Sveiki, nežinau net nuo ko pradėti… Ogi tikriausiai pradėsiu nuo to, kad esu kariškis, ir žinant šiuo metu vyraujančią situaciją Ukrainoje, tai su lyg kiekviena diena didėja tikimybė, kad teks ir man pačiam išvyktį į tą kraštą, tai kelią tikrai nemažai baimės, bet neskaitant to, išsiskyriau ir su mergina, kaip ištverti visą tai, ką patartumėte? Iš anksto ačiū.
Rimantas (vardas pakeistas)
© Shutterstock nuotr.

Atsako Linga Švanienė, psichologė, integralinio neuroprogramavimo psichoterapeutė:

Sveiki, Rimantai,

Laiške palietėte dvi šiuo metu jums aktualias temas: baimę, kylančią dėl to, kad gali tekti dalyvauti kariniuose veiksmuose, ir skausmą, kurį išgyvenate dėl išsiskyrimo su mergina. Natūralu, kad kiekviena iš įvardintų situacijų jau pati savaime sukelia daug įvairių nemalonių jausmų. Tačiau taip gavosi, kad jos užklupo jus vienu metu, rezonavo ir taip sustiprino viena kitą. Suprantu, kad išgyventi visa tai gali būti iš tiesų nelengva.

Baimė yra natūralus jausmas ir jis gali būti naudingas: padės išlikti budriam sudėtingose situacijose, išlaikys reikiamą susikaupimą, dėmesį, sprendžiant neįprastus uždavinius, padės žaibiškai reaguoti, kilus pavojui. Tačiau per didelė baimė tik trukdys – kaustys mintis ir veiksmus arba kels paniką ir iššauks neadekvačius veiksmus esamoje situacijoje. Tai gali tapti pavojinga ne tik jums pačiam, bet ir tarnybos bičiuliams.

Aš nežinau visų karinės tarnybos ypatumų, todėl priimkit sprendimus pagal esamas galimybes. Informaciją apie kariams teikiamą psichologinę paramą rasite adresu kariuomene.kam.lt. Taip pat galite paskambinti anoniminės psichologinės pagalbos kariams telefonu 8-800 70123 (darbo dienomis darbo metu). Jei lengviau mintis išreikšti raštu, parašykite laišką ir išsiųskite anoniminei psichologinei pagalbai el.paštu: psichologai@mil.lt.

Tuo pačiu kviečiu būti atidžiam savo jausmams, kurie gali signalizuoti, jog kažkokia veikla jums tiesiog netinka. Gal geriausiai savo sugebėjimus įgyvendintumėte mokymų ar kitose karinės tarnybos srityse, nesusijusiose su dalyvavimu tiesioginiuose kariniuose veiksmuose? O gal jums labiau tiktų susirasti savo vietą civiliniame gyvenime? Į šiuos klausimus sau galite atsakyti tik pats. Bet koks jūsų sprendimas nereikš, kad esate kažkuo blogesnis už kitus. Kiekvienas geriausiai pasireiškia būdamas savo vietoje.

Užjaučiu dėl to, ką jums tenka išgyventi, netekus draugystės su jums svarbia mergina. Išsiskyrimas su mylimu žmogumi pagal patiriamą stresą prilyginamas artimo žmogaus mirčiai. Kviečiu neužsidaryti savo skausme ir apie tai, kaip jaučiatės, kalbėtis su žmogumi, kuriuo pasitikite ir kuris stengsis jus suprasti ir palaikyti. Išsipasakojimas paprastai sumažina vidinę įtampą, darosi lengviau rasti sau geriausius sprendimus.

Nelikite vienas su savo nelengvais jausmais. Ieškokite būdų, kurie galėtų palengvinti išgyventi sunkų laikotarpį. Pagalbą tikrai rasite, jei jos ieškosite.
Linkiu jums stiprybės!

Tapk DELFI Gyvenimo draugu „Facebook“ ir sek naujienas ant savo sienos!

http://psichika.eu
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją
Naujienų prenumerata

Top naujienos

Atgijęs Latvijos krepšinis: auksinė karta – pakeliui į šlovės olimpą specialiai Krepšinis.lt iš Rygos (26)

Latvija prieš Lietuvą. Rungtynės Rygos arenoje, į kurias bilietai ištirpo akimirksniu. Akistata,...

Vilniaus oro uosto atidarymo laukė dėl įdomios priežasties – pomėgiu užkrėtė ir žmoną (8)

Petras Kaukėnas yra avionikos specialistas . 26 metų vaikinui tenka dažnai atsakinėti į...

Lietuje pabudusi „Karklė“ tęsia linksmybes vienam rytas baigėsi komisariate (19)

Šeštadienio rytą festivalininkai „ Karklėje “ prabudo nuo lietaus lašų barbenimo į...

Lekiate prie jūros? Nepamirškite, Jus stebi (70)

Atostogauti galima ir reikia, tik ne tuomet, kai vairuoji. Tokią žinią visą vasarą vairuotojams...

Elitinėje vietoje – gėdingas vaizdas (119)

Išklypusios plytelės ir išlūžę latakai, daug metų neveikiantis apgriuvę fontanas. Taip jau ne...

Lietuviai rado dar vieną apsipirkimo maršrutą (235)

Europos statistikos agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje šiemet prekių ir paslaugų...

Karščiausioje Žemės vietoje gyvybė rasta rūgštyje (3)

Siurrealistinių spalvų peizaže dominuoja ryškiai žalia ir geltona, burbuliuoja karštas vanduo,...

Vienas šuolis į vandenį pakeitė šeimos gyvenimą istorija sujaudino tūkstančius (89)

Birželio 10 d. vilnietis Aurimas Vėbra patyrė labai sudėtingą traum ą – kaklo penkto...

Pirmą „Lietuvos ryto“ treniruotę surengęs R. Kurtinaitis palinkėjo A. Gudaičiui parvežti medalį susipažino su asistentu (20)

Vilniaus „Lietuvos ryto“ komanda šeštadienio rytą surengė pirmą treniruotę, kurią,...