Protas ir Širdis… Kaip dažnai mes esame draskomi vidinių prieštaravimų, kai širdis, rodos, sako vienaip, o protas liepia dar kitaip. Kodėl jie kužda įtaigiais balsais, siūlydami skirtingus kelius? Kaip pasielgti? Ko paklausyti? Psichoterapeuto Olego Lapino komentaras.
Sena, apdainuota meno kūriniuose ši proto ir širdies priešprieša. Žinoma, ji pirmiausiai susidaro mūsų pačių viduje. Jus gali labai traukti žmogus už šeimos ribų (teigiamas, uždegantis jausmas), o protas sako, kad su juo jūs daug ką prarasite (neigiama, atšaldanti mintis) . Jūs galite iš ryto nenorėti eiti į darbą (neigiamas, slopinantis jausmas) , bet protas pasako, kad tai pragyvenimo šaltinis (teigiama, stimuliuojanti mintis).

Šitokie konfliktai yra vidiniai ir todėl iš šono nematomi. Realizuoja juos skirtinos smegenų dalys: protą – smegenų žievė, primenanti plėvės formos kompiuterį, o jausmus - limbinė sistema, panaši į seną Makedoniečių šalmą. Žievė funkcionuoja diskretiniu principu: arba - arba. O limbinė sistema analoginiu principu: ir - ir. Protui sunku suprasti priešybių vienovę ( ir kaip ją suprasdavo Hėgelis?)

Liūdna

Tarkime, išdidumas kaip sąvoka prieštarauja drovumui, ar ne? Tačiau pažiūrėkite, kaip atrodo nusižengęs buldogas. Jis, kaip visada, labai išdidžiai laiko savo galvą ir nasrus. Tačiau jo uodega ir žvilgsnis rodo, kad jis nusikalto ( sudaužė šeimininko daiktą). Prieštaringi jausmai realybėje puikiai dera tarpusavyje. O protui jie nedera.

“- Ar tu mane myli?
- Aš …. Hmm… aš manau, kad tu esi tikrai labai…
- Klausiu, ar tu mane myli ?
- Žiūrint kaip suprasti tą žodį. Ši sąvoka yra labai plati …
- Eik tu. Taip ir sakyk, kad nemyli….”

Paprasčiau įsitikinti proto ir jausmų susidūrimu stebint kraštutinių tipų žmones.

Pirmiausiai pažvelkime į tai vienos kultūros rėmuose. Surinkę kartu kokį dvidešimt žmonių ir pabuvę su jais apie savaitę, nesunkiai pastebėsime, kad jų tarpe yra priešybių.

Romantikai, ypač jauni, labai mėgsta kviesti žmones sekti savo širdies judesius. Jie groja su gitaromis, dainuoja dainas, skaito eiles ir žavisi laukine gamta. Jie nežino, kur nakvos kitą savaitę, ir ar turės pinigų šį vakarą. Sutiks draugą - turės. Būtent jie sukūrė frazes “ All you need is love” ir “ Make love not war”. O protingieji , t.y. konservatyvieji, ypač pagyvenę žmonės, linkę sakyti: ”pirma pagalvok, po to veik”.

Moteris verkia

Jie taupo pinigus, vaikšto į darbą, laikosi vienodo ritmo ir dirba sodo sklypuose. Tai jie sugalvojo bankus, blokinius namus ir daugybos lentelę. Atrodo, jausmų žmonės galėtų įkvėpti protingiems gyvenimo skonio. Ir galbūt racionalieji galėtų įnešti pastovumo į romantikų gyvenimą. Tačiau kai sueina kartu šių dviejų stovyklų atstovai, mes matome didelį nesusipratimą. Pavyzdžiui, susikuria šeima, kurioje moteris - emocinga ir siekianti meilės natūra, o vyras - sausas ir racionalus pedantas.

Ji vadovaujasi nuotaikomis, vyrą tai vargina. Jis viską apskaičiuoja, jai tai atrodo negyva. Su ašaromis moteris pasako: “tu nežinai, kas yra meilė, nes tu iš vis nieko nejauti. Aš ištekėjau už mašinos. “Slopindamas savo suirzimą, vyras atsako: “tu nevertini mano pastangų ir nesuvoki, kad visus tavo kaprizus reikia apmokėti. Aš pavargau nuo tavo nepastovumo. Tu nieko nepasieksi gyvenime, nes neturi tikslo ir nežinai, ko nori “.

Aš manau, kad keičiant dėmenų vietas suma nesikeičia. Galu gale nusistovi dinaminė pusiausvyra, kai vienas žmogus pakenčia kitą, gyvena su kitu ir netgi paslapčia kitą vertina. Kažkokiame giliame lygyje šie žmonės prisirišę vienas prie kito. Tik jiems taip pat reikalingi panašūs į juos- pailsėti..

“Sėdi viename narvelyje varnas su papūga. Žiūri papūga pro grotas ir mato skraidančias papūgas. Ir galvoja: kodėl aš turiu sėdėti su šiuo nesuprantamu išdidžiu paukščiu? Kaip būtų smagu pačiauškėti su savo draugais! O varnas žiūri į kitas varnas ir mąsto: kaip man atsibodo šis plepys! Ir kaip įdomu būtų patupėti ir paknarksėti su saviškiais …”

Kažkas panašaus atsitinka , kai palygini Rytų ir Vakarų kultūrų žmones.

Moteris

Nuskriskime į Vakarų Europos didmiestį. Nesvarbu, į Helsinkį ar į Frankfurtą. Išvysime labai racionaliai sutvarkytas idealiai švarias patalpas . Čia viešpatauja tyla ir elektronika. Kartais nuo karto prie šiukšlių dėžių prieina tvarkingai apsirengę valytojai ir pakeičia maišelius. Kai kas mandagiai kalbasi apie darbą ir sveikatą. Apie savo pergyvenimus jie šnekėsis su psichoanalitikais. Apie savo nesutarimus - su advokatais. Čia viešpatauja protas.

