Teiginiai, kad vyrai yra iš Marso, o moterys – iš Veneros tėra nesąmonės, sako ekspertai, kurie tvirtina, jog iš tiesų nėra jokių psichologinių skirtumų tarp abiejų lyčių.
© Shutterstock nuotr.

Įprasta teigti, kad moterys ir vyrai pasižymi skirtingomis asmeninėmis savybėmis, dėl kurių tampa tokie nepanašūs, jog galima teigti, kad jie atkeliavę iš skirtingų planetų.

Tačiau mintį, kad abiejų lyčių atstovai galvoja visiškai kitaip, paneigė tyrimas, nustatęs, jog tokios savybės, kaip užuojauta, nepriklauso tik vienos lyties monopoliui.

Nors kalbant apie kai kurias savybes, tokias kaip agresija, egzistuoja maži skirtumai tarp moterų ir vyrų, sutapimų yra tiek daug, kad nė vienos savybės negalima priskirti tik vyrams ar tik moterims, teigia tyrėjai.

Tai paaiškina, kodėl gėjų ar lesbiečių poros ginčijasi dėl tų pačių dalykų, kaip ir heteroseksualai. Anot psichologų, ne lytis, o individualūs charakterio bruožai sukelia nesutarimus santykiuose.

„Priešingai nei tvirtina populiariosios psichologijos knygų pavadinimai, tokie kaip „Vyrai yra iš Marso, moterys – iš Veneros“, netiesa, kad vyrai ir moterys apie santykius galvoja kokybiškai skirtingai“, – leidinyje „Journal of Personality and Social Psychology“ rašo tyrėjai.

Psichologai iš naujo analizavo 13 anksčiau atliktų tyrimų, kuriuose teigta, kad egzistuoja reikšmingi psichologiniai lyčių skirtumai. Tyrimai daugiausiai rėmėsi atsakymais į anketas.

Iš viso jie ištyrė 13,3 tūkst. žmonių duomenis, kur pateikta informacija apie 122 bruožus, tarp jų – intymumą, seksualumą ir taip vadinamąsias penkias pagrindines savybes, kurios, kaip teigiama, nulemia mūsų asmenybę – ekstraversiją, atvirumą, sukalbamumą, emocinį stabilumą ir sąžiningumą.

Jie nustatė, kad nors kai kuri stereotipinė veikla, pavyzdžiui, boksavimasis ir kosmetikos naudojimas, vienos lyties atstovams yra įprastesnis nei kitos, tokių skirtumų kalbant apie asmenines savybes nebuvo.

Nustatyta, kad dauguma tyrime dalyvavusių vyrų yra užjaučiantys, nors paprastai tokia savybė priskiriama moterims, o moterims dažnai gerai sekasi matematika, nors tai – labiau „vyriškas“ gebėjimas.

Tyrėjai aptiko skirtumų tarp abiejų lyčių, tačiau beveik visose srityse aptiktas ir nemažas kintamumas tarp tos pačios lyties atstovų, ir sutapimų tarp lyčių, o tai reiškia, jog negalima teigti, kad tam tikros savybės tiksliai „apibūdina“ būtent tos lyties atstovus.

Žmonės, kurie pasirodė stereotipiški vienoje srityje, nebūtinai buvo tokie kitoje, o tai reiškia, kad vyras, kuris labiau linkęs į agresiją, nebūtinai surinks daugiau taškų nei moteris matuojant kitas „vyriškas“ savybes, pavyzdžiui, matematinius gebėjimus, pridūrė tyrėjai.

„Žmonės apie lytis galvoja kaip apie atskiras kategorijas. „Berniukas ar mergaitė?“ – pirmas klausimas, kurį išgirsta naujagimio sulaukę tėvai. Lytis visą gyvenimą lieka pagrindine charakteristika, pagal kurią žmonės skirstomi“, – teigė tyrimo bendraautorius Harry Reisas iš Ročesterio universiteto.

„Mes nustatėme, kad vyrai ir moterys nėra besąlygiškai skirtingi žmonės. Gali būti savybių, kuriomis labiau pasižymi moterys ar vyrai, tačiau nėra taip, kad moterys ir vyrai šiomis psichologinėmis savybėmis skiriasi ryškiai ar esmingai“, – pridūrė jis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Pustuštėje „Karklėje“ – gausus „nelegalių radinių biuras“ (22)

Penktadienio vidurdienį duris atvėrusio festivalio „ Karklė “ apsaugos darbuotojai nesnaudžia...

Laisvalaikio veikla lietuviui atnešė milijonus: atskleidė sėkmės formulę (2)

Vienas iš „ Vinted “ įkūrėjų Justas Janauskas , atsimindamas studijų laikus Vilniaus...

Šiltesni nei įprasta orai išsilaikys ne tik rugpjūtį, bet ir rugsėjį

Pagal dabar turimą informaciją, ne tik rugpjūčio pabaiga, bet ir rugsėjo pradžia turėtų būti...

Papasakojo, ką patyrė per išpuolius Ispanijoje: britų aktorė slėpėsi restorano šaldytuve (3)

Per Barseloną supurčiusį išpuolį aktorė Laila Rouass, besifilmuojanti „BBC One“ kanalu...

Artėjančio šaltojo sezono mados: neišsižadėkite rudų atspalvių (3)

Nors įdegis dažniausiai asocijuojasi su vasara, atėjus rudeniui gelsvai rusva spalva tikrai...

Apie prezidento postą svajojusiam J. Petraičiui – ypatinga žinia iš teismo (86)

Prieštaringai vertinamas Australijoje gimęs milijonierius, kolekcininkas, 2002 m. Lietuvos...

Erdvėlaiviai „Voyager“ paruošti atvesti ateivių į Žemę (3)

Netrukus astronomijos mėgėjai turės progą švęsti – „ Voyager “ programai sukanka 40 metų....

Joniškio rajone iš voljero pabėgo meška (28)

Penktadienį Joniškio rajone esančiame Kirnaičių kaime iš kavinėje „Plūgo broliai“ esančio...

Vokietijoje per išpuolį subadyti du žmonės, vienas jų mirė (151)

Vokietijos vakariniame Vupertalio mieste du žmonės penktadienį buvo subadyti, vienas jų –...

Dauguma bėgiojančių žmonių susiduria su ta pačia problema: kaip jos išvengti (1)

Rugpjūčio pradžioje „ Eurovaistinės “ užsakymu tyrimų bendrovės „Synopticom“ atlikto...