinau vis geriau. Viskas aiškėja diena iš dienos. Šiame kelyje šalia žmona - patikima draugė, meilužė ir pašnekovė. Kartais net darbų vykdytoja, kartais - iždininkė. Ir beveik visada - tavo vaikų augintoja. Nors ir skaitosi, kad už viską atsakote abu, realybėje dažniausiai būna kitaip.

Iki vidutinio amžiaus krizės vyro gyvenimas panašus į kopimą į kalną vis labiau aiškėjančiu maršrutu.

Tylintis vyras

Tačiau kažkas tarsi susvyruoja artėjant ketvirtam dešimtmečiui. Pirmiausiai atsiranda abejonės savo profesija, po to- savo šeimyniniu gyvenimu. Kartais iš pradžių - šeimyniniu gyvenimu, vėliau - profesija. Abejonės šeimyniniu gyvenimu nereiškia: “nenoriu šeimos”. Priešingai, vidutinio amžiaus vyrui šeima yra jaukus lizdas, prie kurio saugios šilumos jis pripratęs.

Mūsų tautiečiai, o plačiąja prasme - europiečiai – kariai iš prigimties. Karių palikuonys - mūsų vyrai - linkę į kovą ir dabar. Jie lygiai taip pat linkę ilsėtis po kovų prie jaukaus židinio. Panašu, kad dabartiniai vyrai ne kariauja, tačiau mėgsta stebėti sporto varžybas - prisiminimą apie genetinį karį viduje tavęs. O šalia turi būti jauki sofa, žmona, maistas, šiluma…

Tačiau kažkoks tame atsiranda ir sąstingis. Kažkoks lyg ir nerimas. Kažkas panašaus į “tai ką – dabar viskas taip ir bus visą gyvenimą?“ Ir štai šiame jaukume atsiranda nesaugumas. Ne tas nesaugumas, kuris lydėjo šį vyrą jaunystėje: ”ar aš kada nors rasiu artimą sielą?” Taip, jis tuomet jos ieškojo, nors jo smegenis ir temdė seksas. Jis buvo taip užimtas seksu, kad net nepastebėdavo, kad ieško artimos sielos. Ir jaukumo.

Jis - toks kietas ir drąsus - sielos gilumoje ieškojo ne kietų mūšių ir ne žygdarbio. Iš tikrųjų jis tik plaukiodavo pasiklydęs vandenyne. Moters akivaizdoje jis tik keldavo savo vyrišką reitingą ir laukdavo, kol jį įvertins moteris ir taps jam saugia dvasine sala. Pagaliau jis pasiekė tai, ko norėjo. Jį įvertino pati nuostabiausia pasaulyje moteris. Jis apsigyveno toje saloje. Jis aprimo. O dabar jam vėl neramu: tai ką? Pasąmoningas klausimas - ar aš taip ir nebeturėsiu išsikovoti dar vienos artimos sielos? O sąmonėje - ir ką - taip ir nelaikysiu savo rankose jauno moteriško kūno?

Jis ir ji

Gerbiamos skaitytojos bus visiškai teisios, jei pasakys, kad kai kuriems vyrams “reikia išsidūkti iki vedybų”. Iš tikrųjų, “išsidūkęs” vyras iki vedybų laikė rankose ne vieną moterišką kūną, ir prisiminimų apie tai, kuo viskas baigdavosi, turėtų užtekti ilgam, kad atbaidyti jį nuo pakartotinų eksperimentų - kuo daugiau buvo jaunystėje tos patirties, ar kuo ji buvo ryškesnė, tuo ilgiau turėtų laikytis šis “ išsidūkimas”.

Ką tai reiškia “prisiminti, kuo viskas baigdavosi”? Panašu, kad kiekviena užbaigta meilės istorija vyrui - vis dėlto randelis. Vis dėlto buvo jaunystėje kažkas panašaus į “po viso to aš jos nebenoriu” arba “kam visos tos jos dramos?”. O jautresniems vyrams:” man labai sunku suvokti, kad padariau ją nelaiminga”.

Jaunystės meilės istorijos dažniausiai turi nemalonius finalus. Ir gerai.

Tai buvo nemalonu, bet tai - lengva susirgimo forma. Imunitetas po persirgtų meilės istorijų - kaip imunitetas po persirgtos kiaulytės. Toliau bus geriau - tikriau ir patikimiau. Ko gamtai ir reikėjo.

Šeima. Lizdas. Vaikai. Imunitetas nuo nuėjimų į šoną. Ji - pati nuostabiausia ( gamta paslapčia ploja). Profesija - užtikrinta ir ilgam ( moteris ramiau atsidūsta - pasijunta šalia vyro saugesnė dėl savo ir vaikų aprūpinimo ).

