Nuo meilės iki neapykantos - vienas žingsnis. Kodėl?

 (1029)
Kartais mes pastebime keistas transformacijas. Štai jūs žavitės kažkokiu žmogumi. Jūsų jausmai primena saulės šviesą. Štai jūs būnate kartu su juo ilgą laiką. Šildotės šioje linksmoje geltonoje šviesoje. Ir pagaliau jis pasidaro jums artimas. Ir, kaip bebūtų keista, jūs galite pastebėti… kad jūs jo nekenčiate. Kodėl taip atsitinka? Psichoterapeuto Olego Lapino komentaras.
Nekenčiate taip, kad kiekvienas jo judesys, nusičiaudėjimas ar ne vietoje paliktas daiktas jus siutina. Jūs tiesiog “susprogstate” iš neapykantos ir galite jį užmušti…. Jūs nekenčiate jo ir pažaliuojate iš neapykantos.

Jei jūs suprasite šią transformaciją, jei su ja sąmoningai pabūsite, neapykanta sumažės. Meilė sugrįš. Tikresnė.

Kartais tai įvyksta taip. Jūs jau pergyvenote neapykantą. Persirgote ja. Jos neslepiate. Ir tampate pakantesniu.

Pora

“ U popa byla sobaka,
On jejo liubil,
Ona sjela kusok miasa- on jejo liubil.
Ona lampochku razbyla –
On jejo liubil;
Ona syna ukusila –
On jejo liubil;
I skazal sobake grustno :”Vidish- vsio sterpliu.”
I otvetila sobaka :”Ja tebia liubliu.”

Šis reiškinys ne visada toks aiškus. Kartais jūs stengiatės mylėti savo artimą. Ir jums ima ką nors skaudėti. Sąnarius, pilvą ar galvą…Be aiškios priežasties. Ne, ne tuomet, kai jūs ko nors nemėgstate. Jūs stengiatės mylėti. Tai, kad jūs stengiatės, yra jūsų paslaptis. Jūs slepiate nuo savęs, kad stengiatės. Jūsų galvoje yra: ” aš jį myliu”. O jūsų kūne yra skausmas.

Pora

Tik štai kas. Jeigu jūs tokio skausmo metu atliekate nesudėtingą psichoterapiją ir prisiverčiate nekęsti … Skausmas gali stebuklingu būdu išnykti. Ne visuomet, žinoma. Bet kartais gali. Todėl psichosomatikos specialistai ir išvedė tokią taisyklę: ”psichosomatinis skausmas kyla iš bandymo įvaldyti agresyvų jausmą artimam žmogui”.

Šioje vietoje į galvą ateina galinga ideologija, sąžiningai propaguojanti meilę ir bandanti įvaldyti neapykantą – bažnyčia.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad ne vienas psichoterapeutas neneigia nei agresijos buvimo, nei jos svarbos. Šis nedidelis skirtumas tarp psichoterapeuto ir kunigo remiasi tuo, kad kunigas tiesiogiai nelydi žmogaus jo pasikeitimuose. Jis pamokslauja. Jis išklauso. Jis atleidžia ar pataria. Psichoterapeutas irgi išklauso. Tik jis lydi žmogų jo pasikeitimo procese. Žinoma, ne visuomet sklandžiai ir greitai. Bet šis procesas būtinai siejasi su meile per neapykantą.

Pyktis

Tiesioginis pamokslavimas yra toks: mylėk savo artimą. Jeigu jūs sutiksite gatvėje evangelikų bažnyčios atstovų, jei įsirašysite į kai kurias rytietiško tipo organizacijas, jūs išgirsite kvietimą mylėti. Tam, kad tai įvyktų sklandžiau, jūs turėsite patikėti: ”dievas myli tave”. Jis tave jau myli, ir tu gali mylėti kitus.

Tai iš tikrųjų labai galinga įtaiga, nes dievas - didelė , visaapimanti jėga. Jei ji su manimi, aš visuomet daugumoje… O tuomet aš jau esu pakankamai stiprus. Ir galiu, prisipildęs dieviškos meilės, dalintis ja su kitais...

Tačiau po kiek laiko, pabuvoję tarp tikinčiųjų, jūs galite suabejoti. Kažko šiuose žodžiuose truks. Įdėmiai pastebėję ir pasiklausę meilės propaguotojų, jūs suprasite, kas kelia jums abejones.

Tėvų konfliktas

1. Jie tapatinasi su gėrio nešėjais. Jie patiki, kad yra labai geri.

2. Jie praranda humoro jausmą savo asmeniui. Jie labai rimtai žiūri į save.

3. Jie padalina pasaulį į dvi dalis. Jie yra baltoje pusėje, o kažkur netoliese yra juodoji , bloga jėga. Ji vadinasi šėtonas ar materija ar , geriausiu atveju, iliuzija (Maja).