O dabar nusipirkime bilietą iki Maskvos. Aerouoste jus pasitiks šurmulys - viename kampe juokas ir “Vania, greičiau čia!” kitame - klyksmai:”Tvoju mat, ty chego najezzhajesh?”. Per vidurį jūs rasite visai europietišką langelį su mandagia ir šalta mergina - bilietų pardavėja. Dalis durų atsidarinės automatiškai, dalis bus kažkodėl uždarytos. Čia protas bando susitaikyti su jausmais.

Nukeliaukime dar labiau į rytus - į Delį. Šurmulys, juokas, maldos. Dauguma išsišiepusių veidų, krūvos besipešančių vaikų, prašančių iš turistų išmaldos. Šiukšlės pilamos tiesiai ant kelkraščio, Į Gango upę šlapinamasi ir čia pat maudomasi. Nuotaika šilta, minia marga, jautiesi lyg nuolatiniame karnavale. Čia viešpatauja jausmai.

“- Kaip patekti į Deribasovoskają ? – klausia Odesoje praeivis vietinio su dviem arbūzais po pažastimis.
- Tuoj. Palaikyk arbūzus. Vietinis išskečia rankas:
- Ar aš žinau ?!!”

Moteris

Pabuvoję Rytuose, grįžkime į Lietuvą. Nueikime į Vilniaus geležinkelio stotį ir pasiklausykime kaip emocingai šnekasi Vilniaus taksistai. Kaip, patys to nesuvokdami, jie sintezuoja savo kalboje emocingus rusiškus keiksmažodžius ( a eina jis na…”), lenkų aristokratų garbės kodeksą ( “kas aš toks, kad jam į užpakalį lįsčiau?”) ir vokiškus techninius sprendimus ( “ tu pabandyk daviklį pakeisti”), visa tai įvilkdami į lietuviškas gramatines konstrukcijas .

Po to nueikime į intelektualų kavinę ir pasiklausykime gražios ir neskubios lietuvių inteligentų kalbos. Po to - į mokyklos kiemą, kur viešpatauja emocingi “Oba!” “ Krutas” ir “koroche”.

Jūs pamatysite, kad pasaulis jau seniai viską susintezavo. Kad proto ir jausmų problema yra sukurta mūsų proto. To, kuris nemėgsta prieštaravimų. Kad realybėje mes randame vietos ir jausmams ir protui, ir intuicijai, ir suvokimams. Kad galima tiesiog pasitikėti gyvenimu ir mūsų gudrumu. Ir kad pasistengus galima atrasti savyje ir čigoną, ir anglų lordą…. Mūsų jausmai ne tik kovoja, bet ir kontaktuoja. Atsargiai, su abipusiu nepasitikėjimu, bet bendrauja.

Tik verta prisiminti, kad mūsų protas nėra mes. Ir mūsų jausmai nėra mes. O mes - tai tie patys ironiški stebėtojai, kurie visą tai stebi ir stebisi. Ir niekad nesustos stebėti ir stebėtis šia nuostabia marga šalim, kuri vadinasi mūsų siela. Mūsų pasaulis.

Olegas Lapinas

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Orai: paskutinį vasaros savaitgalį – šioks toks pagerėjimas (9)

Antroje savaitės pusėje orai bus vėjuotesni, vieną šalies pusę lietus merks labiau nei kitą....

Liūdna žinia: L. Lekavičius dėl traumos priverstas praleisti Europos čempionatą (97)

Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad per rungtynes su Islandija Lukas Lekavičius patyrė sunkesnę...

Individualių statybininkų įkainiai priartėjo prie įmonių tarifų (200)

Būsto rinkos aktyvumas didina statybininkų darbo įkainius. Nors individualiai dirbantys meistrai...

Metė gerai apmokamą darbą Škotijoje ir grįžo į Lietuvą: nežinau, kur žmonės mato tiek negatyvo (205)

Agnė Butautaitė iš emigracijos grįžo pernai ir iškart ėmėsi veikti – Panevėžio centre,...

Atsarginį variantą jau paruošęs D. Adomaitis pyko: taip ir įvyksta kvailos traumos (19)

Sausakimšoje „Šiaulių“ arenoje Lietuvos rinktinė be didesnio vargo 84:62 susitvarkė su...

Be susižeidusio L. Lekavičiaus likusi Lietuvos rinktinė pranoko Islandiją (220)

Europos čempionatui besirengianti Lietuvos krepšinio rinktinė kontrolinėse rungtynėse Šiauliuose...

Jaunasis filosofas įvardijo, ko trūksta šiuolaikinei kartai (36)

Klasikinių mokslų magistro studijas Kembridže ( Jungtinė Karalystė ) su pagyrimu baigęs ir šiuo...

Nustebsite pamatę: dizaineris sukūrė išskirtinius vandens mylėtojų kostiumus (6)

Žmonėms, kuriems vanduo, jūros bangos ir smėlis yra visas gyvenimas, mados dizaineris Thomas...

Įspūdingomis asmenukėmis išgarsėjęs vaikinas visose savo nuotraukose slepia žinutę vienam žmogui (4)

Natūralu, kad tėvai paprastai nerimauja, kai jų vaikams tenka vykti į užsienį. Tad norėdamas...

Šį bruožą turintys žmonės labiau linkę į neištikimybę (21)

Visi, kurie būna neištikimi savo antrajai pusei, turi vieną bendrą bruožą. Tokią išvada...