Ir jie gimdo, augina vaikus ir apsirūpina!

Jis ir ji

Ir štai, kai imunitetas baigiasi, o “neišsidūkusių” vyrų gyvenime su dar didesne tikimybe, jiems ateina keistas noras vėl kažką tokio patirti. Vėl matyti susižavėjusias akis, vėl glamonėti jauną kūną, vėl eiti iš proto. Tik dabar tai daryti galima ramiau: be jaunystėje patirto neramumo, nesaugumo, neužtikintumo. Su seksualine patirtimi ir pilnesne pinigine. Tik su didele kaina - kalte prieš žmoną ir vaikus. Ir, jei kaltė negresia, kažkaip nepastebimai atsiranda jauna pažįstama – draugė - lygiavertė pašnekovė - meilužė.

Nebūtinai tokia tvarka. Kartais net ne tvarka. Tik draugė. Tik lygiavertė pašnekovė. Tik meilužė. Atsitiktinė lytinė partnerė - žmonos, būkite atlaidžios. Meilužė - žmonos, dėmesio!- patikrinama jūsų seksualinio gyvenimo kokybė. Meilužė plius draugė - žmonos, būkite budrios! Patikrinamas jūsų santuokos tvirtumas. Meilužė plius draugė plius lygiavertė pašnekovė - žmonos, ruoškitės permainoms! Patikrinama jūsų asmenybės branda. Visas gyvenimas. Sugebėjimas keistis iš esmės ir rimtai.

Apie tai, kaip vyrai suabejoja savo profesija, galima daug nekalbėti. Na, tapo rusų verslininkas Fetas poetu. Na, išvažiavo prancūzų tarnautojas Gogenas į tolimą salą piešti. Na, išėjo iš darbo lietuvis inžinierius ir tapo meditacijos mokytoju… Visa tai žmonai svarbu, tačiau ne taip, kaip vyro meilė jai.

O kaip su meile žmonai krizės metu?

O su meile žmonai visada nežinia kaip. Su meile iš vis nenuobodžiausi. Tai jinai vėl užsiliepsnoja seksualine aistra. Tai ramiai dega santuokine meile ir karštumu. Tai lovoje ji vos rusena, bet patikimai atsiperkama draugystės ir bendrų rūpesčių degliąja žaliava. Nežinia kaip su ta meile. Tačiau ji yra. Visada yra. Patikėkite vidutinio amžiaus krizę išgyvenusiu vyru.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Kita augančių algų pusė visai nedžiugina (23)

Lietuvos gyventojų emigracija – itin neigiamas reiškinys, turėjęs tik vieną teigiamą pusę –...

A. Tapinas apie mokytojų padėtį: jei taip, tai emigruočiau (103)

Vienas įtakingiausių Lietuvos žurnalistų Andrius Tapinas prisipažįsta, kad jei uždirbtų 400...

Pragaru virtusios Barselonos epicentre atsidūrusi gidė: nuo teroristų vos pasprukau jau antrą kartą (21)

Ketvirtadienio vakarą Barselonoje autobusiukui įvažiavus į minią pėsčiųjų prasidėjo virtinė...

Incidentas Suomijoje: policija pašovė vyrą, peiliu badžiusį žmones atnaujinta (90)

Suomijoje, Turku mieste policija į koją pašovė vyrą, peiliu sužeidusį kelis žmones, praneša...

Kiek studentai mokės už butus Vilniuje (77)

Rugpjūtis ir rugsėjis tradicinis būsto nuomos pikas miestuose, kuriuose yra aukštosios mokyklos....

Nacionalinėje žemės tarnyboje sujudimas: atlikta krata vadovo kabinete (65)

Kaip DELFI patvirtino Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) veiklą kuruojantis žemės ūkio...

Paprastas būdas saugotis nuo radiacijos (2)

Pastaruoju metu žmonės vis dažniau domisi instrukcijomis - ką daryti, jei branduolinis karas visgi...

Kraupi moters išpažintis: brolis pirma pardavė kiemo draugams, o toliau prievartavo pats (176)

Nuo savo praeities ji bėgo ilgai ir baisią paslaptį slėpė ir nuo mylimųjų, ir nuo vaikų,...

Staigmena po maudynių – ausies uždegimas (1)

Grįžus po kelių dienų poilsio prie ežero sūnui pradėjo skaudėti ausį, iš jos šiek tiek...

Madridas į kovą su terorizmu pasitelks neįprastą priemonę (37)

Keliose Madrido pėsčiųjų gatvėse bus pastatyti didžiuliai gėlių vazonai, kurių paskirtis bus...