Su vaikinu esame kartu jau 6 metus. Draugauti pradėjome dar paauglystėje, tuomet mano šeimoje buvo labai didelių problemų ir man reikėjo artimo žmogaus. Buvau be galo įsimylėjusi, o jis tuo naudojosi. Kiekvieno nesutarimo metu grasindavo skyrybomis, o aš vergdama atsiprašinėdavau. Dabar jis pripažįsta, kad klydo. Rodo man daug demesio, saugo, palaiko, planuoja mums statyti namą, net pasipiršo!! Bet visa problema manyje... per tuos metus tapau gražia, savimi pasitikinčia, miela, stipria mergina.
Pora
© Corbis/Scanpix

Matau, kai žmonės man dažnai pavydi ir aš pati labai myliu savo gyvenimą, nes ne kiekvienas gali džiaugtis gera sveikata, išvaizda, dėmesiu, kelionėms ir darbu, kurį tiesiog dievina. Vaikinas mane myli, o štai man net bloga pagalvojus apie vestuves ar bent gyvenimą kartu. Tačiau jis yra tikrai geras žmogus ir aš bijau jį prarasti.

Esu su juo, nes jis yra šeimyniškas, myli vaikus, ir aš tai vertinu, nes mano tėvai yra išsiskyrę. Kitas dalykas tas, kad jis fiziškai manęs netraukia. Bandžiau kaltinti savo tėvus, nes vaikystėje mačiau daug smurto. Tačiau dabar pradedu galvoti, kad šalia manęs ne tas žmogus... O gal problema ta, kad visada esu vaikinų dėmesio centre, o juk visi žino, kad kuo didesnis pasirinkimas, tuo didesnė baimė padaryti klaidą.

Niekada nebuvau jam neištikima, nors buvo ir galimybių, ir noro. Visada stengiausi pasikliauti protu. O štai dabar esu tragiškoje situacijoje ir jaučiuosi be galo kalta, kad galiu įskaudinti žmogų, kuris to tikrai nevertas... Ir dabar nežinau, ar pasikliauti protu ir likti su pastoviu, patikimu žmogumi, ar ieškoti gyvenimo tobulumo... o taip baisu padaryti gyvenime didelę klaidą...

Pataria psichoterapeutas Olegas Lapinas
AR VERTA JAUSTIS PRANAŠESNE?

Atsakyti į klausimą, ką jums daryti, galima tik supratus, ko jūs siekiate. Ir siekiate ne tik sąmoningai, bet ir pasąmoningai. Apie pasąmonę sunku spręsti nesusipažinus su jumis, todėl tenka kelti hipotezes iš jūsų istorijos. O tai, mano akimis - istorija apie nelygius žmones.

Jūsų istorijos pradžia skamba taip: „Buvau be galo įsimylėjusi, o jis tuo naudojosi”. Taigi istorijos pradžioje jūs aiškiai vertinate savo vaikiną kaip pranašesnį žmogų, o save šalia jo matote kaip auką. Natūralu, kad aukai norisi išsilaisvinti ir nugalėti.

Ir štai ateina saldus atpildas: prasidėjo jūsų žydėjimo metas, nes „ne kiekvienas gali džiaugtis gera sveikata, išvaizda, dėmesiu, kelionėms ir darbu, kurį tiesiog dievina.” Vaikinas jūsų geidžia, o jūs jo - ne. Atrodo, kad čia pasaka su laiminga pabaiga? Taip, tačiau gyvenimas eina toliau.

Situacija nesikeičia dėl to, kad jūsų laimę apkartina kaltės jausmas. Jūs nenorite įskaudinti tokio gero žmogaus, kuris jus dievina, tačiau jo negeidžiate. Ir protas jums sako: „Jis patikimas ir pastovus jau šešerius metus”. Gyventi su tokiu žmogumi dėl švarios sąžinės - per daug neįdomu. Kaip jums nepaklausyti proto argumento? Tik taip: klausytis savo gilesnių motyvų. Jie stipresni savo jėga už proto motyvus.

