Ar įmanoma nusipirkti Kalėdų nuotaiką ir dvasią? Jūs, žinoma, laukiate, kad aš pasakysiu: ne, Kalėdinės nuotaikos nenusipirksi. Juk daugumai žmonių reikia meilės arba bent geros nuotaikos. Atseit, nei meilės, nei džiaugsmo už pinigus iš vis negausi.
Moteris, Kalėdos
© Corbis/Scanpix
Taigi belieka užsidėti šventinę kaukę, apsimesti, kad labai linksminiesi, o viduje liūdnai atsidusti bei pasakyti: eilinį kartą prisivalgysime mišrainių, išgersime alkoholio ir pažiūrėję „teliką” eisime miegoti. Ir jei bus kalbama apie meilę ar viltis, šie žodžiai skambės nenatūraliai: taip reikia. Na, tarsi privalomas Prezidento pasveikinimas per Naujuosius metus. Tačiau neskubėkite.

Visų pirma, džiaugsmą galima patirti ir už pinigus. Tik reikia prisiminti, jog džiaugsmas - tai jausmas, kylantis dėl neatitikimo.

Džiaugsmas kyla, kai rezultatas viršija lūkesčius.

Ne atitinka - atkreipkite dėmesį, o būtent viršija. Todėl lūkesčius reikia maksimaliai sumažinti. Tarkime, jūs prieš Kalėdas staiga nusiperkate kažkokią knygą, kuri, jūsų nuomone, dėmesio visai neverta. Na, kokią nors neįdomią pilkos spalvos autobiografiją. Ir žiovaudama imate ją skaityti, nieko gero joje nesitikėdama. Ir štai jūs atrandate įdomių dalykų. Net kartais nusijuokiate. Matote - už pinigus nusipirkote nedidelį, bet vis dėlto - džiaugsmą.

Antra, nupirkti meilę ir sielos ramybę galima, tik ne už pinigus. O už tam tikrą emocinę valiutą - santykių išsiaiškinimą. Tik juose reikia eiti iki galo ir nebijoti dialektikos.

Įsivaizduokime, kad artėjant Kūčių vakarėliui jūs padarote štai ką: nusiteikiate, kad nieko gero nebus. Nes ir nebuvo. Dabar labai svarbus dalykas – pradėti ieškoti kaltininko. Kaltininkai štai čia, šalia - jūsų šeimos nariai. Štai jūs pradedate prisiminti, kiek neteisybių jie sukėlė jūsų gyvenime. Ir, kas svarbiausia, nenori už tai atsakyti.

Tuomet jūs prieš pat Kūčias demonstratyviai imate su jais nekalbėti, atsisakote padėti buityje, retsykiais trenkiate durimis. Jei jie klausia, kas atsitiko, atsakote kandžiai: o kaip tau atrodo?

Neišvengiamai vienu momentu kas nors iš jų pratrūksta ir ima šaukti. Jūs irgi šaukiate. Šiuo momentu naudinga pamiršti rimtumą (jis ateis vėliau). Audringo pokalbio įkarštyje, pajutusi, kad žodžiai ima kartotis, visai nesirūpinkite logika.

Štai įtampa atslūgsta, ir jūs nevalingai padarote tokį manevrą: pasakote, kaip jaučiatės. Galimas daiktas, kad pasakote, kad jaučiatės panašiai, kaip ir tas kitas šeimos narys. Ir dar atskleidžiate kokį paslaptį. Na, pavyzdžiui, prisipažįstate, kad turite erotinių fantazijų arba (kalbantis su vaikais), kad jų amžiuje rizikavote išlėkti iš mokyklos dėl prasto elgesio. Tuomet staiga ateina meilės akimirka. Pastebėkite - ji ateina natūraliai, o ne dirbtinai. Jūs jaučiate palengvėjimą ir viltį - ne privalomą Kalėdinę viltį, o tikrą. Nes už tai sumokėjote.

Palaukite,- pasigirs iškankintos moters balsas,- šitai neveikia! Mes su sutuoktiniu seniausiai baramės, ir net buvome susimušę, o palengvėjimo ir meilės nesimato.

