Nuo neatmenamų laikų filosofai mėgino apibūdinti žmones kaip moralias būtybes. Tačiau Brandeis universiteto profesorius teigia, kad klasikinis mūsų tikrosios prigimties pavyzdys gali būti atskleistas mūsų gebėjimu meluoti – sklandžiai, dažnai ir susilaukiant pilno visuomenės pritarimo.
“Dauguma žmonių negali nugyventi nė dienos, neužtemdydami tiesos,” sako Leonard Saxe, asistuojantis psichologijos ir tyrimų profesorius iš Brandeis universiteto. “Vaikystėje mus moko, kad meluoti yra blogai, tačiau mums atsidūrus sudėtingesnėje santykių, mokyklos, darbo aplinkoje visuomenė iš tikrųjų mus apdovanoja už melą ir kartais baudžia už tiesos sakymą.”

Saxe įvardino tokius teiginius kaip “tu vėluoji į susitikimą; jau verčiau sugalvotum gerą pasiteisinimą” kaip puikų pavyzdį to, kaip mes kasdieniniame gyvenime esame skatinami meluoti.

“Jei prisipažintume, kad paprasčiausiai pramiegojome, būtume nubausti žymiai griežčiau, nei pasakę, kad užstrigome automobilių kamštyje,”- sakė jis.

Saxe sako, kad mes meluojame net ir artimiausiuose asmeniniuose santykiuose. Tyrimai rodo, kad 85 procentai apklaustų porų prisipažino, kad vienas arba abu partneriai melavo apie praeities santykius ar nesenus nuotykius, nes manė, kad tiesa būtų pragaištinga ar žalinga.

Dalis baimės sakyti tiesą, teigia Saxe, kyla iš visuomenėje plačiai įsikerojusio augančio nepasitikėjimo kitais, kuris gali būti įvardintas kaip isterija dėl nesąžiningumo.

“Kai žmogus pasipasakoja padaręs kažką blogo, mes dažnai manome, kad jis padarė kažką nepalyginamai blogesnio,” sako Saxe. “Taigi, kai aš galvoju, ar sakyti kam nors apie tai, ką padariau blogo, aš delsiu, nes manu, kad tas žmogus gali pamanyti, kad aš maskuoju situaciją ir gali nuteisti mane už kažką dar blogesnio. Gal geriau pameluoti ir iš viso išvengti šios situacijos.”

Tačiau Saxe svarsto, kad visuomenė nėra nusivylusi tiesos triumfu. Tiesa iškils daug dažniau, jei mes sumažinsime riziką dėl jos išsakymo.

“Kai rizika sakyti tiesą bus sąlyginai mažesnė už sąlyginę melo teikiamą naudą, daugiau žmonių ryšis sakyti tiesą,”- sakė jis, rodydamas tyrimus, kuriuose matome, kad kai dalyko pažymys turėjo mažesnę reikšmę galutiniam balui, daugiau koledžo studentų prisipažindavo, kad blogai atliko testą dėl pagirių, o ne kokios nors labiau pateisinamos ligos.

Leonard Saxe yra pagrindinis kongreso ataskaitos apie poligrafo naudojimą tyrinėtojas ir autorius ir dažnai kaip ekspertas – liudytojas - dalyvauja, naudojant poligrafą.

Poligrafija, arba tikrinimas melo detektoriumi, matuoja fiziologinę reakciją į baimę būti pagautam meluojant. Jo šalininkai teigia, kad meluojantis individas pademonstruos šias reakcijas, o sakantis tiesą – ne. Tačiau Saxe teigia, kad šis aparatas tesugeba užfiksuoti baimę. Jei nusikaltėlis nebijo sakyti tiesos, tai jis arba ji nepademonstruos jokios fiziologinės reakcijos į klausimus, kuriais norima išgauti tiesą ir testas nesuveiks.

Saxe tikslas yra priversti visuomenę suprasti, kad melavimas savisaugos sumetimais glūdi žmogaus prigimtyje, tačiau jei suprasime, kas jį sukelia, galėsime pradėti jį mažinti ir sušvelninti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Neseniai po rekonstrukcijos atidarytoje „Maximoje“ – sujudimas: evakuojami pirkėjai (146)

Vilniuje vos prieš dešimt dienų po keturis mėnesius trukusio atnaujinimo atidarytoje Mindaugo g....

Artėja visiškas Saulės užtemimas: kaip į tai reaguos gyvybė Žemėje (59)

Veikiausiai girdėjote, kad rugpjūčio 21 dieną įvyks Saulės užtemimas. Tūkstančiai žmonių...

Šią savaitę orai nelepins: skėčio reikės beveik kasdien

Šią savaitę skėčių beveik nepaleisime iš rankų, ypač savaitės pradžioje. Antroje savaitės...

Vilniaus oro uosto tako remontas – tik pradžia (28)

Laiku baigtas Vilniaus oro uosto tako remontas buvo tik pradžia – per artimiausius kelerius metus...

Lietuva apsisprendė – pažadas NATO bus įgyvendintas, bet džiaugsmą lydi nerimo signalai (1216)

Kitąmet Lietuva pirmą sykį per pastaruosius du dešimtmečius gynybai skirs 2 proc. BVP –...

Šešis ne savo vaikus auginanti moteris: dabar apsisukti ir išeiti negaliu (6)

Pasibeldus į vieno iš „ SOS vaikų kaimo “ namelio duris, pirmasis mane lojimu pasitinka prie...

R. Valatka. Pagonišką nuotykių ilgesį aitrina nedegantys kumečių laiškai iš praeities (338)

Aksominis sezonas. Turėjo baigtis su Žoline. Bet nesibaigė. Užplūdusi šiluma ir akivaizdžiai...

Nematyta Anykščių pusė: daug netikėtų atradimų – vos per vieną dieną (33)

Anykščiai – miestas siurprizas. Tarp ežerų ir miškų įsikūręs nedidelis miestelis jau nuo...

Ar žinote, kuo gali baigtis per trumpos atostogos? (4)

Sakoma, dar­­bas iš bež­džio­nės pa­da­rė žmo­gų. O ką dar­bas be po­il­sio...

6 stiliaus patarimai moterims su didele krūtine (18)

Bičiulės su mažesne krūtine kas kartą varto akis, kai skundžiatės savo apvaliomis formomis? Jos...