Kodėl mes meluojame: nes mums taip liepia visuomenė

Nuo neatmenamų laikų filosofai mėgino apibūdinti žmones kaip moralias būtybes. Tačiau Brandeis universiteto profesorius teigia, kad klasikinis mūsų tikrosios prigimties pavyzdys gali būti atskleistas mūsų gebėjimu meluoti – sklandžiai, dažnai ir susilaukiant pilno visuomenės pritarimo.
“Dauguma žmonių negali nugyventi nė dienos, neužtemdydami tiesos,” sako Leonard Saxe, asistuojantis psichologijos ir tyrimų profesorius iš Brandeis universiteto. “Vaikystėje mus moko, kad meluoti yra blogai, tačiau mums atsidūrus sudėtingesnėje santykių, mokyklos, darbo aplinkoje visuomenė iš tikrųjų mus apdovanoja už melą ir kartais baudžia už tiesos sakymą.”

Saxe įvardino tokius teiginius kaip “tu vėluoji į susitikimą; jau verčiau sugalvotum gerą pasiteisinimą” kaip puikų pavyzdį to, kaip mes kasdieniniame gyvenime esame skatinami meluoti.

“Jei prisipažintume, kad paprasčiausiai pramiegojome, būtume nubausti žymiai griežčiau, nei pasakę, kad užstrigome automobilių kamštyje,”- sakė jis.

Saxe sako, kad mes meluojame net ir artimiausiuose asmeniniuose santykiuose. Tyrimai rodo, kad 85 procentai apklaustų porų prisipažino, kad vienas arba abu partneriai melavo apie praeities santykius ar nesenus nuotykius, nes manė, kad tiesa būtų pragaištinga ar žalinga.

Dalis baimės sakyti tiesą, teigia Saxe, kyla iš visuomenėje plačiai įsikerojusio augančio nepasitikėjimo kitais, kuris gali būti įvardintas kaip isterija dėl nesąžiningumo.

“Kai žmogus pasipasakoja padaręs kažką blogo, mes dažnai manome, kad jis padarė kažką nepalyginamai blogesnio,” sako Saxe. “Taigi, kai aš galvoju, ar sakyti kam nors apie tai, ką padariau blogo, aš delsiu, nes manu, kad tas žmogus gali pamanyti, kad aš maskuoju situaciją ir gali nuteisti mane už kažką dar blogesnio. Gal geriau pameluoti ir iš viso išvengti šios situacijos.”

Tačiau Saxe svarsto, kad visuomenė nėra nusivylusi tiesos triumfu. Tiesa iškils daug dažniau, jei mes sumažinsime riziką dėl jos išsakymo.

“Kai rizika sakyti tiesą bus sąlyginai mažesnė už sąlyginę melo teikiamą naudą, daugiau žmonių ryšis sakyti tiesą,”- sakė jis, rodydamas tyrimus, kuriuose matome, kad kai dalyko pažymys turėjo mažesnę reikšmę galutiniam balui, daugiau koledžo studentų prisipažindavo, kad blogai atliko testą dėl pagirių, o ne kokios nors labiau pateisinamos ligos.

Leonard Saxe yra pagrindinis kongreso ataskaitos apie poligrafo naudojimą tyrinėtojas ir autorius ir dažnai kaip ekspertas – liudytojas - dalyvauja, naudojant poligrafą.

Poligrafija, arba tikrinimas melo detektoriumi, matuoja fiziologinę reakciją į baimę būti pagautam meluojant. Jo šalininkai teigia, kad meluojantis individas pademonstruos šias reakcijas, o sakantis tiesą – ne. Tačiau Saxe teigia, kad šis aparatas tesugeba užfiksuoti baimę. Jei nusikaltėlis nebijo sakyti tiesos, tai jis arba ji nepademonstruos jokios fiziologinės reakcijos į klausimus, kuriais norima išgauti tiesą ir testas nesuveiks.

Saxe tikslas yra priversti visuomenę suprasti, kad melavimas savisaugos sumetimais glūdi žmogaus prigimtyje, tačiau jei suprasime, kas jį sukelia, galėsime pradėti jį mažinti ir sušvelninti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
 
Naujienų prenumerata

Myli nemyli

Sėkmingus santykius gali lemti ir tėvų teiginiai, girdėti vaikystėje

Kai sakoma, kad berniukai neverkia, o geros mergaitės nepyksta, tai suprantama kaip nurodymai neturėti negatyvių jausmų – dėl tokio tėvų elgesio vaikas neišmoksta susitvarkyti su emocijomis.

Skyrybų istorijos: ką iš tiesų tenka patirti ir kaip nepalūžti? (40)

Statistika sukelia šoką: 40-50 proc. pirmų ir 60 proc. antrų santuokų baigiasi skyrybomis, o tai reiškia, kad kas antra prie altoriaus su išrinktuoju žengianti moteris išsiskirs.

Savo mylimajai vaikinas pasipiršo labai originaliu būdu (7)

Daugelis vaikinų suka galvą, kaip kuo originaliau pasipiršti savo širdies damai. Vitalijus nusprendė tai padaryti ore.

Dingo seksualinė trauka? Štai priežastys, kodėl taip nutiko (100)

Tenka pripažinti, kad kartais nepadeda nei jauki žvakių skleidžiama šviesa, nei romantiškai nuteikti turinti muzika, paprasčiausiai fiziniam artumui nėra nuotaikos. Svarbu suvokti, kad tai nėra blogai: aiškėja, kad yra normalu neturėti nuolatinio seksualinio geismo.

Išsiskyrė ir vėl ištekėjo už buvusio vyro: 4 moterų istorijos (35)

Pasitaiko atvejų, kai po išsiskyrimo ir vėl suartėjama. Būna ir taip, kad metų metus trunkanka sugrįžimų vienas pas kitą ir po jų sekančių išsiskyrimų virtinė. Kur kas rečiau pasitaiko variantų, kai santuokai suteikiamas antras šansas jau po įvykusių skyrybų.