Pirmasis ir galbūt kraštutinis pavyduliavimo pavyzdys – Otelas, įtikintas Jago spėlionių, kad gražuolė Otelo žmona Dezdemona jį apgaudinėja. Otelo logika, o taip pat – milijonų kitų vyrų ir moterų logika byloja apie tamsųjį genų palikimą.
Pavydas
© Corbis/Scanpix
Galbūt net nežinote, kas tas Otelas, tačiau jūsų viduje slypi jūsiškis Jagas: „Kodėl mano žmona taip ilgai kalba su tuo naujuoju kaimynu? Ar ji juokiasi iš jo pokštų? Manau, ji ką tik palietė jo ranką“.

Kai pajuntate pavyduliavimo antplūdį, tai ženklas, jog bijote, kad jūsų partneris jus paliks, rašoma psychologytoday.com. Tačiau gilesniame lygmenyje pavyduliavimas yra genetinis pavojaus signalas. Žinoma, genai – paskutinis dalykas, apie ką galvojate, kai mylimoji flirtuoja su nepažįstamuoju, tačiau dabar būtent jie svarbūs.

Mūsų kūnas ir protas – tūkstančių kartų vystymosi rezultatas, ir mes taipgi žinome sėkmingo išlikimo ir dauginimosi gudrybes. Mūsų protėviai veikiausiai turėjo tik vieną galimybę susirasti partnerį – jų gyvenimas buvo labai trumpas. Todėl jie išsiugdė perdėtą budrumą dėl to, kas gali grėsti jų santykiams.

Mūsų protėviams sekėsi globoti savo partneres, kol paaugs vaikai – tie, kuriems nepasisekė, nėra nė vieno mūsų protėviai. Taigi pavyduliavimas buvo išsiugdytas jausmas, kuris padėjo išlikti konkurencijos sąlygomis.

Noras būti užtikrintam ir valdyti partnerį – labai senas jausmas, pagrįstas savo statuso ir garbės išlaikymu. Senovėje apginti garbę galėjai tik naudodamas jėgą ir prievartą. Net dabar tam tikrose kultūrose vyrai mano, kad turi apginti savo vardą, žiauriai elgdamiesi su moterimis, kurios jį „suteršė“.

Pavyduliavimas turi dvi išraiškas: pirmoji - tam tikras susirūpinimas ir antroji - destruktyvus nerimas. Jo intensyvumas priklauso nuo to, kaip save vertiname meilės rinkoje. Jei manome, kad nerasime geresnio partnerio už tą, kuris yra dabar, veikiausiai padarysime labai daug, kad jis liktų su mumis.

Kai pavyduliavimas mus suneramina, veikiausiai jis kyla iš rūpesčio dėl santykių. Bet kai jis destruktyvus, jį paprastai lemia nesaugumo jausmas. Žmonės, kurie save mažai vertina, labiau linkę įsiskaudinti, pykti, sukelti pavydo scenas.

Pavydo apimtas žmogus reikalauja absoliučios ištikimybės garantijos. Kai perspektyva išgyventi iki keturiasdešimties blanki, o perspektyva susirasti kitą partnerį – dar blankesnė, įtūžis sėkmingai apsaugo nuo galimų ramybės drumstėjų ir gina partnerės ištikimybę.

Dabar išgyvenimo tikimybė kur kas didesnė, tačiau jei jaučiatės beverčiai, karštligiškai mėginsite susigrąžinti mylimą žmogų. Blogiausia, kad tai nepadės.

Paradoksalu, bet žmogus, kuriam nuolat reikia aistros ir ištikimybės įrodymų, atstums savo partnerį ir įstums jį tiesiai konkurentui į rankas. Otelas aiškiai parodo: žalingas pavyduliavimas byloja apie mažą savigarbą; Otelas yra niekas be stiprios Dezdemonos meilės.