Įdomu yra tai, kad jūs liekate jam ištikima, nepaisant galimybių ir noro. Matyt, kitaip ir būti negalėjo, nes jūs esate iš tų žmonių, kurie džiaugiasi ne momentu, o žinojimu, kad elgiatės vertingai. Juk kur kas vertingiau žinoti: „Galėjau, o nenusidėjau”, negu nusidėti ir pamiršti. Taigi, jums svarbu išlaikyti gerą savęs vaizdą. Ir tai rodo, jog jums ne svetimas pranašumo jausmas.

Jūsų istorijos pradžioje jūs tarsi ir esate menkesnėje padėtyje : „Kiekvieno nesutarimo metu grasindavo skyrybomis, o aš verkdama atsiprašinėdavau”. Tačiau pasakose herojė ir turi iš pradžių patirti daug nuoskaudų ir pažeminimo, kad su didesne jėga galėtų revanšuotis siužeto pabaigoje. Pranašumo jausmas čia kyla iš savo beatodariškumo: „Jis mane žemino, o aš kentėjau”. Tas, kas kenčia, pranašesnis už kankintoją.

Vėliau pranašumo jausmas kyla iš realių jūsų pasiekimų: išvaizda, darbas, dėmesys. Jūsų vaikinas tiesiog nublanksta šalia jūsų!

Ir galų gale - moralinis pranašumas: juk aš galėčiau tave palikti, bet žiūrėk - nepalieku. Vaikinas turėtų tiesiog šliaužioti žeme, kad išlaikytų jus šalia savęs!

Pripažinkite, kad visoje šioje istorijoje lygybės tarp jūsų nėra. Ir tai reiškia, kad žinote jūs tai, ar ne, bet jūsų sielai būdingas stiprus pranašumo siekis. Kodėl taip yra - atskira kalba, tačiau pažiūrėkime, kur jis gali jus nuvesti.

Įsivaizduokite, kad jūs liekate su savo draugu.

Jūsų draugas dabar yra žemesnėje padėtyje. Kaip ir jūs, jis siekia revanšo. Ateis metas ir jis taps sėkmingas, o gal ir sėkmingesnis už jus. Ar jūs norite jam padėti?

Jei taip, tad kurį laiką jums yra prasmė būti su juo, kad padėtumėte jam suklestėti.
Žinoma, tokiame santykyje viskas greitai pasibaigia, kai partneris suklesti. Jei jūs to norite, tai galite pašvęsti keliolika metų jūsų draugui remti, palaikyti jį morališkai ir materialiai.

Įsivaizduokite, kad jūs išsiskiriate. Tai - sąžininga. Jūs jo neapgaudinėjate, ir nors jaučiatės kažkiek nesmagiai, einate su tuo vaikinu, kuris jus traukia. Galbūt tai pasibaigia, tačiau jūs nenuleidžiate rankų. Dar vienas vaikinas. Vėl išsiskyrimas... Jūs grįžtate pas seną vaikiną. O jis patenkintas. Dabar jis jaučiasi pranašesnis – jo pasakai ateina laiminga pabaiga.

Jūs paklausite, ar negalima gyventi be visų šių pasakų? Ar negali būti tiesiog taip: jie myli vienas kitą ir myli daug metų, ir niekas nieko nestato į žemesnę padėtį?

Žinoma, kad taip būna. Tik tam reikia suvokti save ir nuspręsti: ar noriu aš gyventi pasakoje, ar noriu gyventi realiame pasaulyje? Čia reikia susilaikyti nuo pranašumo pagundos ir sąžiningai pasakyti: „Nei tu, nei aš nesame labai geri. Mes abu žaidžiame tą patį žaidimą. Kaip manai, ar mes galime likti kartu?“.

Tuomet vietoj pasakų prasideda realūs santykiai. Nes jie prasideda ten, kur prasideda tiesa.

Jeigu jūs esate už tiesą, tai būkite ir už riziką. Kalbėti tiesą – reiškia elgtis labai drąsiai. O kad tiesa, kaip jūs to bijote, vaikino neįskaudintų, reikia būti labai atvirai sau pačiai apie savo siekius.

Drąsos jums!
Olegas Lapinas

Turite problemą, kurios negalite išspręsti? Rašykite psichologui@delfi.lt.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (24)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (3)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (4)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (29)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (152)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (2)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...