4. Jie su pasibjaurėjimu, peraugančiu į neapykantą, žiūri į tą blogąją pusę.

5. Jie ima nekęsti blogio.

Konfliktas

Psichosomatinis pacientas neigia savo neapykantą ir nesąmoningai stengiasi ją įvaldyti. Religijos atstovas pripažįsta blogį, bet dažniausiai kaip atskirą dalį. Kaip kažką už sienelės. Kaip kažką anapus. Ne kaip savęs, kaip vienos visumos, neatsiejamą dalį. “Šėtonas slepiasi visuuur… Visuur”- įspėjamai riaumoja jo balsas…

Ir galų gale, eidamas nuosekliu gėrio keliu, jis ateina į savo priešingybę.

Kažkada romėnų imperatoriai gynė Romos tikėjimą ir kultūrą nuo barbarų. Juos vedė gėrio idėja. Barbarų tarpe buvo ir pirmųjų krikščionių. Juos sušerdavo liūtams. Vaikus, moteris – visus - tiesiog mesdavo į areną liūtams.

Po to sustiprėję krikščionys gynė Jeruzalę nuo neteisingai tikinčiųjų. Vardan gėrio. Vardan Kristaus meilės. Per kryžiaus žygius rytiečius barbarus padurdavo su ietimi. O išsilavinęs Europos riteris įrašydavo į savo užrašų knygutę: ”dar viena saracėnas”.

Konfliktas

Po to rytiečiai vardan savo gerosios tautos puldavo Rusijos miestus. O Rusijos kunigaikščiai kentėdavo ir gėdingai atiduodavo savo vaikus auginti totorių chanams. Po to Rusijos komunistai vardan gėrio žiauriai naikino Rusijos kunigaikščius… O sužvėrėję nuo gėrio Antantos kariai kartu su Baltąja gvardija vis kardavo komunistus ant medžių…Neišėjo…

Bet vėliau liberali rinkos ekonomika patyliukais vis dėl to pribaigė komunistų santvarką… Sakykime, be didesnio kraujo… Išsilaisvinusios tautos dažniausiai susipjaudavo tarpusavyje.

Manau, kad visa mūsų istorija tilptų į vieną aforizmą.

Gėris nugalėjo blogį, parklupdė jį ir žiauriai nužudė.

Konfliktas

Galbūt psichoterapeutai labai dažnai susiduria su tokia situacija todėl, kad jų klientai - žmonės, bandantys eiti į meilę tiesiai, kaktomuša. Dažniausia problema, su kuria susiduria mūsų klientas - kodėl manęs nemyli ir argi aš nemyliu ?

Ir visiškai instinktyviai, beveik kaip medžiokliniai šunys, psichoterapeutai užuodžia atsakymą: todėl, kad jūs:

1. tapatinatės su meile;
2. neigiate savo neapykantą;

Psichoterapijos procese yra svarbi fazė - kai pacientai reiškia agresiją terapeutui ir vienas kitam. Psichoterapinis procesas be šitos fazės - nelabai vykęs.

Jūs paklausite: ”o aš ir taip nekenčiu daug ko, o meilė vis vien neateina… Ką, aš užstrigau pyktyje?”

Jūs vis dar mažai save suvokiate. Ir savęs nemylite.

Įsivaizduokime mūsų jausmus kaip nuolatinę keistą transformaciją. Kur nėra jokių žingsnių nuo meilės iki neapykantos. Kur meilė ir neapykanta jau iš karto kartu. Kaip rugsėjo mėnesio lapo atspalviai. Kur ten baigiasi žalia ir prasideda geltona?

Olegas Lapinas

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Myli nemyli

Koks jūsų seksualinis apetitas? (32)

Seksas yra sveika ir natūrali gyvenimo dalis – bet ne visada.

Ar tuoktis iš meilės yra pernelyg didelė prabanga? (27)

Iš tiesų, laikai, kai vestuves švęsdavo vos aštuoniolikos sulaukę jaunuoliai, jau praeityje. Šiandien, pamatę susižadėjusius jaunus žmonės, dažnas slapta pamąsto, kad tikriausiai šiuos jau greitai aplankys gandrai – juk kam daugiau taip skubėti?

Teko rinktis tarp mylinčio vyro ir aistringo meilužio: sprendimo nesigailiu (424)

Žinau, kad mama ištekėjo jau laukdamasi manęs. Tačiau tik šiandien, vartydama tėvų vestuvines nuotraukas, kuo aiškiausiai pamatau jos bepradedantį ryškėti pilvuką. Skaičiuoti moku, suprantu, kad gimiau po vestuvių praėjus kiek daugiau nei penkiems mėnesiams.

Šeimos sodybą lankė paslaptingas svečias, jį išdavė paliktas raštelis (58)

Prieš dvejus metus nusipirkome seną vienkiemį Aukštaitijoje, netoli mano gimtojo miestelio, prie nuostabaus nedidelio ežeriuko. Ištrūkusi iš didmiesčio jaučiausi jame lyg pačiame tikriausiame rojuje.

7 moterys atvirai papasakojo, kokiomis sekso pozomis pagaliau patyrė orgazmą (163)

Daugelis merginų ir moterų pasakytų, kad reikia daug praktikuotis, kol supranti, kokie judesiai ir pozos padeda pasiekti orgazmą. Džiugi žinia – kartą tai patyrus, kelio atgal nėra, rašo womenshealthmag.com.