Kaip kovoti su pavyduliavimu? Reikia suprasti, kad garantuota ištikimybė yra nepasiekiama, ir niekada nebus tikrumo dėl įsipareigojimų. Racionalus pavydas, kuris byloja apie susirūpinimą ir pagarbą santykiams („Nors vertinu tavo meilę, niekada neprašysiu jos garantijos), padės mums susigrąžinti partnerio jausmus be pykčio, savikritikos ir desperacijos.

Supraskite, kad tobulo atsidavimo niekada nebus ir jums to nereikia. Tuomet galėsite savo laiką ir energiją skirti esamiems santykiams tobulinti. Energiją, kurią skirtumėte pavydo scenoms, geriau skirkite tam, kad taptumėte tuo žmogumi, su kuriuo jūsų partneris niekuomet nenorėtų skirtis.

Kaip atsispirti pavyduliavimui

Pavyduliavimas byloja apie mažą pasitikėjimą savimi. Atminkite, kad:

Jūs visavertis žmogus, ar būtumėte su partneriu, ar be, tačiau kadangi norite gražių santykių, sieksite, kad jie būtų atviri ir nuoširdūs.

Jūsų savigarbos jausmas nepriklauso nuo jūsų partnerio. Jūs galite egzistuoti kaip atskiras žmogus nepriklausomai nuo savo santykių.

Žalingas pavyduliavimas rodo ne meilę, bet apie nesaugumą. Tinkamas pavyduliavimas nurodo santykių problemas.

Pyktis, įniršis byloja tik apie protėvių palikimą, o juk jūs esate šiuolaikinis žmogus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Ministerija nenori tylėti apie 404 eurų algą mokytojams: uždirba kur kas daugiau (135)

Po to, kai DELFI paviešino skaičius, kiek mokytojų Lietuvoje trūksta iki mokslo metų pradžios...

1 euras Odesoje – per dideli pinigai: parodė, ką galima nusipirkti uz centus (29)

Pigiau nei Odesoje – sunku surasti. Šiame Ukrainos kurorte už centus galite važinėti viešuoju...

K. Girnius. Ar lietuviai buvo sovietų genocido auka? (45)

Mėnesio pradžioje JTO tyrimo komisija dėl Sirijos pareiškė, kad Islamo valstybė jau trejus metus...

Bankas įspėja – daliai klientų paslaugų įkainiai didės (103)

Pristatant šiemetinę naujovę – pagrindinių bankinių paslaugų krepšelį – buvo žadama, kad...

Policija ieško į susišaudymą Vilniuje, kaip įtariama, įsivėlusio O. Pikul-Jasaitienės brolio (22)

Pirmadienio vakarą Vilniuje , Antakalnio gatvėje, aidėjo šūviai. Policijos duomenimis,...

9 patarimai, į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą (4)

Tobulo būsto nėra – kiekvienas turi didesnių ar mažesnių trūkumų. Vis dėlto geriau apie juos...

Pasigedusi iššūkių metė pelningą profesiją: naują darbą būtų sutikusi dirbti už dyką (2)

Lietuvoje ryškėja nauja nemaloni tendencija, skelbiama, kad jau pradeda trūkti kvalifikuotų...

Nacionalinio parko saugotojai savo kieme nepastebėjo nelegalaus statinio: iki tragedijos buvo vienas žingsnis (61)

Trakų istorinio nacionalinio parko (TINP) valdomame Užutrakio dvare vos per plauką išvengta...

„Via Baltica“ rekonstrukcija: kelininkai ir gyventojai iškasė karo kirvį (30)

Planas rekonstruoti „ Via Baltica “ kelyje esančias sankryžas sukėlė didelį kai kurių...

Vasarinės spūstys bando vilniečių nervus: įvardijo problematiškiausias vietas (24)

Kamščiai keliuose daugumą vairuotojų varo iš proto ir tampa rimtu kantrybės išbandymu, o užvis...