Man virš 30 m., esu išsilavinęs, vedęs ir mokslinį darbą dirbantis vyrukas. Regis, vedybinis gyvenimas buvo lyg ir normalus, tačiau neseniai žmona pasakė, kad manęs nemyli ir niekada nemylėjo. Paklausiau, kodėl nepasakė prieš vestuves? Anot jos, jei bučiau žinojęs, bučiau jos nevedęs. Po šių žodžių mano gyvenimas sustojo, nusviro rankos ir žlugo visi planai. Paskutiniu metu nors ir intensyviai dirbu, tačiau nėra tokio užsidegimo, koks buvo ankščiau. Kaip man susigražinti buvusį užsidegimą ir kaip vėl imti pasitikėti merginomis? Kad vėl netektų nusivilti...
Vyras
© Corbis/Scanpix
Atsako psichoterapeutas Olegas Lapinas

Rašote, kad jums nusvyro rankos ir žlugo visi planai. Tai reiškia, kad jūs sugebate labai giliai emociškai reaguoti į netektį. Užsidegimas, su kuriuo jūs anksčiau dirbote, pasitikėjimas merginomis, kurio siekiate, šiuo metu neįmanomi. Sieloje negali tilpti iš karto trys jausmai. Jau du yra per daug. O dabar tą vietą, kur tūno užsidegimas ir pasitikėjimas, užima netekties skausmas. Ir jį reikia gerbti. Juo reikia persirgti.

Kaip ir kiekvienas jausmas, taip ir netekties išgyvenimas, yra žmogui reikalingas. Jausmai apskritai reikalingi mums kaip signalai apie tai, kas mes tokie, kas vyksta tarp mūsų ir kitų žmonių, ir ką labiausiai vertiname. Protas šiuo atveju mus labai dažnai apgauna.

Tarkime, man atrodo, kad protas jums iki šiol sakydavo, kad viskas OK: “Esu išsilavinęs, vedęs ir mokslinį darbą dirbantis vyrukas. Regis, vedybinis gyvenimas buvo lyg ir normalus“. O paaiškėja, kad jūs neįžiūrėjote, jog žmona jūsų nemyli. Neįžiūrėjote, nes labai pasitikėjote savo protu, o jausmais nesivadovavote.

Jūs galite pasakyti, kad tai nesąmonė, kad jūs ir jausmus savo žmonai jautėte, kad ją mylėjote. Tuomet išeina, kad jūs ją mylėjote, o jinai jūsų - ne. Tokioje situacijoje jūsų jausmus maitino ne žmonos meilė, o jūsų paties įsivaizdavimas apie žmoną, idėja, taigi - vėl protas.

Tad ką jums dabar daryti - nepasitikėti protu?

Pasitikėti, tačiau tik tam tikromis aplinkybėmis: kai reikės rinktis iš kelių pasirinkimų vieną, kai spręsite darbinius uždavinius, kai rašysite mokslinį darbą. O santykiams su žmonėmis palikite jausmus - jie padės jums įsijausti į moteris, į vyrus, į vaikus, į savo tėvus, draugus ir pažįstamus.

Patikėkite, kad mūsų protai nepajėgūs suprasti kitų žmonių. Juk protai diferencijuoja, skiria, o jausmai žmones jungia. Todėl iš tiesų, atmetus visas idėjas, jausmuose mes esame viena - didelis beribis „debesis“, kuriame „tūno“ mūsų jausmai. Galiu jums atskleisti paslaptį: greičiausiai širdies gilumoje nei jūs žmonos nemylėjote, nei jinai jūsų. O kur jūsų širdis linksta, ką ji mylėjo iki šiol? Gal mokslą, gal dar ką nors. 

Jūsų širdis, kaip ir visų žmonių, mylėti sugeba. Tik jei mylite iš širdies, o ne iš proto, tai būtinai mylite su atsaku - ir jūs mylite, ir jus myli. Juk „debesis“ yra vienas. Jei jūs savo mokslą mylėjote, tai ir jis mylėjo jus...  Jei jūs mėgstate iliustracijas, tai įsivaizduokite: visų žmonių kūnai ir galvos yra atskirti, o sielų sritis yra didelė bendra „masė“. Dabar joje cirkuliuoja jūsų ir kitų išsiskyrusių žmonių skausmas. Jo yra daug, ir jūs jaučiate visų paliktų vyrų skausmą. Tačiau kartu ten cirkuliuoja ir meilė, tik dabar ne jai vieta jūsų širdyje.

Skausmas yra jūsų mokytojas, jis primena jums, kokia vieta jūs iki šiol mažiausiai pasitikėjote ir kuria galėsite vadovautis dažniau.

Kai jūs pasveiksite, būsite kitoks. Tačiau jokiu būdu nepamirškite šios pamokos, nevirskite ciniku ir nesakykite, kad „visos jos vienodos“, kad „nė viena negali pasitikėti“ , kad „meilės išvis nėra“ ir t.t. Tai - bailio žodžiai. O jūs turite būti drąsus ir tiesiog dėmesingesnis savo jausmams, kai vėl nersite į meilės jūrą. Nersite ryžtingai, kaip patyręs nardytojas.

O iki tol linkiu jums sirgti tiek, kiek reikia ir skirtu laiku pasveikti.

Rašykite psichologui: psichologui@delfi.lt

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (260)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

R. Sadauskas-Kvietkevičius. Liūdnas teroristų likimas (25)

Terorizmas nekeičia pasaulio ir tai labiausiai erzina pačius teroristus, kurie bando įsivaizduoti,...

Darbas, kuriame jaunystė – abejotinas privalumas

Tarp jaunų parlamentarų rinkėjai dažniausiai mini didžiųjų partijų lyderius, o kiti jauni...

Gelbėtojai įspėja: šeštadienį vakare siaus škvalas, stambi kruša (14)

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas informuoja, kad šeštadienį šalį siaubs audra.

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (115)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Nemaitonių kaime – tragiška nelaimė: prie namų nuskendo du vaikai papildyta 19.39 (75)

Šeštadienį Kaišiadorių rajone esančiame Nemaitonių kaime mirė du mažamečiai. Prie namų...

Kovos su terorizmu ekspertas: ruoškimės, tuoj teroristai panaudos naują ginklą (275)

Ateityje teroristų ginklu dideliuose Europos miestuose gali tapti valdomi dronai su sprogmenimis. Tai...

„Karklės“ dalyvių stilius traukė akį: išsiskyrė keisčiausiais įvaizdžiais (4)

Vainikuoti 2017 metų vasarą ir ištraukti iš spintos dar nespėtus pademonstruoti stilingus...

J. Lopez specialistė atskleidė jos grožio paslaptis – stebuklingų priemonių ieškokite savo virtuvėje (1)

Rugpjūtis – saulės ir karščio nualintų plaukų mėnuo. Šis scenarijus kartojasi kiekvienais...

Aprangos kodas: žmonės, kuriems galioja „švaraus stalo“ etiketas biure (17)

Penktadienį DELFI Stilius lankėsi vienoje didžiausių draudimo bendrovių „Gjensidige“ . Tik...