Pamąstymai santuokos tema

 (168)
Pagrindinis santuokos oponentų argumentas yra tas, kad santuoka - tai institucija, kurios tikslas - stabilizuoti tai, kas negali būti stabilizuota, padaryti ilgalaikiu tai, kas negali tęstis ilgai...
Santuoka
Ir visi sutinka su tuo, kad fizinė meilė - tai lygiai toks pat instinktas, kaip alkis ir troškulys, o meilės pastovumas nėra instinktyvus... Jeigu fizinė meilė gali pasikeisti, kam tie pažadai išsaugoti atsidavimą iki gyvenimo pabaigos?

Oponentai tvirtina, kad santuoka iš vyro atima dalį jo vyriškumo ir susilpnina jo protinę energiją. "Vedęs vyras,- rašo Romenas Rolanas,- tai ne daugiau negu pusė vyro"..."Santuoka,- sako oponentai,- sugriauna romantišką meilę, dėl kurios ji galėtų būti pateisinta".

Nežiūrint į visus šiuos griežtus pasisakymus, santuokos institucija egzistuoja jau kelis tūkstančius metų, nepriklausomai nuo jokių politinių ar ekonominių krizių. Ir negana to, ji dar labai toli nuo išnykimo.

Kaip galima sukurti ilgalaikę visuomenės ląstelę, pagrįstą seksualiniu potraukiu, jeigu taip dažnai keičiasi to potraukio objektai? Kaip galima instinktą paversti socialine institucija?

Bet kokio meilės ryšio pradžioje fizinis potraukis padeda vyrui ir moteriai labiau suprasti ir vertinti vienas kitą. Jeigu jie nevedę, tai ir pirmasis kivirčas gali juos išskirti. Sprogimas gali įvykti labai greitai, o jį sukelti gali menkiausias nesutarimas. Mylimojo rimta liga partnerį gali nuvarginti, ir tai gali pagreitinti išsiskyrimą. Iš kitos pusės, susituokusią porą liga gali suartinti, partneriui parodžius rūpestį ir švelnumą. Senatvė, kurios sulaukti gali tik labai mažai neoficialių sąjungų, vedusias poras ypač sustiprina. Santuoka - tai vienintelis ryšys, kurį laikas gali sustiprinti.

Dažnai santuokos pagrindu tampa laisvas meilės objekto pasirinkimas arba pati meilė. Deja, ne visada. XIX -ame amžiuje Prancūzijoje (kai tuokiamasi buvo dažniausiai iš kitų paskatų), dauguma šeimų buvo daug laimingesnės, nei santuokos iš meilės, kas lengvai paaiškinama. Aistringa meilė duoda iškreiptą mylimo žmogaus atvaizdą. Įsimylėjėliai dažnai laukia kažko nepaprasto iš savo santuokos, ir dažnai nusivilia.

Vyrai dažnai gyvenime ieško Holivudo gražuolių , tačiau jiems niekas, matyt, nepaaiškina, kad Holivude tam nepaprastam grožiui palaikyti yra armija kosmetologų, kirpėjų ir masažistų. Niekas jiems, nesuprantantiems, nepaaiškina, kad gyvenime jie ne kartą matys moterį su chalatu ir nesušukuotais plaukais ir turės pakęsti jos blogą nuotaiką. Niekas nepaaiškina moterims, kad vyrai dažnai būna egoistiški ir, pavargę po dienos darbo, jie nepakenčiami ir suirzę.

Koks gi viso to rezultatas? Labai greitai abu būna nepataisomai nusivylę, vietoje to, kad sakytų, jog gyvenime niekas negali būti tobula, taip pat ir meilė. Jie galvoja, kad suklydo pasirinkdami konkretų žmogų ir kad ras savo idealus kitame. Jie skiriasi, kad vėl ieškotų. Ir savaime suprantama, nauja santuoka neatneš jokios tobulybės. Šis užburtas ratas gali tęstis iki pat senatvės, kol pavargęs nuo ieškojimų žmogus galų gale suvokia kompromiso, kurio galimybę atmetė dar pirmojoje santuokoje, reikšmę gyvenime.

Kiekvienas iš partnerių tuo momentu, kada jį pradeda traukti kažkokie kito žmogaus bruožai, turėtų pagalvoti, kad jis jau pasirinko, ir dabar turėtų ne ieškoti kažko, kas jam patiktų, o gyventi ir elgtis taip, kad pats patiktų tam, kurį išsirinko. Jau vien tokia nuostata gali garantuoti santuokos sėkmę, o jeigu ši priesaika yra nenuoširdi, laimės tikimybė be galo maža, kadangi ji nesugeba išlaikyti net mažiausių išbandymų ir sunkumų. Vyrui ir moteriai nėra lengva nugalėti gyvenimo sunkumus, nes iš principo šių sunkumų pagrindas yra skirtingas dviejų lyčių požiūris į daiktus ir reiškinius.

Teisingas sprendimas gali būti tik kompromisas. Apie ką bekalbėtume - apie dviejų žmonių santuoką ar apie vyriausybę, valdančią šalį, būtina suvokti, kad tobulybės neįmanoma pasiekti. Ir net jeigu ji kažkokio stebuklo dėka gali egzistuoti santuokoje, tai negali trukti ilgai. Mes galime tik kantriai siekti priartėti prie tos tobulybės.

Visiškai neverta apsispręsti vesti su tokia nuostata, kokia perkate loterijos bilietą - "kas žino, gal man pasiseks ir aš būsiu laimingas?"...Geriau elgtis taip, lyg būtumėte dailininkas, besiruošiantis tapyti paveikslą. Jūs turėtumėte sakyti sau: "Tai romanas, kurį aš ruošiuosi pragyventi, o ne parašyti. Aš turiu priimti du jau susiformavusius charakterius. Ir aš žinau, kad man tai pavyks".

www.DELFI.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Myli nemyli

Laiškas buvusiam mylimajam: atsisveikinau su tavimi, kai sutikau kitą (25)

Šis laiškas atsiųstas konkursui „Laiškas žmogui, kurio niekada nepamiršiu“. Dėkojame autorei. Kviečiame dalyvauti ir jus.

Man meilės yra per daug, bet jaučiuosi blogai, atstumdama jo švelnumą (45)

Neseniai buvau supažindinta su geru šeimos draugu. Mes kalbėjome telefonu apie mėnesį ir praeitą savaitę jis atvažiavo susitikti pirmam kartui. Kadangi gyvena pakankamai toli, dėl finansinių priežasčių nusprendė pasilikti savaitę laiko.

12 keisčiausių įstatymų, susijusių su seksu (11)

Skirtingose šalyse galioja labai skirtingi įstatymai, susiję su seksualiniu elgesiu. Pateikiame tik kelis iš jų, apie kuriuos ko gero nesate girdėję.

Seksualinė etika: svarbiausia nemeluoti sau (9)

Ne vienam suaugusiajam teko išgirsti priekaištų: „Tu nemoki mylėti!“, „Jeigu mane mylėtum, viskas būtų kitaip“. Ką tai reiškia? Tikrai ne tai, jog mylime „blogai“, o tai, kaip sunku mums būna jausmus išsakyti partneriui.

Moterys norėtų, kad vyrai žinotų šias 14 tiesų (52)

Vyrai dažnai nesupranta moterų ir jas suvokia kaip mitines būtybes, kurių elgesys yra nenuspėjamas.