Na, ką gi, galbūt jums reikia elgtis kitaip. Tačiau prieš tai pasitikrinkite. Ar tai nereiškia, kad jūs nėjote iki galo - tam tikru momentu nuslėpėte savo emociją, pagalvojusi: ”vis vien jis nesupras”? O gal nepasakėte, kaip jūs pati jaučiatės (t.y. panašiai į vyrą), palikusi sau moralinio pranašumo poziciją (“na, dabar matai, koks tu kiaulė?”). Tada ko gi jūs norite? Čia buvo kaip nebaigtas lytinis aktas. Jeigu eitumėte iki galo, ateitų palengvėjimas. Po pykčio ateitų meilė.

O kaip dabar su dovanomis, alkoholiu, vakarėliais ir svečiais? Jiems būtų gerai paskirti kuklią vietą - tai tik fonas. Fonas kam? Svarbiausiam dalykui - jūsų džiaugsmui. Kuris vėlgi dialektiškai turi ateiti po jūsų agresijos. Be agresijos džiaugsmas atrodo kažkoks netikras, pritemptas, arba iš vis neateina. Tik apie kokią agresiją mes šnekame? Apie girtų muštynes? Apie prievartinį savo galios parodymą? Ne. Tai visai neįdomu. Mes kalbame apie agresiją gerąja prasme. Tai gali būti:

Grumtynės juokais su savo vyru;
Mėtymasis sniegu lauke;
Kova su pagalvėmis;
Žaidimas “kas daugiau moka keiksmažodžių”;
Priverstinis eilėraščių skaitymas;
Bandymas aptaškyti šeimos narį, įėjusį į vonią jums joje sėdint;
Pasiūlymas perstatyti baldus vakare;
Garsus šūkavimas iš balkono;
Kryžiaus žygis į artimiausią miškelį tikslu apginti eglutes nuo pjovėjų;
Ir t.t.

Matote: užtenka pakrutinti fantaziją, ir joje atsiranda aibė geros agresijos pavyzdžių. O kur geroji agresija, ten ir džiaugsmas. Galų gale prisiminkite, kodėl toks populiarus rusų filmas “Likimo ironija”? Todėl, kad jame meilė ir džiaugsmas ateina būtent po agresijos, ir tai yra geras gyvenimiškas pastebėjimas. Tik prisiminkite: viskas eisis natūraliai, jei jūs būsite natūrali. Tiktai ateis ne iš karto, ir dar kainuos: teks nusimesti rimtumo, moralinio pranašumo ir protingumo kaukę.

Nes per visokias šventes ir karnavalus kaukes iš pradžių užsideda, o paskui nusiima. Ir kartais nusiėmus šventinę kaukę rezultatas viršija lūkesčius.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Perspėja: šių specialistų Lietuvoje jau ieškoma masiškai (306)

Nors valdžios atstovai vis kartoja, kad mokytojų skaičius Lietuvoje turi mažėti, situaciją darbo...

Naujoji Mokesčių inspekcijos vadovė žada išieškoti daugiau mokesčių (195)

„Šuniui uodegą geriau iš karto nukirsti, negu kapoti kelis kartus“, – apie būsimas...

Tragiška avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai, žuvo žmogus papildyta 7.41 (35)

Ketvirtadienį 06.41 valandą ryte Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...

Apklausa: gyventojai abejoja dėl koalicijos ateities (54)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos koalicija su socialdemokratais Lietuvos...

Kas apsaugos mūsų darbo vietas? (14)

JAV ir Europos politikos lyderiai nerimauja dėl kokybiškų darbo vietų likimo. Ta proga jiems...

Ateities perspektyvos: protingėjantys automobiliai ir kvailėjantys vairuotojai (13)

Jeigu jūsų automobilis geba kritinėje situacijoje sustoti ir mato aplinką geriau, nei jūs pats,...

J. Arlauskaitė – Jazzu rengiasi išleisti poezijos knygą (13)

Besirengdama savo ir Leono Somovo koncertams Kaune ir Vilniuje DELFI TV konferencijoje...

Po rekonstrukcijos atidaromas Vilniaus oro uostas (12)

Ketvirtadienį Vilniaus oro uostas atnaujina savo veiklą po 35 dienas trukusios kilimo ir tūpimo...

„Real“ futbolininkai antrą kartą pranoko „Barceloną“ ir iškovojo Supertaurę (3)

Ispanijos Supertaurės atsakomose rungtynėse Madrido „Santiago Bernabeu“ stadione vietos klubas...

Pakistanietis turi ką papasakoti apie gyvenimą Lietuvoje (17)

Į Lietuvą pakistanietis elektronikos inžinierius Muhammadas Rohanas atvyko patartas dėdės ir...